Prezentējot jauno iespējamo minimālo ienākumu līmeni, nevienā brīdī neesam teikuši, ka mērķis ir iztikt ar 129 eiro, - tas ir minimums, kas valstij un pašvaldībai ir jānodrošina, turklāt mēs nedrīkstam būt situācijā, kad cilvēki dzīvo tikai no pabalstiem, šodien preses konferencē norādīja labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS).
Tāpēc, LM ieskatā, ir jāceļ arī ar nodokļiem neapliekamais minimums, lai strādājošie spētu nodrošināt sevi un savas ģimenes ar saņemto atalgojumu. «Protams, būs cilvēki, kuri dažādu apstākļu dēļ nevarēs iesaistīties darba tirgū, līdz ar to viņiem valstij ir jāspēj nodrošināt vismaz minimums, ko mēs arī piedāvājam,» norādīja Augulis.
Ministrs gan piebilda: «Mēs redzam un sakām, ka jau šodien tas ir maz, ka cilvēki nevar izdzīvot. Mums kopumā ir jāuzlabo ekonomiskā sistēma, nodokļu iekasēšana, lai mēs šo situāciju varētu labot vēl straujāk. Redzot, kādā situācijā esam pašlaik, diemžēl rīt uz pusdienlaiku tas viss nesanāks.»
Līdz ar jauna minimālā ienākumu līmeņa noteikšanu LM piedāvā no 75 eiro līdz 129 eiro palielināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu un no 70 līdz 129 eiro palielināt minimālo pensiju.
Augulis minēja, ka šobrīd valstī ir 70 000 pensionāru, kuri saņem pensijas, kas ir mazākas par 129 eiro, tādējādi viņiem situācija nedaudz uzlabotos. «Es gan negribētu, lai visi pensionāri dzīvo ar minimālo ienākumu, es gribētu, lai viņiem būtu veiktas iemaksas un viņi saņemtu lielākus ienākumus,» teica Augulis.
LM apkopotie dati liecina, ka Latvijā ir 134 400 trūcīgu personu, proti, viņu minimālais ienākumu līmenis nepārsniedz 128,06 eiro mēnesī. Tāpat valstī ir 356 000 maznodrošinātu cilvēku - viņu ienākumi nepārsniedz 142 eiro mēnesī.
Valstī reģistrētas 57 800 trūcīgas ģimenes ar bērniem un 20 100 trūcīgi strādājošie.