Vecāki meklē līdzsvaru starp bērna vēlmēm un pašu iespējām
Viena bērna sagatavošana skolai izmaksā vidēji 200 līdz 250 eiro, lēš vecāki. Tomēr daudz kas atkarīgs no tā, kurā klasē jaunajam cilvēkam būs jāmācās. Pirmklasniekam izmaksas būs lielākas, citu klašu skolēniem var izmantot šo to, kas palicis pāri no iepriekšējiem gadiem. Tikmēr Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD) jau saņemta pirmā sūdzība pirms jaunā mācību gada saistībā ar skolas pieprasīto individuālo mācību līdzekļu sarakstu.
Satversme nosaka, ka Latvijā valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību. Maksu par tās ieguvi, skolas darbībai nepieciešamos finanšu un materiālos līdzekļus valsts vai pašvaldības dibinātā izglītības iestādē sedz no valsts vai pašvaldību budžetiem, atgādina Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM). Tas nozīmē, ka grāmatas un darba burtnīcas vecākiem pašiem nav jāpērk. Valsts finansējums katru gadu tiek pārskaitīts pašvaldībām proporcionāli skolēnu skaitam to administratīvajās teritorijās esošajās vispārējās izglītības iestādēs. Šo jautājumu 2013. un 2014. gadā aktualizēja Tiesībsarga birojs un IKVD, veicot plašu skaidrojošo darbu.
Taču vecāku pienākums aizvien ir savu materiālo iespēju robežās nodrošināt bērna izglītošanai nepieciešamos individuālos mācību piederumus: kancelejas piederumus, piemēram, pildspalvas, zīmuļus, burtnīcas, klades, dienasgrāmatu, līmi, lineālu, zīmēšanas papīru, apģērbu un apavus, atsevišķu mācību priekšmetu, kā sports, mājturība un tehnoloģijas, obligātā satura apguvei nepieciešamo specifisko apģērbu un higiēnas piederumus. Tāpat pašiem jāpērk materiāli, kurus izmantojot mācību procesā skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām, piemēram, dzija zeķēm, kuras skolēns vēlāk pats valkās.
Turklāt spēkā esošie normatīvie akti neaizliedz vecākiem, brīvprātīgi savstarpēji vienojoties, nodrošināt arī citus mācību līdzekļus, darba burtnīcas un tamlīdzīgi. Taču tā nevar būt skolas obligāta prasība, tas ir izglītības iestādes padomes kompetencē – tajā pārsvarā darbojas vecāki, norāda IZM Komunikācijas nodaļas vecākā konsultante Inta Bērziņa. IKVD vecākā eksperte Jana Veinberga uzsver, ka šai gadījumā jāņem vērā vecāku materiālais stāvoklis. Ja konkrēta bērna vecāki nespēj nodrošināt skolas padomes pieņemtajā lēmumā norādītos individuālos mācību piederumus, tie jānodrošina skolai.
IZM un IKVD rīcībā nav pētījumu, cik tad īsti izmaksā viena bērna sagatavošana skolai pirms jaunā mācību gada. Tas atkarīgs no katra vecāka iespējām un uzskatiem, saka I. Bērziņa. J. Veinberga atgādina, ka ne skola, ne skolas padome nedrīkst noteikt, ka jāiegādājas konkrēta ražotāja vai preču zīmes individuālie mācību piederumi.
Visu rakstu lasiet 2. septembra laikrakstā Dienas Bizness, meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!