ANO Ģenerālā asambleja ceturtdien atbalstīja pieaicinātās valsts statusa piešķiršanu palestīniešu pašpārvaldei. No 193 ANO dalībvalstīm par palestīniešu iesniegtās rezolūcijas projektu balsoja 138, bet pret – deviņas valstis. 41 dalībvalsts, tostarp Latvija, balsojumā atturējās.
Starp valstīm, kas balsoja pret rezolūciju, bija ASV un Izraēla.
ASV jau paziņojušas, ka ceturtdienas ANO Ģenerālās asamblejas balsojums radījis «šķērsli» ceļā uz mieru starp palestīniešiem un Vašingtonas tuvo sabiedroto – Izraēlu.
«Šodienas neveiksmīgā un kontrproduktīvā rezolūcija rada turpmākus šķēršļus ceļā uz mieru. Tāpēc Savienotās Valstis balsoja pret to,» uzrunājot Ģenerālo asambleju, norādīja ASV vēstniece ANO Sūzana Raisa.
Tikmēr palestīnieši Rietumkrastā un Gazas joslā ANO balsojumu sveica ar gavilēm un šāvieniem gaisā. Gazas joslā valdošās islāmistu kustība Hamas pavēstīja, ka balsojums ir uzvara.
«Šī ir jauna uzvara ceļā uz Palestīnas atbrīvošanu un atgūšanu un mēs apsveicam sevi,» pavēstīja augsta ranga Hamas amatpersona Ahmeds Jusefs.
Līdz šim palestīniešu pašpārvaldei ANO bija novērotājorganizācijas status, taču tagad ar ceturtdienas balsojumu tai piešķirts pieaicinātās valsts-novērotājas statuss, kādu bauda arī Vatikāns.
Lai gan palestīnieši joprojām nebauda pilntiesīgas ANO dalībvalsts tiesības, viņiem paveras iespējas pievienoties virknei ANO aģentūru un, iespējams, kļūt arī par Starptautiskās Krimināltiesas locekli.
Palestīniešu līderi apgalvo, ka viņi «vēsturisko» balsojumu vēlas izmantot kā atspēriena punktu sarunu atsākšanai ar izraēliešiem, kuras iesaldētas jau vairāk nekā divus gadus.
Uzrunājot pirms balsojuma Ģenerālo asambleju, palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass norādīja, ka kā tā esot «pēdējā iespēja glābt divu valstu risinājumu».
Savā 22 minūtes garajā runā Abass uzsvēra, ka palestīnieši nesamierināsies ar ko mazāku kā neatkarīga valsts ar Austrumjeruzalemi kā galvaspilsētu.
Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu nosodīja Abasa runu kā «indīgu».
«Pasaule vēroja melīgu un indīgu runu, kas bija pilna ar nepatiesu propagandu,» paziņoja Netanjahu birojs.
Tikmēr Raisa brīdināja, ka «šodienas pompozie paziņojumi drīz izgaisīs un palestīniešu tauta rīt atmodīsies un konstatēs, ka maz kas mainījies».
«Šī rezolūcija nerada Palestīnas valsti,» uzsvēra ASV vēstniece.
Viņai piebalsoja arī Izraēlas vēstnieks ANO Rons Prosors, brīdinot, ka ceturtdienas balsojums var novest tikai pie vēl lielākas vardarbības Tuvajos Austrumos.
Lielbritānija un Vācija, kuras balsojumā atturējās, uzskata, ka palestīniešiem vajadzēja pagaidīt līdz ASV prezidents Baraks Obama izveido savu jauno administrāciju un Izraēla sarīko vēlēšanas.
Savukārt palestīniešus balsojumā atbalstījusī Francija pavēstīja, ka «palestīniešu solis sperts grūtā brīdī un tam būs smagas sekas». Francija aicina reaģēt ar sarunu atsākšanu «un nevis atmaksu, kas tikai spēlēs uz roku ekstrēmistiem», pavēstīja Francijas vēstnieks ANO.