Līdz pat aprīļa beigām Līvānu novada domei tā arī nav izdevies satikt SIA Lettglas jauno īpašnieku, valdes locekli Haraldu Rolfu Linhartu.
Tā kā uz SIA Lettglas juridisko adresi Līvānos, Zaļā ielā 23, domes sūtītās vēstules ir palikušas bez atbildes, dome ir nosūtījusi vēstuli H.R.Linhartam personīgi gan uz viņa uzrādīto adresi Vestbādenā (Vācijā) gan uz jaunā īpašnieka Waterford Northeast Limited juridisko adresi Londonā (Anglija). Vēstulē īpašnieks informēts par domes lēmumu attiecībā uz Līvānu stikla muzeja pārņemšanu vai atsavināšanu, kā arī pieprasīts sniegt rakstisku atbildi un informēt par iespējamo tikšanās laiku.
SIA Lettglas Db informēja, ka ziņas no H.R.Hlinharta tiek gaidītas 5.maijā. Vēl pagājušonedēļ darbu turpinājusi SIA Lettglas administrācija, bet šodien, 30.aprīlī, tā jau devusies brīvdienās.
Līvānu novada domes izpilddirektors Uldis Skreivers informē, ka 2008. gada 15. aprīlī dome ir griezusies Valsts ieņēmumu dienestā (VID), lūdzot pārbaudīt, vai SIA Lettglas ir veicis ar likumu noteiktās obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas un ienākuma nodokļa maksājumus. Viņš arī uzsver, ka rūpnīcas strādnieki bez atalgojuma visticamāk nepaliks, jo valstī darbojas īpašs fonds, kas garantē darbinieku atalgojumu šādos un līdzīgos gadījumos.
SIA Lettglas nav nomaksājis arī nekustamā īpašuma nodokli pašvaldībai aptuveni 10 tūkst. Ls apmērā, kā arī palicis parādā par sniegtajiem pakalpojumiem pašvaldības uzņēmumam SIA Līvānu dzīvokļu un komunālā saimniecība 1,98 tūkst Ls (30.04.2008.) apmērā. Diemžēl uzņēmums arī pēc vairākiem brīdinājumiem saistības nav nokārtājos, tādēļ dome vēl pirms uzņēmuma pārdošanas - 2008. gada februārī - pieņēma lēmumu par parāda piedziņu bezstrīdus kārtībā.
"Diemžēl SIA Lettglas šajos gados tikai izmantojis esošo bāzi un lēto darbaspēku, atstājot parādus arī pašvaldības budžetā, un tas nav attaisnojami, tāpēc arī ir šāds domes lēmums par parāda piedziņu," uzsver A.Vaivods. Pēc neoficiālas informācijas uzņēmums ražošanas iekārtas pārvedis uz Ukrainu, iespējams, lai pēc tādas pašas shēmas strādātu šajā valstī un pēc tam pazustu bez pēdām.
Pašvaldība ir apturējusi arī uzsākto SIA Lettglas veikala Rīgas ielā 59, Līvānos privatizācijas procesu, jo uzņēmums nav pildījis arī šīs saistības un nav nokārtojis maksājumus grafikā paredzētajos termiņos.
Līvānu novada dome uzskata, ka neskatoties uz SIA Lettglas īpašnieka maiņu, ražošanas apturēšanu un iekārtu izvešanu, Līvānu stikla muzeja kolekcijai ir jāpaliek Latvijas un Līvānu, nevis ārzemnieku īpašumā. Situāciju sarežģī tas, ka stikla muzejs ir SIA Lettglas privātīpašums, un privātīpašumu, kā zināms, sargā likums.
Tomēr situāciju nevarot vērtēt tik viennozīmīgi, jo šajā gadījumā ir runa par kultūrvēsturiskām vērtībām, kas veidojušās stikla rūpniecības vairāk kā 120 gadus ilgajā vēsturē, nevis pāris pēdējos gados, uzskata pašvaldība. Domes priekšsēdētājs Andris Vaivods uzsver, ka Līvānos dzīvo veselas stiklinieku dinastijas, ir cilvēki, kas visu darba mūžu atdevuši rūpnīcai un šobrīd cīnās ar smagām arodslimībām, tādēļ nevar tik vienkārši izsaimniekot cilvēkiem svarīgas vērtības. "Ja situācija nonāks līdz muzeja izvešanai, mēs aicināsim iedzīvotājus rīkot protesta akcijas un veidosim cilvēku dzīvo ķēdi muzeja aizsardzībai," uzsver pašvaldības vadītājs.
Dome aprīļa sēdē ir pieņēmusi lēmumu rosināt SIA Lettglas nodot vai atsavināt stikla muzeja ekspozīciju Līvānu novada domei. Tādējādi unikālā – Baltijā vienīgā – stikla izstrādājumu kolekcija paliktu sabiedrības īpašumā.