Risku ir vairāk nekā iespēju – tā vienā teikumā varētu raksturot pašlaik valdošo noskaņojumu finanšu tirgos, norāda DNB Privātkapitāla pārvaldes daļas vadītājs Krišjānis Rullis.
Potenciālie ASV vēlēšanu rezultāti līdz ar Brexit patiesās ietekmes veidošanos norāda uz riskantiem rezultātiem kā politiskajā, tā arī finanšu jomā. Politisko izmaiņu ietekme turpina pieaugt, apsverot arī decembrī gaidāmo referendumu par Itālijas konstitucionālo reformu. Arī globālas nozīmes lēmumi ekonomikā, piemēram, centrālās bankas ekspansīvās monetārās politikas apsvēršana vai neskaidrā Ķīnas ekonomiskā izaugsme rada tirgus dalībnieku satraucošu gaidīšanu uz turpmāko finanšu tirgus attīstību.
ASV prezidenta vēlēšanu kampaņa šogad neiekļaujas veselā saprāta rāmjos, tāpat kā viens no kandidātiem un viņa programma, ja to var šādi saukt. Tāpēc finanšu tirgi izrāda pieaugošu nepatiku pret pēdējās nedēļas laikā augušo varbūtību, ka Demokrātu partijas kandidāte Hilarija Klintone varētu neuzvarēt. Tas izpaužas dažādi, tai skaitā arī ASV akciju kopējo indeksu vērtības kritumā. Tam, protams, var būt arī citi iemesli, taču, aplūkojot notikumus pa stundām un minūtēm, redzams, ka ar vēlēšanu kampaņu saistīti notikumi tiešām ietekmē S&P500 un citus jumta indeksus. Cits vēlēšanu rezultāta prognožu atspoguļotājs finanšu tirgos ir Meksikas peso. Pēc oktobrī klajā nākušajām īpaši groteskām atklāsmēm par Donalda Trampa ambīcijām intīmajā sfērā, aptauju caurmēra rezultātos atspoguļotā Klintones uzvaras varbūtība pieauga līdz 90%, pašlaik tā ir nokritusies apmēram līdz 70%. Ir daudz strīdu par to, kurā virzienā aptaujas varētu kļūdīties. No vienas puses, lielāka daļa Trampa atbalstītāju varētu būt kautrīgi. No otras puses, Klintonei ir daudz spēcīgāka organizācija un vairāk naudas kampaņas spurtam pēdējā nedēļā. Laiks rādīs.
Investori, kuri ieguldīja Krievijas akciju tirgū šī gada sākumā, ir labi nopelnījuši. Rubļa vērtības kritums iepriekšējo divu gadu laikā sāk nest augļus, ne tikai saudzējot enerģijas ieguves nozaru rentabilitāti, bet arī veicinot importa aizstāšanas attīstību. Taču šiem panākumiem ir arī cena. Valsts iedzīvotāju reālās pirktspējas kritums sasniedzis dziļāko punktu, jaunākajos skaitļos -7.0% gada griezumā. Saskaņā ar centrālās bankas vērtējumu, vidusšķirai pieskaitāmo iedzīvotāju kopums samazinājies par 14 miljoniem divu gadu laikā. Mazumtirdzniecības apjoms ir slīdējis lejup 21 mēnesi pēc kārtas. Centrālo banku tas uztrauc arī tāpēc, ka trūcīgākās mājsaimniecības naudu tērē galvenokārt pirmās nepieciešamības lietām un tās maz ietekmē procentu likmes, kas ir galvenais bankas politikas instruments. Lai kādas nebūtu makroekonomiskās problēmas, strukturālā līmenī līdzšinējā rubļa krituma ietekme uz ekonomiku varētu būt pozitīva. Sarukušās izmaksas un uzlabotā konkurētspēja turpinās veicināt uzņēmumu attīstību, kas attiecīgi atspoguļojas akciju cenu pieaugumā. Arī kredītreitinga aģentūra Fitch ir novērtējusi šos valūtas radītos efektus, paaugstinot valsts kredītreitinga (BBB-) prognozi no negatīvas uz stabilu.
Pēdējo nedēļu laikā strauji ir augušas procentu likmes gan ASV dolāros, gan eiro. Tas lielā mērā saistīts ar izmaiņām priekšstatos par monetārās politikas nākotni. Skaidrs, ka procentu likmju kāpums samazina obligāciju vērtību otrreizējā tirgū. Taču vēl lielāka šī ietekme var būt uz mājokļu būvniecībā strādājošu uzņēmumu akciju cenām. Kopš septembra sākuma šo uzņēmumu akciju cenas ASV ir samazinājušās vairāk nekā par 10%. Tas ir likumsakarīgi, jo augstākas procentu likmes samazina patērētāju spēju pirkt mājas ar aizdotu naudu. Mājokļu tirgus šī izaugsmes cikla laikā sagādājis vilšanos, un tā padziļinās. Patlaban mājokļu pārdošana un būvniecības uzsākšana stagnē, tajā pašā laikā, tik svarīgs apsteidzošais indikators kā NAHB (National Association of House Builders) indekss turpina turēties virs 60 punktiem. Salīdzinājumam, 50 ir neitrālais punkts, iepriekšējā buma laikā tas sasniedza 70, bet krīzes laikā nokritās līdz 10. Tā nobīde pret mājokļu tirgus cietajiem rādītājiem (celtniecības uzsākšana, pārdošana) ir lielākā līdz šim pieredzētā.