Pārrobežu organizētās noziedzības apgrozījums sasniedz 870 miljardus ASV dolāru gadā, kas ir līdzvērtīgi 1,5% pasaules kopējā iekšzemes kopprodukta (IKP), aprēķinājusi ANO narkotiku un noziedzības pārvalde (UNDOC), vēsta ārvalstu plašsaziņas līdzekļi.
Minētā summa ir vairāk nekā sešas reizes lielāka, nekā, piemēram, tiek atvēlēts jaunattīstības valstīm. Visienesīgākā organizētās noziedzības nodarbe ir narkotiku kontrabanda, kas, saskaņā ar ANO aprēķiniem ienes 320 miljardus ASV dolāru, kā arī preču viltošana (250 miljardi ASV dolāru).
ANO aprēķinājusi, ka katru gadu no Dienvidamerikas uz Ziemeļameriku kontrabandas ceļā tiek ievests ap 300 tonnām kokaīna, bet uz Eiropu – 200 tonnas. Savukārt no Afganistānas Eiropa tiek ievestas140 tonnas heroīna. Tāpat ik gadu Eiropā tiek ievesti divi miljardi viltotu preču no Āzijas.
Aptuveni divas trešdaļas organizētās noziedzības iegūtās naudas pēc tam tiek «atmazgātas» ar finanšu sistēmas palīdzību, bet tikai vienu procentu izdodas konfiscēt. Tāpat milzīgā organizētās noziedzības ietekme ir pietiekoša arī, lai destabilizētu situāciju atsevišķos pasaules reģionos un valstīs, norāda UNDOC.
«Katru gadu organizētās noziedzības grupējumu aktivitātes ietekmē miljoniem upuru, cilvēku tirdzniecības upuru skaits vien sasniedz 2,4 miljonus,» uzsver UNDOC. Pārvalde arī akcentē, ka šāda starpvalstu drauda apturēšana ir viens no starptautiskās sabiedrības lielākajiem izaicinājumiem.
ANO narkotiku un noziedzības pārvalde uzsākusi plašu kampaņu, kuras laikā tiks stāstīts par organizētās noziedzības radīto apdraudējumu. Tās laikā tiks pievērsta uzmanība gan organizētās noziedzības upuru skaitam, gan arī naudas summām, kuras noziedznieki «nopelna» uz citu cilvēku rēķina. Kampaņas mērķis ir informēt par organizētās noziedzības izplatību pasaulē un atgādināt, ka cīņa ar noziedzību ir starptautiskās sabiedrības uzdevums.