Reģioni norāda uz problēmām profesionālās izglītības reformā, likvidācijai nolemto arodskolu vadība ir šokā, darba devēji uzteic skolu tuvināšanos uzņēmējiem, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) plāno līdz 2020. gadam padarīt arodizglītību saistošāku pamatskolu absolventiem – pašlaik vidusskolu un profesionālo skolu absolventu attiecība ir 61% pret 39%, bet pēc sešiem gadiem šiem skaitļiem vajadzētu būt 50 pret 50, DB norāda Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile. Tas tiekot darīts, lai mazinātu vidusskolu beigušo bezdarbu, kas šobrīd ir aptuveni 30%.
Diktē finansējums
Viens no IZM piedāvātajiem veidiem ir vispārējās izglītības un profesionālo iestāžu apvienošana jeb optimizācija, kuras rezultātā plānots, ka, sākot ar jauno mācību gadu, izglītības programmu īstenošanu un audzēkņus pārņems profesionālās izglītības kompetences centri. Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums pārņems Skrundas Profesionālās vidusskolas programmas, Smiltenes tehnikums – Jaungulbenes Profesionālās vidusskolas un Alsviķu arodskolas programmas, Kandavas Valsts lauksaimniecības tehnikums – Saulaines Profesionālās vidusskolas programmas un Rīgas Amatniecības vidusskola – Pārdaugavas profesionālās vidusskolas programmas.
Tāpat no 2015. gada 1. septembra Rankas profesionālā vidusskola kļūs par Valmieras tehnikuma struktūrvienību, bet Ērgļu profesionālā vidusskola tiek pievienota Priekuļu lauksaimniecības tehnikumam. Šajās izglītības iestādēs pēdējos gados ir turpinājis sarukt audzēkņu skaits, tādējādi samazinājies arī skolām pieejamais valsts budžeta finansējuma apmērs, ko aprēķina atbilstoši audzēkņu skaitam izglītības iestādē. IZM norāda, – demogrāfiskās prognozes liecina, ka audzēkņu skaits šajās profesionālās izglītības iestādēs arī turpmākajos gados varētu samazināties, tādējādi tās kā patstāvīgas izglītības iestādes nevarēs kvalificēties profesionālās izglītības kompetences centra statusa iegūšanai. Turklāt arī ES fondu finansējums nav pieejams izglītības iestādēm ar nelielu skolēnu skaitu, bez tālākās attīstības perspektīvas. Pašlaik IZM pārziņā ir 32 profesionālās izglītības mācību iestādes, ministrija neprognozē, cik daudz arodskolu tiks likvidētas optimizācijas rezultātā.
Visu rakstu Arodskolu optimizāciju vērtē pretrunīgi lasiet 23. februāra laikrakstā Dienas Bizness.