Tehnoloģiju attīstība sniedz daudz ērtību, taču līdzi nes arī papildu riskus, kam jāpievērš uzmanība gan privātajā dzīvē, gan biznesā , otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Galvenie noteikumi ir informācijas šifrēšana, mobilo ierīču aprīkošana ar PIN kodu, kā arī darbinieku izglītošana, lai novērstu vieglprātīgu attieksmi pret drošības jautājumiem.
«Pēdējos gados darbavietās arvien retāk sastopami t.s. galda datori. Portatīvās ierīces ir kļuvušas daudz pieejamākas izmaksu ziņā un daudz neatpaliek pēc veiktspējas rādītājiem. Šī IT tendence līdzi atnesusi arī jaunus riskus – pārnēsājamās ierīces ir viegli nozaudēt, tās var tikt nozagtas, turklāt darbinieki visbiežāk tās lieto privātām vajadzībām, kas bieži vien nav saskaņā ar labāko praksi no IT drošības viedokļa,» raksturo Didzis Balodis, DPA grupas uzņēmuma SIA Squalio drošības eksperts.
Runājot par IT drošību kopumā, viņš norāda, ka ir uzņēmumi, kuru bizness ir gandrīz vai pilnībā atkarīgs no informācijas tehnoloģiju izmantošanas, piemēram, finanšu sektors. Šādas kompānijas IT drošībai pievērš pastiprinātu uzmanību un vairumā gadījumu ir labi nodrošinājušās pret būtiskākajiem riskiem. Savukārt uzņēmumiem, kuru darbība nav tik tieši atkarīga no IT, bieži vien pietrūkst resursu, lai nodrošinātu augstu drošības līmeni. Nereti vidēja lieluma uzņēmumos atbildība par IT drošību tiek nodota speciālistam vai ārpakalpojumu sniedzējam, kurš ne vienmēr ir IT drošības speciālists, tādēļ drošības līmenis šādos uzņēmumos ir dažāds. «Mūsu pieredze liecina, ka itin bieži, īpaši mazajā un vidējā biznesa sektorā, uzņēmumi palīdzību IT drošības jomā meklē tikai tad, kad kaut kas slikts jau ir noticis, piemēram, vīruss nošifrējis lietotājam kritiskus failus, kuriem nav rezerves kopijas, vai ir «uzlauzta» uzņēmuma mājas lapa. Šādos gadījumos ir samērā sarežģīti palīdzēt, un bieži vien jau par vēlu,» norāda D. Balodis.
Tālruņus, portatīvos datorus, planšetes un zibatmiņas nevar pilnībā pasargāt pret nozagšanu vai pazaudēšanu, taču iespējams panākt, lai jaunais ierīces ieguvējs netiek pie datiem. Risinājums ir šifrēšana. «Nezinot šifrēšanas paroli, ierīces atmiņas saturs izskatīsies vien kā haotiskas simbolu virknes. Jaunākās ierīču operētājsistēmas sniedz aprakstīto datu šifrēšanas iespēju, tomēr bieži vien tā lietotājam pašam ir jāiespējo. Arī atsevišķām zibatmiņām ražotājs piedāvā šifrēšanas iespēju, tomēr lielākajai daļai jāmeklē trešo pušu risinājumi, piemēram, VeraCrypt vai Microsoft BitLocker To Go,» saka D. Balodis.
«Protams, tālruņi mūsdienās tiek izmantoti gan privātajām, gan darba vajadzībām, jo tas ir ērti – cilvēkiem nepatīk pārvietoties ar vairākiem tālruņiem vienlaicīgi. Saviem darbiniekiem nodrošinām gan tālruņus, gan Bites pieslēgumu, līdz ar to nav jālūkojas pēc atvērta un varbūt nedroša wi-fi tīkla. Esam pārliecināti par mūsu mobilā tīkla drošību. Lai pasargātu informāciju mobilajos tālruņos, iesakām izmantot ekrāna atbloķēšanas un SIM karšu paroles – vai nu ciparu kombināciju vai zīmējumu. Mūsdienās aizvien aktīvāk izmanto arī divpakāpju paroles, šifrēšanu. Lai nodrošinātu sensitīvas informācijas šifrēšanu mobilajā tālrunī vai planšetē, iespējams izmantot gan esošās ierīces drošības iestatījumus, gan arī kādu no trešo pušu izstrādātajām mobilajām aplikācijām,» norāda Kirils Dubiņins, telekomunikāciju kompānijas Bite drošības eksperts.
Visu rakstu Riski seko ērtībām lasiet 6. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.