Lai arī krituma temps ceturksnī ir palicis ievērojami mazāks, investīcijas pamatkapitālā joprojām ir zemākas nekā pirms gada, komentējot jaunākos ekonomiskās izaugsmes datus, saka Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna.
Viņasprāt, tas arī ir viens no galvenajiem iemesliem vājajiem valsts importa rādītājiem. Ir vērojama mašīnu un iekārtu importa samazināšanās, kas faktiski var norādīt uz zemāku ekonomisko izaugsmi nākotnē, jo uzņēmumi tērē mazāk naudas, piemēram, ražošanas modernizācijas projektiem.
Statistiķi ir aprēķinājuši, ka izdevumi bruto pamatkapitāla veidošanai samazinājās par 1,8%, kas atstāja 0,6 procentpunktu lielu negatīvi ietekmi uz valsts iekšzemes kopproduktu (IKP).
Ekonomiste piebilst, ka investīcijas ir nepieciešamas gan sabiedriskajā sektorā (piemēram, infrastruktūrā), gan privātajā sektorā, lai palielinātu ražošanas jaudas, kur noslodze ir augsta; lai turpinātu uzlabot ražīgumu un konkurētspēju, utt..
«Bez šīm investīcijām būs grūti turpināt palielināt eksporta tirgus daļas. Cerams, ka investīciju aktivitāte varētu pieaugt uz gada beigām, kad arī pasaules ekonomika jutīsies labāk un uzņēmēju noskaņojums Eiropā uzlabosies,» brīdina L. Strašuna.
Neraugoties uz nepietiekamo investīciju apjomu Swedbank šim gadam saglabā samērā augstu 4,3% vērtu IKP pieauguma prognozi.
Savukārt DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš vērš uzmanību uz to, ka atsevišķu nozaru sasniegtie rezultāti nav ilgtspējīgi, tomēr gada otrajā pusē izaugsmes temps ekonomikā visdrīzāk palielināsies.
Viņaprāt, ārējos tirgos situācija pamazām kļūst labvēlīgāka, piemēram, izaugsme abās pārējās Baltijas valstīs kļūs spēcīgāka, jo īpaši Igaunijā, kur tā bija skaudri piebremzējusies.
Iespējams, ka bažas par iespējamām politikas izmaiņām var pasteidzināt uzturēšanās atļauju iegūšanu un tas var dot nelielu pienesumu PVN ieņēmumu un nekustamo īpašumu pārdevēju ienākumu efekta veidā, uzskata DNB ekonomists
«Varam būt droši, ka patērētājus maz uztrauc tas, kādi faktori šobrīd virza viņu ienākumu pieaugumu, darba tirgus turpinās sasilt un nauda tiks tērēta ar sparu. Runājot par valsts ekonomisko politiku, vēlētos uzteikt to, ka turpinās pavērsiens no rūpēm par atsevišķu nozaru labumu uz rūpēm par sabiedrības labumu. Tas ir jāsaglabā un ļoti žēl, ka atsevišķas uzņēmējus pārstāvošas organizācijas to nesaprot,» ekonomikas izaugsmi veidojošos faktorus komentē P. Strautiņš.
Jau ziņots, ka gada otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar šo pašu laika periodu pērn IKP pieauga par 4,4%.