Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju patlaban dzīvo padomju laikā celtos daudzdzīvokļu namos, un teju 80% vēlētos dzīvot citur – visbiežāk jaunā privātmājā, kas celta pēc 1990. gada.
Tas secināts dzīvojamā nama Futuris attīstītāju SIA Larix Property veiktajā pētījumā.
Pētījuma rezultāti arī atklāj, ka iedzīvotāji nevēlas dzīvot debesskrāpjos – tikai seši procenti labprāt izvēlētos ēku, kas augstāka par septiņiem stāviem, turklāt 62% no tiem, kas dzīvotu daudzstāvu namos, mājokli ierīkotu ēkas pirmajā līdz trešajā stāvā.
Par vienu no būtiskākajām mājokļa kvalitātēm iedzīvotāji aptaujā atzinuši logus saules pusē – šis kritērijs ir nozīmīgs 60% respondentu. Nozīmīgs aptaujātajiem šķiet arī plašs balkons (50%), atsevišķa telpa dzīvoklī saimniecības un aktīvās atpūtas inventāra uzglabāšanai (51%), piemājas autostāvvieta (48%), lifts (24%) un rotaļu laukums bērniem (23%).
Lai arī 60% Latvijas iedzīvotāju labprāt izvēlētos dzīvot privātmājā, baudot tai raksturīgās priekšrocības, biroja Arhis arhitekts Andris Kronbergs atzīmēja, ka enerģijas patēriņa un izmaksu apjoma neprognozējamā daba radījusi pieprasījuma korekciju mājokļu jomā un aizvien vairāk cilvēku novērtējot pieejamību, ērtības un ieguvumus, ko sniedz dzīve kompaktākā mājoklī – daudzstāvu mājās.
Latvijas iedzīvotāji arī lielāku uzmanību pievērš mājokļa energoefektivitātei un ilgtspējai – lai samazinātu komunālo pakalpojumu izmaksas, 82% pētījuma respondentu būtu gatavi ieguldīt līdzekļus ēku siltināšanā un logu nomaiņā. Savukārt vairāk nekā puse (52%) būtu gatavi piemaksāt par mājokli, kas patērē mazāk energoresursu, atklāj pētījuma dati.
Diskusiju cikla «Nākotnes Rīga jau top» notikušās diskusijas «Mājokļu kvalitāte Latvijā» laikā arhitekti kā kavēkli daudzdzīvokļu ēku renovācijas attīstībai minēja Latvijas iedzīvotāja viensētnieka dabu. Iedzīvotāji neizjūtot daudzdzīvokļu ēku kā savu personīgo īpašumu, kā arī esot vērojams sapratnes un sadarbības trūkumus namu iemītnieku vidū.