Bankas Citadele pārdošanas cena var izrādīties līdzvērtīga vai pat mazāka par bankas galvenās ēkas būvniecībā savulaik veiktajām investīcijām
Kad 2012.gada vasarā ekspluatācijā tika nodota 20 057 kvadrātmetrus plašā toreizējās Parex bankas jaunā ēka Republikas laukumā 2a, banka informēja, ka tās izmaksas veido 51 milj. latu, t.i., 72,6 milj. eiro. Izmaksas veidoja gan zeme, gan būvniecība, apdare, aprīkojums u.c.
Lai arī pagaidām bankas pārdošanas cena oficiāli nav atklāta, plašsaziņas līdzekļos izskanējušās versijas liecina, ka tā varētu būt vienā līmenī ar ēkas izmaksām. Ministru prezidente Laimdota Straujuma iepriekš Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma norādīja, ka sākotnēji Prudentia bankas novērtējums bijis 64 milj. eiro, bet summa, par kuru Citadele tiks pārdota, esot lielāka, vēstī LETA.
Vērtība rūk
Pašlaik ēkas tirgus vērtība gan ir ievērojami zemāka par savulaik ieguldīto. Arco Real Estate valdes loceklis, 1. vērtēšanas nodaļas vadītājs Māris Laukalējs bankas Citadele galvenās ēkas vērtību salīdzina ar bijušā a/s Latvijas krājbanka centrālā biroja pārdošanu. DB jau rakstīja, ka ēku Jāņa Daliņa ielā 15 par 10,516 milj. eiro iegādājusies LNK Group. Šīs ēkas pārdošanas cena bija ap 1000 eiro par kvadrātmetru (eiro/m2), un bankas Citadele gadījumā tā varētu būt līdzīga.
«Citadeles ēka gan atrodas labākā vietā, tāpēc aptuvenā pārdošanas cena varētu būt nevis 1000 eiro/m2, bet 1300–1400 eiro/m2,» klāsta M. Laukalējs. Ņemot vērā, ka ēkas platība ir ap 20 tūkst. m2, iespējamā ēkas tirgus vērtība varētu būt 22–25 milj. eiro.
«Arī Krājbankas ēku par sākotnēji prasīto summu neizdevās pārdot. Taču, tiklīdz cena tika samazināta līdz 10,5 milj. eiro, interesentu bija daudz,» viņš stāstīja. Citadeles ēka ir jauna, mūsdienu prasībām atbilstoša un atrodas labā vietā, par to interese varētu būt augstāka. Kā iespējamos interesentus M. Laukalējs min ārvalstu investīciju fondus, kas meklē īpašumus ar labu naudas plūsmu. Citi nekustamā īpašuma speciālisti ēkas iespējamo vērtību nevēlējās komentēt, uzsverot, ka jāzina precīzs telpu sadalījums, tostarp biroju platības, garāžas u.c., kā arī esošā nomas maksa.
Kredīts paliek
Ēka Republikas laukumā pieder bankas Citadele meitasuzņēmumam SIA Rīgas pirmā garāža. Saskaņā ar 2013. gada pārskatu, pērn uzņēmums strādāja ar 789,1 tūkst. eiro (554,6 tūkst. latu) peļņu, bet ieņēmumi no telpu nomas veidoja 3,52 milj. eiro (2,477 milj. latu). Tiesa gan, uzņēmuma pašu kapitāls, kas atspoguļo attiecību starp uzņēmuma aktīviem un saistībām, bijis negatīvs – 2013. gada beigās negatīvais pašu kapitāls bija 11,09 milj. eiro (7,796 milj. latu).
Pārskatā teikts, ka Rīgas pirmajai garāžai ir ilgtermiņa aizņēmums no a/s Citadele banka, kura atmaksas termiņš ir 2030. gada decembris. Pērn procentos uzņēmums samaksājis 1,334 milj. eiro (937,8 tūkst. latu), bet gada beigās atlikušais aizņēmums veidoja 47,1 milj. eiro (33,1 milj. latu). To, ka ēkas būvniecībai Republikas laukumā izmantots kredīts un tas vēl tiek atmaksāts, apliecina arī bankā. Kā galvenais negatīva pašu kapitāla cēlonis Rīgas pirmās garāžas pārskatā minēts tas, ka iepriekšējos gados samazinājusies uzņēmumam piederošo nekustamo īpašumu tirgus vērtība un izveidoti atbilstoši uzkrājumi. Uzņēmuma vadības ieskatā gan vērtības samazināšanās ir pārejoša – nekustamā īpašuma tirgus atveseļošanās gaitā īpašumu vērtība pieaugšot un arī nomas maksa būs iespējams palielināt. Vidējā nomas maksa šāda veida biroju ēkās varētu būt 13–15 eiro/m2 mēnesī, ja īpašums tiek iznomāts pa daļām, min M. Laukalējs.