Ar zaudējumiem strādājošie elektrisko tīklu uzņēmumi a/s Latvenergo piecu gadu laikā samaksājuši nomu 276 milj. Ls.
Jau tradicionāli pēdējos gadus elektrisko tīklu uzņēmumi a/s Sadales tīkls (ST) un a/s Augstsprieguma tīkls (AT) ir noslēguši ar vairāku miljonu latu lieliem zaudējumiem. Tomēr, izlasot šo tīklu uzņēmumu gada pārskatus, redzams, ka visai dāsnas summas tie samaksājuši savam mātesuzņēmumam a/s Latvenergo. No 2005.-2010.gadam kā nomas maksa par tīklu aktīviem no ST un AT uz Latvenergo pārvirzīti kopā 276 milj. Ls, kas liek uzdot jautājumu, vai tīklu uzņēmumi patiešām ir tik nerentabli, kā Latvenergo vadība to vienmēr ir uzsvērusi, jeb varbūt tieši pretēji - tie ir a/s Latvenergo zelta ādere. Tāpat šajā kontekstā rodas šaubas, cik pamatots ir sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) apstiprinātais sadales un pārvades tarifu kāpums, kas 2011. gadā sasniedza vidēji 20,8%, jo kā galvenais iemesls tarifu kāpumam tika minēti tīklu uzņēmumu zaudējumi.
«Tā kā nomas maksas abu tīklu uzņēmumu gada pārskatos ir norādītas izdevumu postenī, tad tās ietekmē tarifus, jo regulators, apstiprinot tarifus, skatās, vai ieņēmumi nosedz izdevumus. Tīkla tarifi pašreizējā līmenī jau varētu arī būt, bet tad abi tīklu uzņēmumi naudā, visticamāk, noslīktu,» vērtē enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš, kurš savulaik Latvenergo tīkla uzņēmumu Augstsprieguma tīkls un Centrālie elektrotīkli sistēmas vadības centrā nostrādājis teju 30 gadus.
«Nomas maksas lielums tiek aprēķināts pēc regulatora noteiktas metodikas, kurā šīs nomas attiecības starp Latvenergo un tīklu uzņēmumiem ir ņemtas vērā. No tā, kurā uzņēmumā atrodas tīkla aktīvi, tarifu ziņā nekas nemainās, tie nebūtu ne par santīmu savādāki, ja tīkli netiktu nomāti no Latvenergo,» DB sacīja a/s Latvenergo valdes loceklis Uldis Bariss.