Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB) pavasarī nekustamo īpašumu tirgū piedāvās īpašumus 20 milj. Ls vērtībā.
80 % no iegūtajiem līdzekļiem nonāks ASV Misūri Sinodes apsaimniekošanā, bet 20 % - Latvijas finanšu uzņēmumos. Tas tiek darīts, lai izveidotu tā saucamo mācītāju atalgojuma fondu 30 milj. Ls apmērā. LELB Virsvaldes rokās tiks koncentrēti 30 % luterāņu draudžu īpašumu Latvijā. Tādējādi plānots, ka 20 milj. Ls tiks iegūti, īpašumus pakāpeniski pārdodot, bet īpašumi 10 milj. Ls vērtībā tiks apsaimniekoti, tos iznomājot vai izīrējot. Šīs aktivitātes notiek pēc 2007. gada vasarā notikušās LELB Sinodes lēmuma. Latvijas baznīcas ieguldīto naudu apsaimniekos partnerbaznīca ASV - Misūri Sinodes Luterāņu baznīca.
Nesaimnieko efektīvi
Kopumā Latvijas luterāņu draudzēm pieder īpašumi aptuveni 100 milj. Ls vērtībā, bet liela daļa no tiem netiek efektīvi apsaimniekoti, atzīst LELB sabiedrisko attiecību nozares vadītājs Ivars Kupcis. Tajā pašā laikā garīdzniekiem algas tiek maksātas atkarībā no draudžu iespējām, un lielākā daļa mācītāju saņem 100 - 150 Ls mēnesī. Tikai apkalpojot vairākas draudzes un strādājot papildu darbus, mācītāji var nodrošināt savu eksistenci. Ļoti maz studentu ir Lutera akadēmijā, kas gatavo jaunos mācītājus, un viens no iemesliem ir pieticīgais atalgojums. Katra draudze ir juridiska persona, bet tikai dažas nodarbojas ar īpašumu apsaimniekošanu efektīvi. LELB ir arī rīkojusi kursus draudžu pārstāvjiem, bet situācija joprojām ir neapmierinoša. Pērn pieņemtais lēmums paredz, ka katra draudze nodod 30 % savu nekustamo īpašumu kopsummā aptuveni 30 milj. Ls vērtībā LELB Virsvaldes rīcībā. Daļa draudžu labprāt atdotu pat vairāk, lai nebūtu jānodarbojas ar saimniecisko darbību. «Informācija tiek apkopota, un pavasarī baznīca piedāvās tirgū konkrētus nekustamos īpašumus 20 milj. Ls vērtībā. Aptuveni 10 milj. Ls vērtus īpašumus neizpārdos, bet iznomās vai izīrēs. Daļai īpašumu jau šobrīd ir noteikta tirgus vērtība, bet visus īpašumus vērtēs LELB speciālisti. Tiks meklēti investori, bet iespējams, ka daži īpašumi tiks izsolīti,» tā I. Kupcis.
Pārmet neprasmi
Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcas draudzes nu jau bijušais mācītājs Valters Korālis uzskata, ka baznīcai vajadzētu veiksmīgāk strādāt ar finanšu līdzekļiem. «Negribu, ka baznīca pieļauj ekonomiskas dabas kļūdas. Projekts par tā saucamo mācītāju atalgojuma fondu tapa pēdējā Sinodē. Argumentācija? Vajag! Ja sakārtotu īres attiecības un pareizi ieguldītu ēkās un darbiniekos, tad baznīca saņemtu pietiekami daudz līdzekļu. LELB ir viens no lielākajiem zemes īpašniekiem valstī, bet kāpēc mēs nestrādājam ar nekustamo īpašumu? Kāpēc Virsvaldē un SIA Pastorāts Rīgā uzturam milzīgu administratīvo baznīcas armiju, lai iznomātu vai izpārdotu īpašumus un naudu ieguldītu ASV? Nevajadzētu ieguldīt krīzes pārņemtajā ASV ekonomikā, risku vajadzētu sadalīt kā jebkurā normālā uzņēmējdarbībā,» tā V. Korālis. Viņš apgalvo, ka daļa no SIA Svētā Sīmaņa Pastorāts peļņas par īpašuma apsaimniekošanu aizietu mācītāju atalgojuma fondā. Mutiski panākta vienošanās, ka, iznomājot 7 ha Valmierā un iegūstot līdz 40 000 Ls gadā, šī nauda tiktu ieskaitīta fondā.
Amerikāņu rokās
LELB pārstāvis V. Korāļa izteikumus par līdzekļu ieguldīšanu krīzē nonākušajā ASV ekonomikā sauc par nekorektiem. Ar Misūri Sinodi LELB ir sena sadarbība, un šīs Baznīcas finanšu struktūrām ir ilgtermiņa pieredze efektīvā līdzekļu ieguldīšanā. «Ieguldījumu mērķos ASV baznīcai ir izstrādāta stingra politika, līdz ar to ieguldījumi nav pretrunā ar baznīcas morāli,» uzsver I. Kupcis. Šī Baznīca jau agrāk sniegusi finansiālu atbalstu LELB. Par to, kur tieši nauda nonāks, pagaidām precīzu ziņu nav, bet tiek pieļauta iespēja, ka ieguldījumu fondi, kur noguldīs LELB līdzekļus, neatrodas ASV vien. Saņemot procentus no šiem ieguldījumiem, LELB turpmāk cer nodrošināt stabilas algas garīdzniekiem atbilstoši viņu pieredzei, izglītībai un aktivitātei. Mērķis ir katrā draudzē nodrošināt pa mācītājam. Mēģināts risināt problēmu ar piemaksu sistēmu, tomēr tā nav nesusi cerētos rezultātus. Vēl viens ienākumu veids ir ziedojumi, taču to apjoms draudzēs ir ļoti atšķirīgs. Arī turpmāk LELB nenoteiks kārtību, kādā draudzes ievāc ziedojumus par kāzu, kristību ceremonijām, mirušo izvadīšanu u.c. «Ir draudzes, kas ziedojumu noteikšanas ziņā ir neuzbāzīgas, un ir tādas, kas ir aktīvākas un nosaka vēlamo ziedojuma apjomu. Nav noslēpums, ka Valmieras Sv. Sīmaņa draudze citu vidū izcēlās ar to, ka nekautrējās prasīt konkrētas summas par pakalpojumiem,» atzīst I. Kupcis.