«Cūkgaļa paliek Eiropā, jo tepat ir pietiekams tās pieprasījums. Finansiāli eksports uz ES valstīm gan ir neizdevīgāks,» norādīja Latvijas Cūku audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Dzintars Veide.
Šobrīd ir aizritējuši vairāk nekā divi mēneši kopš Krievijā tika pieņemts lēmums apturēt kaušanai paredzēto dzīvo cūku importu no Eiropas Savienības (ES) valstīm, tostarp Latvijas. Oficiālais lēmuma iemesls bija Šmalenbergas vīrusa izplatība Eiropā un konstatētie uzņēmēju pārkāpumi dokumentācijas aizpildīšanā. Latvijā slimība un pārkāpumi nav tikuši konstatēti un par Latvijas cūku eksportu aizrādījumi nav bijuši.
«Skaitļi cūkkopībā nav mainījušies. Cūku skaits un saimniecību skaits, salīdzinot ar diviem pēdējiem gadiem un pēc stāvokļa šā gada 1. aprīlī ir saglabājušies nemainīgi,» Farming.lv norādīja Valsts aģentūras Lauksaimniecības datu centra Lauksaimniecības departamenta direktore Ingūna Slice.
«Pēc mūsu rīcībā esošās informācija no Latvijas uz Krieviju cūkas eksportēja apmēram desmit saimniecības. Šobrīd šīs saimniecības savu produkciju eksportē galvenokārt uz Poliju un Lietuvu,» viņa stāstīja.
Cūku audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs norādīja, ka finansiāli eksports uz ES valstīm gan ir neizdevīgāks. «Eksportējot uz Krieviju, cena par kilogramu sasniedza 1,00 -1,02 latus, savukārt, šobrīd, eksportā uz Eiropu, samaksa par kilogramu ir vien aptuveni 0,86 lati,» informēja Dz. Veide. Tāpat viņš piebilda, ka ir tendence cūku ganāmpulku skaitam nedaudz sarukt, bet kopumā saimniecības savu darbību turpina.
Savukārt z/s Madaras Madonas novadā, kas nodarbojas ar piensaimniecību un cūkkopību, tieši šā gada pavasarī apturēja cūku audzēšanu savā saimniecībā. Tomēr Madaru saimnieki - Jurevicu ģimene portālam Farming.lv norādīja, ka aizliegums eksportēt cūkgaļu uz Krieviju šo lēmumu nav ietekmējis.
«Produkciju ražojām vietējam tirgum. Cūku audzēšanā akcentu likām uz gaļas garšas īpašībām un tās dabiskumu. Bet šo nozari saimniecībā likvidējām, jo ražot bioloģiski augstvērtīgu gaļu mums ir neizdevīgi. Cilvēki to nepērk, jo Latvijā nav bioloģiski augstvērtīgas gaļas pirktspējas. Esam novērojuši, ka cilvēki to aizstāj ar putnu gaļu vai desas izstrādājumiem, Lai ražotu komerciāli izdevīgā veidā un apojomos, ir nepieciešamas ļoti lielas investīcijas. Tā kā šobrīd Latvijā vairāk tiek atbalstīta piensaimniecība, izvēlējāmies attīstīt to,» stāsta lauksaimnieki.