Šā gada augustā atbalsts Latvijas pārejai no lata uz eiro sasniedzis rekordzemu līmeni – kopumā to atbalstījuši tikai 13% iedzīvotāju, liecina pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas dati.
Atbalsts eiro ieviešanai ir zemākais kopš 2004. gada, kad pētījumu centrs SKDS uzsācis mērīt iedzīvotāju attieksmi šajā jautājumā.
Saskaņā ar aptaujas datiem pilnībā pāreju uz eiro augustā atbalstīja tikai trīs procenti iedzīvotāju. Savukārt 10% to vērtējuši kā drīzāk atbalstāmu.
Pāreju no lata uz eiro augustā neatbalstīja 59% iedzīvotāju. No tiem 36% to nemaz neatbalsta, bet 24% - drīzāk neatbalsta. Neitrālu attieksmi pret šo jautājumu izvēlējušies paust 20% iedzīvotāju.
Tas liecinot, ka viņiem, iespējams, ir pieņemams jebkurš no šiem iespējamiem iznākumiem, norāda SKDS.
Biežāk nekā caurmērā pārēju no latiem uz eiro atbalstījuši gados jaunākie Latvijas iedzīvotāji (vecuma grupa no 18 līdz 24 gadiem – 18%), iedzīvotāji ar augstiem ienākumiem (18%), kā arī Latgalē dzīvojošie (19%).
Tomēr, līdzīgi kā iepriekš veiktajās aptaujās, pilnīgi visās pētījumā apskatītajās iedzīvotāju grupās pārejas uz eiro atbalstītāji ir pārliecinošā mazākumā, t.i., to, kuri pāreju neatbalsta, ir ievērojami vairāk, norāda SKDS.
Vislielākais atbalsts pārejai uz eiro ticis novērots 2005. gada aprīlī, kad eiro ieviešanu atbalstīja 35% Latvijas iedzīvotāju. Atbalsts eiro ieviešanai samazinājās turpmākos gados – 2007. un 2008. gadā, kad pozitīvi noskaņoti pret to bija attiecīgi 23% un 25% iedzīvotāju.
Savukārt 2009. un 2010. gadā atbalsts eiro ieviešanai nedaudz pieauga - tad pāreju uz eiro atbalstīja attiecīgi 29% un 30% iedzīvotāju. Šā gada aprīlī atbalsts pārejai uz eiro samazinājās līdz 15%. Atkārtoti pētījumi 2012.gada jūnijā un jūlijā uzrādīja līdzīgu atbalsta līmeni (attiecīgi 16% un 15%). Taču augustā atbalsts ir samazinājies un sasniedzis rekordzemos 13%, liecina SKDS dati.
Db.lv jau vēstīja, ka Latvijas Faktu aptaujā iepriekš tika secināts, ka eiro ieviešanu Latvijā neatbalsta vairāk nekā puse - 59% - Latvijas iedzīvotāju. Eiro ieviešanu pilnīgi neatbalsta 35% Latvijas iedzīvotāju, bet to drīzāk neatbalsta 24% aptaujāto, par pētījuma rezultātiem Latvijas Bankas rīkotā konferencē informēja Latvijas Faktu vadītājs Aigars Freimanis.