Divi čakli Kurmenes jaunieši — Aiga Dreimane un Aivis Siliņš — izstrādājuši biznesa ideju, kas cilvēkiem ļauj ietaupīt laiku un naudu. Uzņēmums Gatavo pats piedāvā produktu piegādi mājās kopā ar gardas maltītes recepti, otrdien vēsta reģionālais laikraksts Staburags.
Fragments no intervijas
Kā radās uzņēmuma Gatavo pats ideja?
Mūsu uzņēmuma idejas pamats radies Zviedrijā 2007. gadā. Kāda kompānija sāka ēdiena piegādi mājās, un zviedru paraugam sekoja vairākas citas valstis. Kad ar Aivi dzīvojām Anglijā, Londonā, izmantojām līdzīgu servisu. Kompānija Hello fresh ir labi zināma arī Vācijā, Francijā un Nīderlandē. Šis pakalpojums pieejams plašā teritorijā, tomēr domāju, ka Latvijas virzienā tik liels uzņēmums neraugās. Anglijā šis pakalpojums mums ļoti patika, tādēļ atgriežoties nolēmām ko līdzīgu ieviest pie mums. Izmantojot pārtikas piegādi mājās, sapratām, ka ietaupām ne tikai laiku, bet arī naudu. Šādi iepērkoties, cilvēks izvairās no kārdinājuma, kas pircējus sagaida veikalā, un nerodas lieki tēriņi. Patērētājs nespēj atturēties pirkt akcijas preces, piemēram, četras rīsu pakas par vienas cenu. Pirkšanas brīdī tas šķiet ekonomiski izdevīgi, tomēr, atgriežoties mājās, viņš saprot, ka nu būs «jāsēž» uz rīsu diētas.
Divatā tiekat ar visu galā?
Tas ir iespējams! Pienākumus esam sadalījuši. Aivis veic darba tehnisko pusi, es — praktisko. Viņš izveidoja un uztur mājaslapu gatavopats.lv. Programmēšana un interneta mājaslapu izveide ir viņa pamatnodarbošanās. Lai gan tagad dzīvojam Kurmenē, Aivis attālināti turpina strādāt Londonas uzņēmumā.
Man mūsu bizness ir pamatdarbs. Es veidoju receptes, pērku produktus un piegādāju tos klientiem. Piegādes dienas ir trešdienas, ceturtdienās sāku darbu pie nākamās nedēļas receptēm. Darbadienas man ir tādas pašas kā citiem strādājošajiem, atšķirība vien tā, ka varu darboties mājās.
Kulinārija ir tava sirdslieta?
Mājās Aivis ir lielāks ēdiena gatavotājs un baudītājs. Kad dzīvojām Rīgā, viņš mani nelaida plīts tuvumā. Tagad šajā jautājumā esam raduši kompromisu. Studiju laikā iepazinu pārtikas uzņēmumu darbības nianses, un daudz kas no tā ir «aizķēries». Medicīnas koledžā mācījos par zobu tehniķi un paralēli studijām strādāju restorānā. Biju apkalpošanas un ēdināšanas biznesa centrā. Šī pieredze ļāva vispusīgi iepazīt pārtikas nozari un viegli tikt galā ar Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām. Par pavāri sevi gan nosaukt nevaru, taču receptes pārsvarā veidoju pati.
Kurus reģionus apkalpojat?
Šobrīd mūsu darbības joma ir Rīga. Apkalpojam centra teritoriju un 15 kilometru ap to. Uzņēmuma mājaslapā ir iespējams noskaidrot, vai potenciālais klients ir mūsu apriņķī. Ja kāds ir uz robežas, produktus piegādāsim. Ceram augt un attīstīties, lai varētu apkalpot plašākas teritorijas un vairākas pilsētas. Ar mums jau sazinājās kāda liepājniece, kura vēlējās veikt pasūtījumu. Nākotnē tas ir iespējams, uzņēmuma darbības nodrošināšanai Kurzemes pusē nepieciešams izveidot atsevišķu bāzi, jo vest produktus no Rīgas nebūtu izdevīgi.
No kurienes ir jūsu piegādātie produkti?
Cenšamies atbalstīt vietējos zemniekus un produktus pērkam no viņiem. Lielākoties nepieciešamo iegādājos Centrāltirgū, esmu pārliecinājusies, ka manis pirktie produkti ir Latvijā audzēti, nevis ievesti no Polijas. Citas sastāvdaļas, kā mērces un garšvielas, pērku vairumtirdzniecības bāzēs.
Pārtikas produktus pērku piegādes dienā, tādēļ klienti var būt droši, ka viss ir svaigs. Mēs neizmantojam saldētavas. Mūsu mērķis ir piedāvāt svaigus, sezonālus un dabiskus produktus. Cik iespējams, viss sagādāts no vietējiem ražotājiem, izņemot produktus, ko Latvijā neaudzē, piemēram, avokado un citroni.
Mēs vēlētos sasniegt līmeni, ka produktus mums nodrošina tikai vietējie zemnieki. Taču tas nav iespējams vairāku iemeslu dēļ — zemnieki nespēj konkrētu produktu nodrošināt nepieciešamajā daudzumā, un ziemā nespēsim no viņiem iegādāties tos pašus produktus, ko vasarā. Ja šīs problēmas izdotos novērst, mēs varētu sadarboties tikai ar zemniekiem.
Plašāk lasiet laikrakstā Staburags.