Piesārņotas grunts attīrīšana ir neprognozējams bizness, kas atkarīgs kā no sezonas, tā no forsmažora apstākļiem, piemēram, avārijām.
Uzņēmuma E-Daugava kompleksā grunts attīrīšanas fabrika Emburgā aktīvi strādā otro sezonu; turpmāko gadu plāni saistīti ar investīcijām un paplašināšanos, kļūstot par nopietnāko spēlētāju grunts attīrīšanas jomā. Piesārņotās grunts pārstrādes fabrikas projekts ir realizēts, E-Daugavai sadarbojoties ar kaitīgo atkritumu savākšanas un pārstrādes uzņēmumu SIA Eko Osta un LU Mikrobioloģijas institūtu.
Sadarbības pamatā ir institūtā izstrādāta speciāla baktēriju suga, kuras izmantojot, tiek ražots speciāls mikrobioloģiskais preparāts, kas neitralizē naftas produktus, stāsta SIA Eko Osta projektu vadītājs Emīls Laškovs. Preparāta ražotāja ir pati Eko Osta, kas ražošanas iekārtu iegādei izmantojusi ES struktūrfondu atbalstu. E-Daugava vadītājs Andris Uļjanovs, demonstrējot grunts attīrīšanas procesu, skaidro, ka mikrobioloģiskais preparāts piesārņotajā gruntī tiek iestrādāts ar miglotāja palīdzību, pirms tam noteiktās proporcijās papildinot to ar dažādām baktēriju augšanai nepieciešamām ķimikālijām, kā arī ar minerālmēslojumu. Pēc tam pārstrādes laikā esošā un ar preparātu apstrādātā grunts tiek uzirdināta ar arklu vai frēzi. Ievērojot pareizu tehnoloģiju, augsnei jāattīrās divu mēnešu laikā. Taču, kamēr metode tiek pilnveidota, ir sasniegts trīs mēnešu termiņš.
Grunts attīrīšanas fabrikas kompleksa izveidē kopā ar sadarbības partneriem līdz šim ieguldīti nepilni 600 tūkst.latu, taču ieguldījumi attīstībā paredzami gan šogad, gan turpmākajos gados. «Šobrīd uzņēmums iegulda vairāk, nekā nopelna. Taču tas ir tikai sākums. It kā būvējam un strādājam šeit jau trīs gadus, tomēr visu laiku kaut kas no jauna nāk klāt, kaut kas ir jāuzlabo un jāiepērk. Līdzekļi attīstībā tiek ieguldīti pastāvīgi,» atklāj A. Uļjanovs.
E-Daugavas rīcībā ir 0,6 ha liels grunts pārstrādes lauks ar apmēram 5000 m3 grunts ietilpību. Uzņēmuma plānos ir šo ietilpību un līdz ar to arī pārstrādes jaudu divkāršot, palielinot grunts slāņa biezumu; šim nolūkam ir paredzēts ieguldīt līdzekļus jaunas tehnikas un zemes apstrādes agregātu iegādē, kas ļautu veikt grunts dziļirdināšanu. A. Uļjanovs lēš, ka, samazinot grunts attīrīšanās ātrumu līdz diviem mēnešiem un palielinot lauka ietilpību, vasaras sezonā varētu apgūt divus pārstrādes ciklus pašreizējā viena vietā. Uzņēmuma vadītājs norāda, ka attīrītā grunts otrreizēji izmantojama daudzās jomās - kā papildu pieberamais materiāls ceļu būvē un būvniecībā, teritoriju labiekārtošanā, komposta veidošanā, arī humusa ražošanā.