Krīze nav garām, ir iestājies mānīgs «pamiers», uzskata nekustamo īpašumu kompānijas Interbaltija valdes priekšsēdētājs Ainārs Škapars. «Pašlaik nav zināms, ko darīs lielās bankas, kas ir pārņēmušas monopoltiesības tirgū. Droši vien 70% īpašumu ir nonākuši to rokās. Tādējādi tās spēs diktēt cenas un citus nosacījumus,» viņš saka.
Tomēr arī bankām ir problēmas – tās cīnīsies ar savām kļūdām. «50% īpašumu, kas «atnākuši» atpakaļ, ir sliktā kvalitātē un sliktā vietā. Vienīgā investīcija būtu «buldozers». Ja tas tiks izdarīts, tās pacels vērtību pārējam īpašumam, būs vieta jauniem, kvalitatīviem īpašumiem,» viņš turpina.
Vaicāts, kāda ir Interbaltijas vieta tirgū, viņš teic, ka vienmēr varot atrast nišu. Ar starpniecības pakalpojumu sniegšanu jau sen kompānija nenodarbojas, bet koncentrējas uz nekustamā īpašuma projektu attīstību, apsaimnieko tos, iznomā. Paralēls bizness ir nekustamā īpašuma vērtēšana. «Līdz ar to pārzinām, kas notiek blakus, aiz žoga. Zināmā mērā turam roku uz pulsa,» saka A. Škapars.
«Mums pašiem labāk patīk īpašumus atjaunot, jo šādiem vēsturiskiem īpašumiem ir kaut kas īpašs, to nevar sajust jaunos objektos. No nulles būvēt jaunu, kas būtu labs, ir ļoti dārgi. Pašlaik tas nav mūsu spēkos,» viņš teic. Šobrīd Interbaltija koncentrējas uz biroju iznomāšanu ēkās, kuras kādreiz kompānija renovējusi. Nomas cena ir nokritusies tā, ka nav izdevīgi kaut ko renovēt. Redzam, ka samērā veiksmīgi darbojas niša – ekonomiskie dzīvokļi. Arī mēs pētām un vērtējam iespējas šajā nišā.»
Biroju tirgū vairāk veicoties tiem, kuri var piedāvāt autostāvvietas. Ir atsevišķa nomnieku kategorija, kas ir ar mieru palikt Vecrīgā, taču tā paliek arvien mazāka.
«No vērtēšanas puses redzam, ka cilvēki neko īsti nepērk. Visas bankas kaut ko kreditē, bet pa drusciņai. Aktīvākais tirgus ir tas, kur neizmanto bankas pakalpojumus – 60 – 70 tūkst. eiro.
Dzirdēju par plānu atsākt piedāvāt īpašumus nosacīti līzingā – izdari pirmo iemaksu, maksā nomu un ja nu gadījumā kas, ādu par acīm nevilksim. Ja tiks radīti nedaudz maigāki apstākļi, cilvēki sāktu ņemt uz šādiem noteikumiem kredītus,» uzskata A. Škapars. Var jau būt, kas tas, kas pašlaik tirgū notiek, esot normāli, un nenormāli bijis agrāk.
Vaicāts par tirgu Jūrmalā, viņš teic, ka tur jau ir uzpūsts burbulis. Attīstītāji stāstot, ka projekti par 6000 eiro/m2 tiks izpārdoti. Viņaprāt, nekas tāds nenotiks. Jūrmalā vēl varētu būt bankroti. Riskē tie, kas likuši kārti uz šo cenu līmeni.