Ministru kabinetā apstiprināta jauna atbalsta programma centralizētās siltumapgādes sistēmas energoefektivitātes paaugstināšanai un vietējo atjaunojamo energoresursu (AER) izmantošanai, informē Ekonomikas ministrija.
Atbalstam energoefektivitātes pasākumu īstenošanai pirmās projektu iesniegumu atlases kārtas ietvaros būs pieejami 35 miljoni eiro.
Atbalsts siltumapgādes komersantiem energoefektivitātes pasākumu īstenošanai būs pieejams kā grants (dāvinājums) 40% apmērā no kopējām projekta attiecināmajām izmaksām. Vienam finansējuma saņēmējam un tā saistītajām personām pieejamais maksimālais publiskā finansējuma apmērs būs 8 miljoni eiro.
Atbalstu centralizētās siltumapgādes sistēmas energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem sniegs Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA). Projektu pieņemšanu programmā plānots uzsākt 2017. gada aprīlī.
Lai informētu komersantus un visus interesentus par jaunās programmas nosacījumiem, Ekonomikas ministrija un CFLA ciešā sadarbībā ar sociālajiem partneriem organizēs dažādus informatīvus pasākumus.
Eiropas Savienības fondu 2007.-2013. gada plānošanas periodā, ieguldot vairāk, kā 84 miljonus eiro lielu līdzfinansējumu energoefektivitātes paaugstināšanā centralizētajā siltumapgādes sistēmā, un īstenojot 131 projektu, tika rekonstruēta 286,70 MW liela siltumenerģijas ražošanas jauda, panākts 160 MW liels no atjaunojamiem energoresursiem ražotās jaudas pieaugums, rekonstruēti 149,53 km siltumtīklu, par 14,76% samazināti siltumenerģijas zudumi siltumtīklos.
Tomēr saskaņā ar esošās situācijas centralizētajā siltumapgādes sistēmā analīzi vidējais katlu māju lietderības koeficients joprojām ir 76%, un ir nepieciešams nomainīt lielāko daļu jeb 68,27% centralizētajā siltumapgādes sistēmā uzstādīto apkures katlu. Attiecībā uz siltumenerģijas pārvades un sadales sistēmu secināts, ka vidējie siltuma zudumi pārvades sistēmā ir 936 GWh jeb 13,1%. Latvijas reģionos konstatētie siltumenerģijas zudumi ir atšķirīgi, piemēram, Rīgas reģionā tie ir 11,3%, bet mazajās pilsētās – 16%. Joprojām ir atsevišķas apdzīvotās vietas, kurās siltuma zudumi sasniedz pat 35 – 38%. Esošās situācijas analīze uzskatāmi parāda energoefektivitātes pasākumu nepieciešamību un specifiku.