Latvijā šobrīd darbojas 14 licencētas apdrošināšanas sabiedrības, 11 ārvalstu apdrošinātāju filiāles, kā arī savus apdrošināšanas pakalpojumus piedāvā gandrīz 400 ārvalstu apdrošinātāji, izmantojot Eiropas Savienības dalībvalstu ekonomiskās sadarbības līgumu, liecina Latvijas apdrošināšanas brokeru savienības dati.
Lai kā daudziem no mums to negribētos atzīt, mēs nevaram būt eksperti visās jomās. Kā atrast labāko piedāvājumu tieši sev? Kā izvērtēt riskus? Kā saprast ieguvumus? Kā neapjukt plašajā piedāvājumā?
Klienta vēlme nepārmaksāt, iegādāties īpaši viņam piemērotu polisi, kā arī atvieglot savu ikdienu daudzo piedāvājumu jūrā, noved pie arvien lielākas profesionālo apdrošināšanas starpnieku – brokeru - lomas.
Iesākumam noteikti vajadzīgs ieskats un neiztikt bez definīcijas. Tradicionāli brokeris ir profesionālais starpnieks, starpposms starp ražotāju, pakalpojuma sniedzēju un klientu. Brokera ikdiena ir būt pilnībā informētam par jaunumiem apdrošināšanas jomā, kā arī meklēt, atrast un uzsākt sadarbību ar uzticamiem un stabiliem apdrošinātājiem. Brokeris ir tas, kas palīdz identificēt, analizēt un novērtēt galvenos klienta riskus. Viņa darba pienākumos ir sadarboties ar apdrošinātājiem, lai savam klientam iegūtu visoptimālāko piedāvājumu. Tiesa, te ir uzskaitīta tikai daļa brokera darba pienākumu.
Tomēr arī brokeru un apdrošināšanas jomā, neiztikt bez nozari satricinošiem notikumiem. Pirms diviem gadiem, 2011. gada janvārī, Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) aicināja visus apdrošināšanas brokerus sniegt informāciju par kontiem, kuros tiek turētas apdrošināšanas prēmijas. Tika veiktas pārbaudes un 2012. gadā FKTK fiksēja problēmas ar likuma ievērošanu un licence tika anulēta piecām apdrošināšanas brokeru sabiedrībām, no kurām vienai licence anulēta sakarā ar likuma pārkāpumiem un četras sabiedrības pašas brīvprātīgi pārtrauca darbību un atteicās no licences. Apdrošināšanas kompānijas par parādiem pret vairākām brokeru kompānijām ierosināja kriminālprocesus.
Jāatzīst, ka šis gadījums diezgan ievērojami sašķobīja sabiedrības domas par brokeriem un uzticamību viņiem. Ar apdrošināšanas jomu nesaistītu cilvēku ticība nepašaubāmi tika satricināta un tika apšaubīta apdrošināšanas brokeru nepieciešamība. Kāpēc gan ir vajadzīgs starpnieks, vidutājs starp mani un apdrošinātāju? Galu galā cietējs izrādījās klients, kurš saviem spēkiem mēģina atrast labāko piedāvājumu. Bet vai tas vienmēr izdodas, paliek atvērts jautājums.
FKTK pārbaudes zināmā mērā veica dabisko izlasi, jo Latvijas mērogam brokeru bija ievērojami par daudz. Tolaik Latvijā darbojās vairāk par 100 brokeru sabiedrību, kamēr Igaunijā tikai 30. 2012. gada decembra beigās Latvijā darbojās 85 apdrošināšanas brokeru sabiedrības. Galu galā veiktās pārbaudes ir bijušas jomas caurredzamības katalizators, kas būtiski uzlabojis apdrošināšanas brokeru darbu.
Apdrošināšanas tirgus attīstās un aug. 2012. gadā apdrošināšanas sabiedrības Latvijas tirgū kopumā parakstījušas prēmijas Ls 214 miljonu apmērā, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas rīcībā esošā informācija par apdrošināšanas sabiedrību darbības rezultātiem. Salīdzinot ar 2011. gadu, apdrošināšanas tirgus apjoms palielinājies par Ls 23,1 miljonu jeb 12%. Izmaksāto atlīdzību apjoms, salīdzinot ar 2011. gadu, palielinājies par Ls 8,9 miljoniem jeb 8%, un kopumā atlīdzībās izmaksāti Ls 118,9 miljoni.
Pasaulē, Eiropā un arī Latvijā apdrošināšanas starpnieki – brokeri, piesaistītie aģenti un multiaģenti (to nosaukumi ir atšķirīgi dažādās valstīs) - ieņem arvien dominējošāku lomu apdrošināšanas darījumos. Pēc Eiropas datiem juridisko personu segmentā – līdz pat 90%, privātpersonu - 75% no parakstītajām prēmijām. Balstoties uz Latvijas Brokeru asociācijas mājas lapā pieejamo informāciju par apdrošināšanas brokeru parakstīto prēmiju apjomu un FKTK datiem par sektora parakstīto prēmiju kopējo apmēru, varam secināt, ka apdrošināšanas brokeru sabiedrības Latvijā 2012. gadā parakstīja ap 30% no apdrošināšanas sabiedrību un ārvalstu apdrošināšanas sabiedrību filiāļu parakstītajām apdrošināšanas prēmijām Latvijā.
Tātad – brokeri ieņem ļoti nozīmīgu lomu apdrošināšanā un operē ar lielām naudas summām. Skaidrs, ka nākotnē brokeru loma apdrošināšanas nozarē tikai turpinās pieaugt. Domājams, ka tā palielināsies dažādos specifiskos apdrošināšanas veidos, kur nepieciešamas padziļinātas zināšanas, lai izvērtētu dažādu apdrošinātāju piedāvājumus.
Lai arī daudziem vārds brokeris rada asociāciju – ja jau starpnieks, tad noteikti būs jārēķinās ar cenu sadārdzinājumu, jāatceras, ka daudzās nozarēs tā arī ir, taču ne apdrošināšanā. Skeptiskākajiem der atcerēties, ka starpniecība apdrošināšanā tiek stingri regulēta un pat uzraudzīta valstiskā līmenī. Brokeru darbu regulē Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas starpnieku darbības likums. Brokeris ir tas, kas pārzina visus apdrošināšanas piedāvājumus un piedāvā klientam vislabāko risinājumu. Kā jebkurā dzīves situācijā, drošība ir pirmajā vietā, tāpēc vērā ņemams ir ieteikums pirms uzsākt sadarbību ar apdrošināšanas brokeri - pārliecinieties par licences esamību FKTK mājas lapā.