50% iedzīvotāju noteikti piedalīsies vēlēšanās, bet vēl 23% - visdrīzāk piedalīsies vēlēšanās, liecina jaunākie DNB barometra aptaujas rezultāti.
39% aptaujāto norāda, ka balsos par to pašu politisko spēku, par kuru balsojuši iepriekšējās vēlēšanās, bet 21% savu balsi plāno atdot citai partijai vai apvienībai, turklāt lielākoties vēlētāji gatavojas izdarīt izvēli, balstoties nevis uz partiju programmām, bet konkrētiem kandidātiem.
Jāatzīmē, ka pirms 2009.gada pašvaldību vēlēšanām tikai 36% aptaujāto apgalvoja, ka noteikti dosies vēlēt. Vēlēšanās piedalījušos iedzīvotāju īpatsvars pēc oficiālajiem datiem arī bija nepilni 40% iedzīvotāju, līdz ar to iepriekš paustā apņemšanās bija samērā precīzs indikators.
Latvijas Bankas ekonomiste Agnese Bičevska gan norāda, ka, neskatoties uz pārliecinošo aptaujāto pausto pārliecību par piedalīšanos vēlēšanās, viņa prognozē zemāku aktivitāti. Vēlētāju līdzdalību ietekmē tautsaimniecības attīstības dinamika – palielinoties iedzīvotāju labklājībai, interese par vēlēšanām mazinās. Šādu pieņēmumu apliecina arī neliels vēlētāju aktivitātes kāpums krīzes laikā rīkotajās gan pašvaldību, gan Saeimas vēlēšanās. Savukārt pēdējos gados vērojamā tautsaimniecības izaugsmes atjaunošanās ir uzlabojusi daudzu mājsaimniecību rocību, tāpēc vēlme mainīt valdību vai pašvaldības domi varētu būt mazāk izteikta, saka centrālās bankas eksperte.
Raksturojot būtiskākos iemeslus, kāpēc iedzīvotāji vēlas piedalīties pašvaldību vēlēšanās, 56% norāda, ka tādējādi viņi izpildīs savu pilsoņa pienākumu, bet 49% - ietekmēs savas pašvaldības nākotni. Tikmēr 37% aptaujāto dosies vēlēt, jo uzskata, ka ikvienai balsij ir nozīme – tā var izšķirt vēlēšanu rezultātus. 30% vēlas paust atbalstu noteiktiem cilvēkiem vai partijai, taču 26% vēlēšanās piedalās pienākuma apziņas dēļ. Interesanti, ka 12% aptaujāto piedalīsies vēlēšanās nevis tādēļ, lai atbalstītu kādu simpatizējošu politisko spēku, bet gan, lai sava novada vai pilsētas domē atņemtu vietas kādam citam, iespējams, dominējošajam spēkam.
Savukārt 58% iedzīvotāju, kuri negatavojas piedalīties pašvaldību vēlēšanās, uzskata, ka nav jēgas balsot, jo tāpat nekas nemainīsies. 35% no šiem aptaujātajiem atzīmējuši, ka vēlēšanās nepiedalīsies, jo nav, par ko balsot, vai viņiem neinteresē politika (30%). Savukārt 13% respondentu norādījuši, ka viena balss tāpat neko neietekmē, bet 4% nepiedalīsies vēlēšanās, jo viņiem ir grūtības nokļūt līdz savam vēlēšanu iecirknim.
Komentējot savu potenciālo izvēli par labu kādam politiskajam spēkam pašvaldību vēlēšanās, 48% aptaujātie norādījuši, ka viņu izvēli nosaka konkrēti deputātu kandidāti un 47% - sarakstu līderi un viņu līdzšinējā darbība. Tikmēr 29% aptaujāto par svarīgāko faktoru uzskata partiju piedāvājumu. Turklāt nedaudz mazākai daļai aptaujāto būtiski aspekti, dodoties vēlēt, ir politiskā spēka nostādnes (piemēram, ekonomiskajos, nacionālajos jautājumos - 24%) un darbība iepriekšējā domes sastāvā (24%), kā arī politiskā spēka darbība kopumā (22%). 19% par nozīmīgu kritēriju atzīti arī draugu un ģimenes locekļu ieteikumi. Jāatzīmē, ka 7% iedzīvotāji izvēli izdarītu, balstoties uz politisko spēku aktivitātēm priekšvēlēšanu kampaņas laikā.
Vaicāti, ar ko, viņuprāt, jaunievēlētajai pašvaldības domei vajadzētu nodarboties prioritāri, 78% aptaujātie norādījuši uz bezdarba, 65% - ceļu un ielu būvniecības un remontdarbu, 53% - sociālās palīdzības un veselības aprūpes (50%) jautājumu risināšanu. Salīdzinoši retāk iedzīvotāju atzīmētajā prioritāšu sarakstā ierindojas komunālo pakalpojumu organizēšana (32%), izglītības (25%), drošības un kārtības (25%), kā arī pašvaldības teritorijas labiekārtošanas (21%) jautājumi.
Tai pašā laikā jautāti, kurās no jomām pašvaldības domes darbs bijis visveiksmīgākais, iedzīvotāji salīdzinoši bieži minējuši teritorijas labiekārtošanu (35%), ceļu un ielu uzturēšanu (33%), izklaides pasākumu rīkošanu (31%) un kultūras jautājumu risināšanu (28%). Nedaudz retāk atzīmēta arī sabiedriskā transporta nodrošināšana (20%) un sociālās palīdzības jautājumu risināšana (19%). Katrs desmitais aptaujātais paudis viedokli, ka pašvaldības darbs nevienā no minētajām jomām nav bijis veiksmīgs (10%).