Starptautiskā Valūtas fonda brīdinājums par ekonomikas atdzišanu, tāpat kā Ķīnas problēmas, nav attaisnojums nekā nedarīšanai
Tas, ka latvieši ir naski uz vaimanāšanu un sūkstīšanos, cik viss ir slikti, ir gadu gaitā pierādījies. Taču pēdējā laika tendences rāda, ka neesam tādi vienīgie. Ekonomikas tempu palēnināšanās un visādas ģeopolitiskās turbulences ir likušas nelāgās priekšnojautās saķert galvu ne vienam vien pasaules pilsonim, un arī zināma daļa ekspertu sāk rādīt bažīgu vaigu. Piemēram, jaunākais Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) ziņojums attiecībā uz šo gadu, globāli raugoties, ietver pesimistiskākas ekonomikas izaugsmes prognozes nekā vēl pērnā gada rudenī, jo paredz, ka pasaules ekonomika šogad spēšot pacelties vien tikai par 3,4%. Tas ir par 0,2 procentpunktiem vājāks rādītājs, nekā pasaules gudrās galvas lēsa vēl 2015. gada oktobrī. Vainīga pie tā, pirmkārt, esot Ķīna, kas pērn spējusi augt vien par 6,9% un šogad augšot tikai par 6,3%. Otrkārt, ASV ar saviem finanšu politikas pasākumiem un stipro dolāru. Treškārt, visi ģeopolitiskie saspīlējumi, no kuriem sazin kas vēl var sanākt.
Protams, pasaulē šobrīd ekonomiska rakstura problēmu netrūkst, sākot no eirozonas līdz Krievijai, Brazīlijai un Saūda Arābijai. Tomēr vaimanāšana arī nekādi nav uzskatāma par panaceju. Turklāt, ja drūmo nākotnes ainiņu zīmēšanai par pamatu ņem Ķīnu, tad der paturēt prātā, ka tā sauktā «vājā» šīs valsts izaugsme tomēr joprojām ir vismaz 6%. Kurai Eiropas valstij šobrīd tāda ir? Un arī «dramatiskais» ekonomikas kritums ir tikai no 7%. Savukārt pārspīlējums, ka katras iesnas Ķīnas ekonomikā uzreiz pārējai pasaulei nozīmē vismaz plaušu karsoni, arī nebūtu jāuztver kā fatāls spriedums.
Tā vietā, lai gaustos, tas pats SVF sadarbībā ar Pasaules Banku varētu prezentēt un beidzot arī īstenot sakarīgu attīstības politiku, jo sevišķi tajās valstīs, kam palīdzība visdažādākās infrastruktūras izveidē ir visvairāk nepieciešama. Cita starpā tādā veidā varētu risināt arī bēgļu krīzi. Piemēram, varētu nodrošināt finansējumu reto slimību izpētei, kam lielie farmācijas koncerni nelabprāt ķeras klāt, jo tas viņiem neatmaksājas. Par lietderīgāku sava attīstībai un palīdzībai paredzētā finansējuma izmantošanu būtu ko iespringt arī Eiropas Savienībai, jo, kā šonedēļ ziņoja vācu žurnāls Spiegel, tikai katrs otrais eiro tiekot izlietots tam, kam tas patiešām bijis paredzēts.
Pa to laiku pieaug superbagāto pasaules iedzīvotāju labklājība – pēc Oxfam datiem 62 lielākajiem pasaules bagātniekiem pieder tikpat daudz, cik pusei jeb 3,3 miljardiem no cilvēces. Turklāt slikti ir nevis tas, ka bagātajiem pieder tik daudz, bet gan tas, ka tik lielai pasaules sabiedrības daļai pieder tik maz. Problēma nav tā, ka vienas vai citas pasaules ekonomikas lielvaras lokomotīves temps periodiski sarūk, problēma ir tajos, kas aiz šīs lokomotīves cenšas paslēpties, izvairoties mērķtiecīgi risināt aktuālās problēmas.