Latvijai ir, kur tiekties. Proti, Igaunijas eksports pret šīs valsts iekšzemes kopproduktu ir 80%, kamēr Latvijā nesasniedz pat 60%
To intervijā DB stāsta vicepremjers, ekonomikas ministrs un jaunais partijas Vienotība valdes priekšsēdētājs Arvils Ašeradens. Viņaprāt, pārmaiņas vienlaikus sākušās gan viņa vadītajā partijā, gan arī Latvijas tautsaimniecībā, ko iniciējis gan pats ministrs, gan valdība kopumā, piemēram, nodokļu reforma, enerģētikas jomas pārmaiņas u.c.
Kādi ir jūsu kā ekonomikas ministra lielākie sasniegumi, un kādas ieceres nav realizējušās? Kāda ir jūsu personīgā loma abos gadījumos?
Vispirms jāsaprot, ka, stājoties jebkurā amatā, nepastāv iespēja nodarboties tikai un vienīgi ar jaunām iniciatīvām, bet gan ļoti daudz laika jāvelta saņemtā «mantojuma» revidēšanai. Tādējādi par konkrētiem sasniegumiem un nerealizētām iecerēm vadītāja amatā atbildīgi var runāt nevis pēc 18, kā tas ir pašlaik, bet gan pēc 36 mēnešiem vai arī tikai brīdī, kad atstāšu ekonomikas ministra amatu. Latvijas ekonomika nav viena vai dažas nozares, tā ir ļoti daudzšķautņaina, ar ļoti atšķirīgām interesēm. Stājoties amatā, izvirzīju četrus tautsaimniecībai svarīgus uzdevumus. Pirmais – risināt produktivitātes (konkurētspējas) problemātiku, jo Latvijas vidējais svērtais produktivitātes līmenis ir 43% no ES vidējā rādītāja, turklāt tās pieauguma temps ir niecīgs. Otrs lielais uzdevums ir eksporta veicināšana, jo Latvijai ir, kur tiekties. Proti, Igaunijas eksports pret šīs valsts IKP ir 80%, kamēr Latvijā nesasniedz pat 60%. Trešais uzdevumu bloks ir investīciju palielināšana, kas ļautu sasniegt 22–25% apmēru, rēķinot pret IKP. Ceturtais lielais uzdevums ir cilvēkresursu kapitāla attīstība, kuras pamatā ir ne tikai izglītības kvalitātes izmaiņas saistībā ar darba tirgus pieprasījumu, bet arī ilgtspējīgu mehānismu izveidošana pieaugošo izglītībai. Darba tirgus maiņa notiek ļoti dinamiski, bez jaunām zināšanām cilvēki bieži vien paliek bez darba. Sevišķi, ja raugāmies no inovatīvas ekonomikas skatupunkta.
Kuras, jūsuprāt, ir trīs būtiskākās nozares Latvijas ekonomikai nākamajos 10–30 gados? Uz ko mums jākoncentrējas? Kāds ir to prognozējamais pienesums tautsaimniecībai, dzīves kvalitātes uzlabošanai?
Latvijai nākotnē jābūt ne tikai trijām būtiskām, bet daudz vairāk nozarēm. Viena no tām ir apstrādes rūpniecība, kurai jātop ievērojami lielākai, tāpēc ir energoietilpīgo ražotāju atbalsta programma, jaunu industriālo zonu izveides pasākumu plāns. Otra nozare, kuras loma tikai pieaugs, ir IKT, tomēr šai nozarei ir lieli izaicinājumi, jo tā pēc produktivitātes rādītāja (30% no ES vidējā) ir pirmspēdējā vietā ES dalībvalstu vidū. Pašlaik Ekonomikas ministrija kopā ar nozari strādā pie tās attīstības stratēģijas, kurā arī centīsies atrast risinājumus, lai mainītu minēto situāciju. Vēl viena joma, kurai bija, ir un būs liela nozīme, ir tūrisms, kas pašlaik pieaug ar 7% lielu tempu gadā. Šī joma ietekmē ne tikai viesnīcas, sabiedrisko ēdināšanu, bet arī transportu un citas pakalpojumu jomas. Noteikti kā būtiskas nākotnes nozares jāmin enerģētika un izglītība, jo īpaši izglītības eksporta kontekstā.
Tomēr, runājot par tautsaimniecības attīstību un iedzīvotāju labklājības uzlabošanu, korektāk būtu runāt nevis par konkrētām nozarēm, bet nozaru attīstības grupām. Tās ir: tradicionālās tautsaimniecības nozares (lielākās – kokapstrāde, pārtikas rūpniecība, ķīmija un farmācija, tranzītpakalpojumi); nākotnes izaugsmes nozares (tādas kā viedie materiāli, tehnoloģijas, inženiersistēmas un biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācija un biotehnoloģijas); nozares ar nozīmīgu horizontālo ietekmi (energoefektivitātes risinājumi un tehnoloģijasi, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas); biznesa pakalpojumi.
Jāatzīmē, ka tautsaimniecības strukturālo pārmaiņu galvenais veicējs ir uzņēmējs, kurš pieņem lēmumu modernizēt esošo ražošanu vai pārvietot resursus uz citu nozari, tāpēc uzņēmēju motivācijas veicināšana ir galvenais politikas mērķis. Savukārt attīstīta uzņēmējdarbība un konkurētspējīgi ražotāji jebkurā nozarē ir nozīmīgākais priekšnosacījums iedzīvotāju labklājības celšanai.