"Pēcpusdienas māja" iecerēta kā vide, kur jaunāko klašu bērni pēc skolas un brīvlaikos var pavadīt laiku, mācoties dzīvei svarīgas iemaņas caur darbošanos.
Idejas iedīgļi "Pēcpusdienas māja" radītājai Egitai Matulēnai radušies laikā, kad bija jādomā, kur un kā bērni pavadīs laiku, kad beigsies bērnudārza gaitas vasarā pirms skolas.
"Sagatavošanas grupas bērnudārzos savus izlaidumus svin vasaras sākumā – ko bērnam darīt pēc tam? 1. klasē stundas beidzas laikā no 12 līdz diviem. Ko bērnam darīt pēc tam? Kur bērnu atstāt? Kam uzticēt? Domājot par to un vērojot situāciju, kas notiek skolās pēc stundu beigām pagarinātajā grupā, radās ideja par "Pēcpusdienas māju" ar mobilo pakalpojumu. Idejas galvenais mērķis ir radīt drošu vidi, kas ir tendēta bērnā veidot daudzas dzīvei svarīgas pamatzināšanas – lēmumu pieņemšanu, sava laika plānošanu, problēmu un konfliktu risināšanu, savu emociju atpazīšanu u.c.," viņa stāsta.
E. Matulēna piekrīt, ka daudzās skolās bērniem tiek nodrošināta pagarinātā dienas grupa. Viņa ir pārliecināta, ka katrs vecāks savam bērnam vēl pašu labāko, tāpēc katram pašam jāizvērtē, kas tajā tiek piedāvāts. "Gara diena skolā bērnu nogurdina. Pēc tam viņam gribas atpūsties, varbūt pagulēt, darboties izzinoši un jēgpilni pavadīt laiku, kur mācās būt pats, noteikt dienas plānu un to izpildīt, kur pieaugušais ir atbalsts, nevis vadītājs. Tāpēc redzam mūsu idejas ilgtspēju," tā viņa.
Šobrīd E. Matulēna šo ieceri attīsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Jelgavas biznesa inkubatora pirmsinkubācijas programmā. Kopš šīs vasaras notiek bērnu radošās dienas "Vasarnīca", kuras bērns pavada pie dabas, radoši izpaužoties, apgūstot dažādas iemaņas, kas vecākiem sniedz iespēju netraucēti doties darba gaitās. Savukārt septembrī darbu uzsāks "Pēcpusdienas māja".
Viņa cer, ka nākotnē "Pēcpusdienas māja" būs vide, kur bērns var apgūt savu mācību programmu, neesot skolā, bet mācoties attālināti. "Tā būs vide, kurā viņš sajūt savu dienas ritmu, tempu, apzinās sevi un savus talantus, stiprās un vājās puses un atbilstoši tam apgūst uzdoto vielu savā skolā, izmantojot mūsu materiālus un pedagogu atbalstu. Bērna vadīta skola ilgtermiņā attīsta sirsnīgus un empātiskus, spriest spējīgus, emocionāli inteliģentus un radīt spējīgus cilvēkus, kuru pašvērtējums ir balstīts uz to, ko viņš var un prot," stāsta E. Matulēna.
Paralēli šīm aktivitātēm plānots organizēt mūžizglītības programmu pedagogiem un vecākiem. Tāpat iecerēts veidot kopienu, radīt svētkus ģimenēm, balles un koncertus. "Redzam, ka šī ir vieta ģimenei, draugiem un domubiedriem," norāda E. Matulēna.
Db.lv jau rakstīja, ka E. Matulēna ir viena no starptautiskās organizācijas "Reach for Change" Latvijas konkursa "Pārmaiņu līderis 2020" četriem uzvarētājiem.
Konkursa uzvarētāji iekļūst "Reach for Change" inkubatorā un saņem atbalstu savu ideju pilnveidošanai, attīstīšanai un veiksmīga finansiālā modeļa izstrādei. Viņiem tiek sniegta mentoru palīdzība, kā arī nodrošinātas nepieciešamās uzņēmējdarbības konsultācijas, iespēja iegūt papildu zināšanas par iespējām attīstīt savas idejas plašākā mērogā, kā arī pieeja plašam starptautiskam biznesa kontaktu tīklam. Inkubatora programma sāksies jūlijā. Tajā tiek strādāts ar "Reach for Change" radītajiem tiešsaistes rīkiem, ar kuru palīdzību uzņēmējs un arī organizācija seko līdzi biznesa idejas attīstībai un veic individuālu darbu. Tāpat ir aktivitātes visiem dalībniekiem kopā, tiek pieaicināti eksperti un mentori, tiek organizēti dažādi pasākumi.