Bāzeles Banku uzraudzības komiteja atvieglojusi pretrunīgi vērtētos jaunos Bāzeles nosacījumus, kas veidoti, lai mazinātu banku paļaušanos uz parādu.
Sviras rādītājs (leverage ratio) tika mainīts pēc tam, kad veikta banku datu analīze, skaidro Bāzeles Banku uzraudzības komiteja. Tāpat mainīts likviditātes rādītājs.
Bankas iepriekš norādīja, ka stingrāku nosacījumu ieviešana var bremzēt ekonomikas izaugsmi un kreditēšanu. Tādas starptautiskas bankas kā BNP Paribas SA, Bank of America Corp un Citigroup pēc tam, kad pērnā gada jūnijā tika publicēts noteikumu melnraksts, norādīja, ka nepieciešams to mīkstināt, jo savādāk tas ietekmēs ekonomikas izaugsmi un jaunu darbavietu radīšanu, sadārdzinot valdību parādu, kā arī veicinās banku vēlmi investēt riskantākos aktīvos.
Jaunās izmaiņas būs atvieglojums lielajām investīciju bankām, kuras līdz šim satraucās, ka papildus kapitālam būs jānovirza miljardiem eiro.
Ilgi gaidītais sviras standarts papildina galveno Bāzele III kapitāla rādītāju, nodrošinot alternatīvu bankas parādsaistību pārbaudi. Galvenais rādītājs fokusējas uz riska svērtajiem aktīviem, savukārt sviras rādītājs salīdzina bankas kapitāla attiecību pret kopējiem aktīviem bez korekcijas. Tā mērķis ir novērst situāciju, ka bankas tur pārāk mazu kapitālu, pārāk zemu novērtējot risku.
Izmaiņas sviras rādītājā sniedz aizdevējiem lielākas iespējas izmantot speciālu grāmatvedības veidu, lai rēķinātu šo rādītāju, kā arī atvieglo priekšlikumus, kā aizdevēji nosaka ārpusbilances aktivitāšu izmēru.
Sviras rādītāji ir veidoti, lai samazinātu bankas atkarību no parāda, nosakot minimālo standartu, cik daudz kapitāla tām jātur kā procentus no kopējiem aktīviem. Kā liecina septembrī Bāzeles komitejas publicētais pētījums, ceturtdaļa no lielajiem starptautiskajiem aizdevējiem nespētu šo kritēriju izpildīt, ja tas būtu spēkā no 2012.gada beigām.
Banku regulatori gan aizvien liks bankām turēt kapitālu, kas veido 3% no to aktīviem. Bankām arī būs jāizrēķina, cik lielā mērā tās spēj izpildīt šo kritēriju sākot no 2015.gada. Bāzeles grupa norāda, ka tā turpinās vērot šo rādītāju un neizslēdz iespēju vajadzības gadījumā to izmainīt.
Kā skaidro Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pārstāve Laima Auza, tiešā veidā tas Latviju neietekmē, jo Latvija nav Bāzeles banku uzraudzības komitejas dalībvalsts. Latvija ievieš ES pieņemto regulējumu, kas lielā mērā pamatojas uz šīs komitejas pieņemtajiem lēmumiem, bet ne vienmēr ir identisks.