Brexit mainīs ne tikai ES un Lielbritānijas ekonomiskās un politiskās attiecības, bet dalībvalstīm jārēķinās ar lielākiem maksājumiem ES kopējā katlā vai mazākām izmaksām
Tādu ainu iezīmē Eiropas Parlamenta (EP) deputāti. Lai gan pašlaik prognozēt nākotni ir tas pats, kas mēģināt atrisināt matemātikas uzdevumu ar daudziem nezināmajiem, tomēr ir skaidrs, ka Lielbritānijas aiziešana no Eiropas Savienības (ES) mainīs šo valstu savienību kā tādu. Daudz tiek runāts par to, ko varētu zaudēt briti, izstājoties no ES, tomēr Baltijai svarīgāk ir saprast, kas un kā mainīsies mums, kādi varētu būt tirdzniecības nosacījumi ar Lielbritāniju, kas notiks ar ES viesstrādniekiem šajā valstī, kāds būs budžets nākamajam ES plānošanas periodam 2021.–2027. gadā, kā tiks kompensēta britu aiziešana no ES un līdz ar to iemaksas, kā arī iespējamie pavērsieni nodokļu regulācijā. EP deputātiem nav vienprātības par nākotnes scenārijiem.
«Pašlaik ir neiespējami prognozēt Brexit ietekmi uz Latviju un pat visu ES, jo formāli Lielbritānija vēl neko nav iekustinājusi, ir bijis tikai referendums, kas faktiski ir aptauja, bet nav uzsākts šķiršanās process,» skaidro EP deputāts Krišjānis Kariņš. Viņš norāda, ka tikai no brīža, kad tiks iedarbināts šķiršanās process, pēc diviem gadiem Lielbritānija būs juridiski brīva no ES. Tomēr neziņa nozīmē, ka kaut kur tiek atlikta investīciju plānu īstenošana, netiek pieņemti jauni darbinieki un, ja pat nav recesijas, tiek bremzēta izaugsme. EP deputāts un bijušais Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Paets norāda, ka vēl pat neesot īstas pārliecības par britu aiziešanu no ES. «Ja briti tomēr aizies no ES, tad sekas tam būs, bet par tām vēl ir pāragri runāt,» norāda U. Paets. Viņš atzīst, ka Brexit var ietekmēt ES budžetu. Tas vienā variantā var kļūt mazāks, un tad arī jātērē būs mazāk. Otrs variants varētu būt, ka ES budžets nemainās, bet citas valstis palielina savas iemaksas.
Visu rakstu Brexit zemestrīce mainīs ES, sekas jutīs arī Latvija lasiet 31. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.