Jaunākais izdevums

ASV ģenerālprokurors Džefs Sešonss ceturtdien apsūdzēja Pekinu, ka tā atbalstījusi Ķīnas un Taivānas uzņēmumu shēmu nozagt tirdzniecības noslēpumus 8,75 miljardu ASV dolāru vērtībā no ASV bāzētā pusvadītāju ierīču ražotāja «Micron Technology, Inc.».

ASV Tieslietu ministrija izvirzīja kriminālapsūdzības Ķīnas valsts kompānijai «Fujian Jinhua Integrated Circuit Co.» un Taivānas uzņēmumam «United Microelectronics Corporation» (UMC), kā arī trim UMC amatpersonām.

Tieslietu ministrija paziņoja, ka šie uzņēmumi un amatpersonas plānoja nozagt «Micron» projektus, lai padarītu «Fujian Jinhua» par svarīgu spēlētāju globālajā datoru mikroshēmu tirgū.

Šīs bija jaunākās apsūdzības vairākās lietās pret to, ko Vašingtona ir nosaukusi par Pekinas programmu nozagt vērtīgus ASV rūpnieciskos un komerciālos noslēpumus ar mērķi veicināt Ķīnas ekonomiku.

«Aplūkotas kopā, šīs lietas un daudzas tām līdzīgās rada drūmu ainu par valsti, kas tiecas ar zādzībām kāpt augšup pa ekonomiskās attīstības kāpnēm un darīt to uz amerikāņu rēķina,» teica Sešonss.

«Šī rīcība ir nelikumīga. Tā ir aplama. Tā ir drauds mūsu nacionālajai drošībai. Un tai ir jābeidzas.»

ASV apgabaltiesā Kalifornijas štata Sanhosē pilsētā ierosinātajā apsūdzībā apgalvots, ka trīs bijušie «Micron» darbinieki Taivānā – Stīvens Čeņs Dženkuņs, He Dzjaņtins un Kenijs Vans Junmins – 2015. un 2016.gadā sāka strādāt UMC, plānojot nodot šim uzņēmumam «Micron» specifisku dinamiskās operatīvās atmiņas (DRAM) pusvadītāju dizaina un ražošanas procesus, kas pēc tam tiktu nodoti tālāk «Fujian Jinhua» pēc Čeņa noteikta kontrakta.

ASV prokurori paziņoja, ka pirms šī plāna minētajiem Ķīnas un Taivānas uzņēmumiem nebija DRAM ražošanas spēju, bet Ķīna ir izvirzījusi par mērķi iegūt šādas spējas savā stratēģiskās ekonomikas plānā.

Čeņs sākotnēji bija augsta ranga administrators «Micron» Taivānas operācijās, bet 2015.gadā sāka vadīt mikroshēmu ražotāju UMC, kura akcijas tiek kotētas Ņujorkas biržā, un vēlāk kļuva par «Fujian Jinhua» prezidentu.

Šī zādzība radīja nozīmīgu apdraudējumu «Micron», kas ir apmēram 100 miljardus dolāru vērta kompānija un kontrolē 20-25% no globālā DRAM mikroshēmu tirgus.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ķīnas tehnoloģiju kompānija "Huawei" šobrīd strādā pie plāna, lai Eiropā uzbūvētu savu komponenšu ražotni, pavēstījis uzņēmuma priekšsēdētājs Lians Hua.

ASV prezidents DonaldsTramps izdevis rīkojumu Amerikas kompānijām pārtraukt sadarbību ar "Huawei", taču Lians noliedz uzņēmuma saistību ar Ķīnas valdības interesēm.

"Mēs plānojam nākotnē paši ražot savas komponentes rūpnīcā Eiropā," intervijā ziņu aģentūrai AFP sacīja Lians. "Mēs veicam priekšizpēti saistībā ar iespējām Eiropā atvērt ražotni. Valsts izvēle būs atkarīga no šīs izpētes."

Lai arī konkrēts termiņš šim plānam nav noteikts, Lians norāda, ka tas varētu tikt realizēts visai ātri.

Trampa agresīvā nostāja liegusi "Huawei" iespēju piekļūt mikroshēmām un citām tehnoloģijām, ko piedāvā tādi ASV uzņēmumi kā "Micron", "Qualcomm" un "Intel", liekot kompānijai dažādot piegāžu bāzi.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Akciju cenas pasaules biržās trešdien pieauga pēc tam, kad ASV Federālā rezervju sistēma (FRS) nolēma nemainīt bāzes procentlikmi ātrāk par septembri.

Volstrītas indeksi gandrīz visu dienu kāpa, sasniedzot maksimumu FRS vadītāja Džeroma Pauela preses konferences laikā.

