Černobiļas atomelektrostacijas (AES) slēgtajā zonā varētu tikt izveidots biosfēras rezervāts, pavēstījis Ukrainas ekoloģijas un dabīgo resursu ministrs Oļegs Proskurjakovs, vēsta ForUm.
Biosfēras rezervātu varētu izveidot, lai aizsargātu augus un dzīvniekus, kas mitinās AES slēgtajā zonā. Izmantojot rezervātu, varētu pētīt arī kodolkatastrofas ietekmi uz augiem un dzīvniekiem. Rezervātam paredzētajā teritorijā jau patlaban atrodas liela daļa Ukrainas aizsargāto dabas vietu.
Ukrainas vides eksperti skaidro, ka pārsteidzošā kārtā, Černobiļas kodolkatastrofa veicinājusi bioloģisko daudzveidību slēgtajā zonā. Dzīvniekiem un augiem izdevies piemēroties radioaktīvajam fonam, un izrādījies, ka tas dabai kaitē mazāk nekā cilvēku aktivitātes, kā, piemēram, rūpniecība, transports vai lauksaimniecība.
Kopš Černobiļas AES katastrofas 1986. gadā, reģionā parādījušās jaunas sugas, kas citur ir izzudušas vai apdraudētas. Līdzīgs rezervāts jau tika izveidots Baltkrievijā 1988. gadā.
Lielākās grūtības ar plānoto rezervātu varētu būt saistītas ar tā apsargāšanu. Pēc kodolkatastrofas vairāk nekā 30 kilometrus plašajā teritorijā tika izvietotas karavīru patruļas, bet pamestās iedzīvotāju mājas aprīkotas ar signalizācijas sistēmām. Tomēr, laikam ejot, aizsardzības sistēma beidza darboties, un patlaban svarīgākais jautājums Baltkrievijā ir saistīts ar to, kā situāciju uzlabot.
Šāds liktenis piemeklējis Baltkrievijas teritorijā esošo Černobiļas rezervātu, kas patlaban pārdzīvo sarežģītus laikus. Teritoriju neviens neapsaimnieko, bet apsardze ir mazskaitlīga.
Ukraina izveidojusi darba grupu, kuras uzdevumā ietilpst rezervāta izveides iespēju izvērtēšana.