Pasaules enerģētikas un automātikas tehnoloģiju uzņēmums ABB novērtējis Latvijas iesācējuzņēmuma Adaplab Oil&Gas piedāvāto risinājumu industriālajiem kontrolleriem; šobrīd tiek apspriestas tehniskas detaļas un strādāts pie kopēja projekta uzsākšanas, informē akcelerācijas platformas Komercializācijas reaktors vadītājs Nikolajs Adamovičs.
Pēc Adaplab patentētās tehnoloģijas radītais adaptīvais (pašregulējošais) programmrisinājums bija viena no desmit labākajām tehnoloģijām, kas iekļuva konkursa ABB Drives Innovation Challange finālā. Tā mērķis bija meklēt veidus, kas palīdzētu uzlabot ABB ražotos elektromotoru frekvenču pārveidotājus.
«Ja mēs palūkojamies apkārt, tad elektromotori ir visur: ledusskapjos, gaisa kondicionieros, ūdens sūkņos, u.c. Savukārt frekvenču pārveidotājus izmanto motoru apgriezienu un griezes momenta regulēšanai, tādējādi tie strādā daudz efektīvāk un ir iespējams būtiski samazināt elektrības patēriņu. Šie ieguvumi ir svarīgi gan ražošanas procesiem, gan birojiem, gan arī vienkāršā ikdienas dzīvē,» skaidro Adaplab vadītājs Raivis Ņikitins.
2015.gadā Komercializācijas reaktorā dzimušais Latvijas jaunuzņēmums veiksmīgi pārvarēja konkursa pirmās divas kārtas un ieguva iespēju Londonā prezentēt savu uzņēmumu un tehnoloģiju teju divdesmit ABB augstākā līmeņa vadītājiem. Pavisam konkursam pieteicās vairāk nekā simts dalībnieku.
«Vēlāk, neformālās sarunās, organizatori atzina, ka lēmums par Adaplab iekļaušanu finālistu vidū ir bijis vienbalsīgs,» stāsta Ņikitins.
Savukārt Adamovičs uzsver, ka Adaplab panākumi ir mērķtiecīga, ļoti fokusēta darba rezultāts. Aktīva ietekmīgu industriālo partneru meklēšana gan ārvalstīs, gan Latvijā dod augļus.
«Manuprāt, tas ir ceļš, kas Latvijai ir jāiet, proti, jāveltī visi spēki, lai pašu izstrādātās zinātniskās idejas attīstītu tik tālu, ka tās spēj ieinteresēt pasaules līmeņa ražotājus. Kā redzams, tas nav neiespējami,» uzsver Komercializācijas reaktora vadītājs.
Adaplab, balstoties uz patentētu, inovatīvu tehnoloģiju, izstrādā adaptīvus/pašregulējošus programmrisinājumus industriālajiem kontrolleriem, kas ļauj efektīvi kontrolēt sarežģītus rūpnieciskos procesus. Industriālie kontrolieri ir izpildes mehānisms, kas ir pamats jebkurai automatizētai sistēmai. Ar tehnoloģijas komercializēšanu nodarbojas Adaplab Oil&Gas.
Komercializācijas reaktors dibināts 2009.gadā Rīgā ar mērķi veidot jaunus, modernus uzņēmumus, kas ir balstīti uz zinātniskiem un tehnoloģiskiem sasniegumiem. Reaktorā tapuši, piemēram, šādi uzņēmumi: Naco Technologies, Pogritech, Conelum, Eventech, Evoled, Mahydy, Nanooptometrics, Snowision, Koatum. Platformu atbalsta Attīstības finanšu institūcija Altum, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Latban, Baltic International Bank, Ekonomikas ministrija un citi uzņēmumi un organizācijas.