"FRS deva to, ko tirgi gaidīja, paverot durvis uz procentlikmju samazināšanu septembrī bez pārliecīgas apņemšanās," sacīja LBBW analītiķis Karls Heilings.

Mikroshēmu ražotāja AMD akcijas cena pieauga par 4,4% pēc pozitīva ziņojuma par peļņu. Mākslīgā intelekta uzņēmuma "Nvidia" akcijas cena kāpa par 12,8%, un pieauga arī "Broadcom" un "Micron" akciju cenas.

Naftas cenas pieauga pēc kaujinieku grupējuma "Hamās" solījuma atriebt sava politiskā līdera Ismaila Hanijas nogalināšanu triecienā Teherānā, kurā tika vainota Izraēla.

ASV biržu indekss "Dow Jones Industrial Average" trešdien pieauga par 0,2% līdz 40 842,79 punktiem, indekss "Standard & Poor's 500" kāpa par 1,6% līdz 5522,30 punktiem, bet indekss "Nasdaq Composite" palielinājās par 2,6% līdz 17 599,40 punktiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Investors

Akciju cenas Volstrītā pieaug, tirgum gaidot procentlikmju samazināšanu

LETA--AFP,12.09.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Akciju cenas Volstrītā trešdien pieauga, tirgum gaidot ASV Federālās rezervju sistēmas (FRS) procentlikmju samazināšanu pēc jauno ASV inflācijas datu publiskošanas. Eiropas biržās akciju cenas mainījās bez vienotas tendences.

Gada inflācija ASV augustā samazinājusies līdz 2,5% salīdzinājumā ar 2,9% jūlijā, līdz ar to reģistrēts zemākais līmenis kopš 2021.gada februāra, turklāt inflācijai kritums fiksēts piekto mēnesi pēc kārtas, liecina Nodarbinātības ministrijas trešdien publiskotie dati.

Tomēr, neietverot pārtikas produktu un enerģijas cenas, gada inflācija ASV augustā veidojusi 3,2%, bet mēneša inflācija bijusi 0,3%.

Jaunie dati palielina FRS pārliecību, ka inflācija tuvojas tās noteiktajam 2% mērķim, tāpēc ir gaidāma FRS procentlikmju samazināšana šomēnes. Tomēr šie dati arī palielina iespējamību, ka procentlikmes tiks samazinātas tikai par 0,25%, nevis par 0,5%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Akciju cenas pasaules biržās ceturtdien pieauga, jauniem Ķīnas ekonomikas stimulēšanas pasākumiem un labai ASV mikroshēmu ražotāja "Micron" prognozei veicinot investoru optimismu.

Eirozonā visstraujāk pieauga Parīzes biržu indekss, ko pārsvarā nodrošināja no Ķīnas patērētājiem atkarīgo luksusa preču ražotāju akcijas.

Volstrītas indekss "Standard & Poor's 500" sasniedza jaunu rekordu, bet pieauga arī indeksi "Dow Jones Industrial Average" un "Nasdaq Composite".

Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins un citas augstākās amatpersonas ceturtdien atzina, ka pasaules otrajai lielākajai ekonomikai jārisina jaunas problēmas, un solīja atrisināt ilgstošo krīzi mājokļu sektorā un veicināt darbavietu radīšanu.

"Pēc mēnešiem ilgām tirgus gaidām Ķīnas varas iestādes beidzot atzīst, ka jāveic ievērojams darbs, lai uzlabotu pasaules otrās lielākās ekonomikas stāvokli," sacīja "Tickmill Group" tirgus stratēģis Patriks Manelijs.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Akcijām var būt grūti augt vēl tālāk uz sarūkošas peļņas fona.

Rietumvalstu akcijas ļoti strauji kāpušas ārā no pagājušā gada beigu mīnusiem, un ar tehnoloģiju kompānijām bagātīgākā ASV šī tirgus Nasdaq Composite indeksa vērtība kopš saviem decembra otrās puses zemākajiem punktiem ir palēkusies teju par 20%. Šajā pašā laikā šī indikatora vērtība ir joprojām aptuveni 9% zem savām augusta beigu virsotnēm.

Vēl nesen investori uz sarūkošas pārliecības fona par pasaules ekonomiku izpārdeva tādu tehnoloģiju flagmaņu kā Apple, Amazon.com, Alphabet, Facebook vērtspapīrus. Daudzi piebilst - šo pārdošanas spiedienu spilgtāku padarīja arī algoritmu tirdzniecība. Savukārt nu, mazinoties bažām, notiek pretējais, kam palīdzējuši arī tehnoloģiju gigantu ziņojumi par neseno veikumu. Peļņas atskaites bijušas dažādas, lai gan par to kopumu var teikt - tās pozitīvā ziņā pārspējušas analītiķu gaidas.

Komentāri

Pievienot komentāru