Drošības eksperti ir atklājuši lielāko kiberuzbrukumu sēriju pasaules vēsturē. Hakeri bijuši iefiltrējušies vairāk nekā 72 pasaules organizāciju, ieskaitot ANO, dažādu valstu valdību un kompāniju iekšējos tīklos, kur vairākus gadus ievākuši sensitīvu informāciju, atklājusi drošības tehnoloģiju kompānija McAfee.
McAfee norāda, ka ir pārliecināta, ka aiz uzbrukumiem stāv kāda «valsts», tomēr atteikusies to nosaukt. Taču esot pierādījumi, ka šos uzbrukumus varētu būt veikusi Ķīna, vēsta Reuters.
Kampaņas laikā, kas ilgusi piecus gadus, hakeri iefiltrējušies ASV, Taivānas, Indijas, Dienvidkorejas, Vjetnamas, Kanādas valdību, kā arī Starptautiskās Olimpiskās komitejas un daudzu pasaules kompāniju datortīklos.
2008. gadā hakeri bija ielauzušies ANO Sekretariāta datoros Ženēvā, kur divu gadu laikā esot netraucēti ievākuši dažādus datus, norāda McAfee.
«Pat mēs bijām pārsteigti par milzīgo upuru dažādību un uzbrucēju pārdrošību,» uzsver McAfee pārstāvis Dmitrijs Alperovičs. «Kas notiks ar visiem nozagtajiem datiem joprojām paliek neatbildēts jautājums. Tomēr, pat ja neliela daļa no tiem tiks izmantota, lai gūtu pārsvaru pār konkurentiem, tas nozīmē milzīgu ekonomisko apdraudējumu,» piebilda D. Alperovičs.
McAfee uzsver, ka pirmās ielaušanās ir notikušas jau 2006. gada vidū, kaut arī, iespējams, ka uzbrukumi notikuši arī daudz agrāk, bet joprojām nav atklāti.
Daži uzbrukumi ilguši tikai mēnesi, bet pats garākais – Starptautiskajai Olimpiskajai komitejai – ildzis 28 mēnešus. «Kompānijas un valdību aģentūras tiek izvarotas un izlaupītas katru dienu. Tās zaudē savus ekonomiskos un nacionālos noslēpumus, kurus iegūst bezprincipu konkurenti,» skaidro McAfee.
Db.lv jau ir rakstījis, ka šī gada laikā ievērojami pieaudzis uzbrukumu skaits pasaules valdībām, organizācijām un kompānijām. Lai arī uzbrukumu avots parasti netiek nosaukts, bieži vien eksperti to saista ar Ķīnu.