Ziemeļkoreja zaudē kontroli pār savu trešdien zemes orbītā palaisto satelītu un tas sācis kūleņot, pavēstījušas ASV varasiestādes. Tikmēr Dienvidkorejas Aizsardzības ministrija norāda, ka satelīts darbojas normas robežās.
Gan ASV, gan Dienvidkorejas varasiestādes atzīst, ka nav spējušas atklāt, kādam mērķim satelīts paredzēts, savukārt Ziemeļkoreja uzsver, ka tā galvenie uzdevumi ir meteoroloģiskie novērojumi. Starptautiskā sabiedrība nosodījusi Ziemeļkorejas izvērsto kosmosa iekarošanu, norādot, ka tās aizsegā komunistiskā valsts nodarbojas ar tālas darbības raķešu tehnoloģiju eksperimentiem.
To, ka Ziemeļkorejas satelītam būtu radušās kādas problēmas un tas sācis kūleņot gan nav apstiprinājusi Dienvidkoreja, kuras Aizsardzības ministrija paziņojusi, ka satelīts uzvedas normāli un pārvietojas ar ātrumu 7,6 kilometri sekundē. Arī Dienvidkoreja atzīst, ka tai nav zināms kādu uzdevumu satelīts veic.
Dienvidkorejas Aizsardzības ministrijas preses sekretārs Kims Minsoks (Kim Min-sok) skaidrojis, ka parasti nepieciešamas divas nedēļas, lai saprastu vai satelīts funkcionēs normāli un spēs izpildīt tam paredzētos uzdevumus, vēsta Washington Post.
Db.lv jau vēstīja, ka Ziemeļkoreja sekmīgi veikusi tālas darbības raķetes veiksmīgu izmēģinājumu. Aplēses liecina, ka valsts šogad savai kosmosa programmai iztērējusi 1,3 miljardus ASV dolāru.
Raķetes starts ticis pieskaņots pirmajai gadadienai kopš Ziemeļkorejas ilglaicīgā līdera Kima Čenira nāves, kurš mira aizvadītā gada decembrī.
Ziemeļkoreja jau vairākkārt centusies orbītā nogādāt satelītus, bet līdz šim bez īpašiem panākumiem. Šā gada aprīlī izgāzās valsts kārtējais mēģinājums palaist kosmosā tālas darbības raķeti. Raķete izjuka pēc dažām lidojuma minūtēm, bet tās atlūzas iegāzās Dzeltenajā jūrā 165 kilometrus uz rietumiem no Dienvidkorejas galvaspilsētas Seulas.