Analizējot 22 aizvadītā gada publiski izskanējušus notikumus eksperti izvēlējās desmit nozīmīgākos un, izvērtējot 80 speciālistu viedokli, apkopojuši 2019. gada desmit lielākās krīzes Latvijā.
Kā krīzi nr.1 eksperti pērn izceļ ASV piemēroto sankciju ietekmi uz Ventspils ostu un šis notikums speciālistu aptaujā ieguvis atzīmi 8.36.
Otrajā vietā izvirzījies notikums, kad Zviedrijas televīzija ziņoja par aizdomīgiem pārskaitījumiem caur "Swedbank" filiālēm Baltijas valstīs (6.89), bet trešajā – Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadības maiņa (6.58).
Tālāk seko "Rail Baltica" pārvaldības, vadības un organizācijas problēmas (6.56), saindēšanās ar "Baltic Restaurants Latvia" piegādāto pārtiku Siguldas izglītības iestādēs un universālveikalā "Stockmann" (6.39), drošības apdraudējums un evakuācija Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (5.83), LNT Ziņu dienesta likvidēšana (5.78), "PNB Bankas" atzīšana par maksātnespējīgu (5.69), Latvijas Universitātes rektora vēlēšanas (5.69), bet topu noslēdz nesaskaņu turpināšanās "Olainfarm" vadībā (4.64).
Latvijas Universitātes asociētais profesors Daunis Auers, sabiedrisko attiecību aģentūras "Mediju Tilts" direktors Filips Rajevskis, revīzijas, nodokļu un konsultāciju pakalpojumu kompānijas "KPMG" asociētais direktors Kārlis Urbāns, nebanku kreditēšanas kompānijas "4finance" grupas uzņēmumu Personāla direktore un RTU Rīgas Biznesa skolas pasniedzēja Daiga Ērgle, finansists un investors Māris Mančinskis un krīzes menedžmenta treneris un konsultants Ojārs Stūre aplūkoja 22 ar organizāciju vadību un pārvaldi saistītus notikumus, kuriem bija saskatāmas krīzes vai ārkārtas situācijas pazīmes.
Par krīzes situāciju tiek uzskatīts tāds notikumu kopums vai pavērsiens, kas tieši vai iespējami traucē organizācijas darbību, kavē tās mērķu sasniegšanu vai apdraud tās reputāciju, savukārt par ārkārtas situāciju tiek dēvēta tāda situācija, kas tieši vai iespējami apdraud cilvēka dzīvību, veselību, drošību, īpašumu vai vidi, kurā tas atrodas.
No 22 situācijām tika izraudzīti desmit notikumi, kuri tika piedāvāti vērtēšanai organizāciju vadībā pieredzējušiem speciālistiem – uzņēmējiem un investoriem, uzņēmumu un iestāžu vadītājiem, lielo uzņēmumu un iestāžu struktūrvienību vadītājiem, kā arī mācībspēkiem un ekspertiem ar uzņēmējdarbību un organizāciju vadību saistītās jomās. Respondenti tika aicināti novērtēt katra notikuma sabiedrisko un ekonomisko nozīmīgumu skalā no 1 līdz 10, kur 1 ir nenozīmīgs notikums, savukārt 10 ir ļoti nozīmīgs notikums. Kopumā tika saņemti 80 ekspertu vērtējumi.
"Zināmā mērā šis tops atspoguļo norises sabiedrībā un parāda tās dienaskārtību.
Četri no desmit notikumiem ir saistīti ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu.
Šī noteikti bija viena no aizvadītā gada tendencēm, kas jūtami ietekmēja kā ekonomisko un sabiedrisko dzīvi, tā arī politiskās norises mūsu valstī," norāda Ojārs Stūre, krīzes menedžmenta treneris un konsultants.
Revīzijas, nodokļu un konsultāciju pakalpojumu kompānijas "KPMG" asociētais direktors Kārlis Urbāns uzsver, ka krīzes rada ne tikai finansiālos zaudējumus, bet arī virkni iespēju. Viņa skatījumā daudzos gadījumos krīze kalpo par grūdienu nepieciešamajām pārmaiņām, kas bremzējušas līdzšinējo attīstību.
Savukārt nebanku kreditēšanas kompānijas "4finance" grupas uzņēmumu Personāla direktore un RTU Rīgas Biznesa skolas pasniedzēja Daiga Ērgle izceļ, ka trīs no topā iekļuvušajiem notikumiem atspoguļo vadības maiņas procesus. "Tas, ka šāds uzņēmumiem un organizācijām samērā dabisks notikums ieilgst un izvēršas par situāciju ar krīzes pazīmēm, liecina, ka pārvaldības līmenī joprojām pietrūkst izpratnes par profesionālas vadītāju izvēles un kompetentas, plānotas uzņēmuma iekšējo pārmaiņu vadīšanas nozīmīgumu," viņa uzskata.
Sabiedrisko attiecību aģentūras "Mediju Tilts" direktors Filips Rajevskis spriež, ka starpība starp ārēju iemeslu un pašu neizdarības dēļ radītajām krīzēm, parāda, no cik krīzēm varēja izvairīties, ja iepriekš būtu izanalizēti riski. "Tādējādi tops dod ieskatu un motivāciju uzņēmumu vadītājiem un īpašniekiem padomāt un plānot kas būtu, ja būtu, un kā no tā izvairīties," tā viņš.
2019. gada Latvijas krīžu Top10 mērķis ir aktualizēt krīžu vadības un komunikācijas tēmu saistībā ar organizāciju pārvaldi, noskaidrot 2019. gada nozīmīgākās ar organizāciju vadību un pārvaldi saistītās krīzes situācijas Latvijā, izcelt labi pārvaldītas krīzes vai ārkārtas situāciju piemērus, kā arī izmantot iegūtās zināšanas un atziņas tālākā organizāciju krīžu gatavības stiprināšanā.
#3/11
2. Zviedrijas televīzija ziņo par aizdomīgiem pārskaitījumiem caur "Swedbank" filiālēm Baltijas valstīs.
#6/11
5. Saindēšanās ar "Baltic Restaurants Latvia" piegādāto pārtiku Siguldas izglītības iestādēs un universālveikalā "Stockmann".
#7/11
6. Drošības apdraudējums un evakuācija Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā.