Latvijas politiskās elites vieglprātīgās attieksmes dēļ jau sākotnēji noteiktie zemie ES tiešmaksājumi, ko saņem Latvijas lauksaimnieki, šobrīd atspēlēsies divtik
Latvijas patērētājiem tik priecīgās noskaņas, kas saistītas ar vasaras mēnešos vērojamo cenu samazināšanos saistībā ar jaunās ražas parādīšanos tirgus un veikalu plauktos, kā arī sezonas preču izpārdošanu, sezonas otrajā pusē var iegūt ilgtermiņa raksturu. Tiesa gan, dzīves dārdzības piebremzēšanās būs saistīta nevis ar sezonāla rakstura parādībām, bet gan ekonomiskās konjunktūras pasliktināšanos, kas pirktspējas pieaugumu var padarīt par samērā īslaicīgu parādību.
Ekonomistu vidē apspriestais jautājums nr. viens droši vien vēl kādu laiku būs Krievijas noteiktās sankcijas Rietumvalstu, tostarp arī Latvijas, pārtikas importam. Lai gan Krievijas iedzīvotāji sankcijas izjūt aizvien skaudrāk un aizliegto preču sarakstos jau sākti pirmie svītrošanas darbi, domājams, ka lielāks ārvalstu pārtikas pieplūdums vēl tikai gaidāms. Latvijas politiskās elites vieglprātīgās attieksmes dēļ jau sākotnēji noteiktie zemie ES tiešmaksājumi, ko saņem Latvijas lauksaimnieki, šobrīd atspēlēsies divtik. Vairs nevarēsim runāt par to, ka Latvijas lauksaimnieki tiek diskriminēti, kā rezultātā ar dārgāku pārtiku ir grūti konkurēt ārvalstu tirgos, tagad problēmas būs jūtamas arī pašu mājās. Loģiski, ka, palielinoties piedāvājumam, kritīsies arī cenas un pārtikas lielais īpatsvars Latvijas iedzīvotāju patēriņa grozā novedīs arī pie jūtama kopējā inflācijas rādītāja samazinājuma.
Bez Krievijas atbildes pasākumu ieviešanas cenu samazināšanos jau tuvākajā nākotnē varētu veicināt arī citi faktori. Lai arī pasauli plosa dažādi ģeopolitiski konflikti un kopumā var teikt, ka situācija kļūst aizvien nemierīgāka, kam būtu jāizraisa dažādu izejvielu cenu pieaugums, patiesībā var notikt pilnīgi pretējais. Jūtams cenu kāpums šogad piemeklēja vien tos resursus, kuriem ir vērojams izteikts deficīts, piemēram, niķeli. Šis gan nebija saistīts ar politiskās spriedzes palielināšanos, bet gan pasaules lielākās ražotājvalsts – Indonēzijas noteiktajiem eksporta ierobežojumiem. Līdzīgi bija ar kafiju, kura piedzīvoja cenu kāpumu saistībā ar sausuma izraisīto neražu Brazīlijā. Tajā pašā laikā pasaules preču tirgi izrādījās gandrīz imūni pret samērā draudīgo informāciju par konfliktiem, kuros iesaistītas vai varētu kļūt iesaistītas dažādās naftas ieguves lielvalstis. Minētais attiecināms gan uz nemierniekiem Irākā, gan visai nepatīkamo situāciju Krievijas un Ukrainas attiecībās. Turklāt šeit ir jāņem vērā fakts, ka vēl pērn Krievija pasaules tirgum piegādāja aptuveni desmito daļu ikdienā patērētā melnā zelta. Tomēr šeit acīm redzamu lomu nospēlēja nevis faktisko piegāžu apjomi, bet gan tas, kuram ir lielāks potenciāls. Šajā gadījumā nākotnes kontekstā tas ir pasaules otrajam lielākajam naftas piegādātājam Saūda Arābijai, ir turklāt šī valsts ir ASV sabiedrotā. Arī pašās ASV šobrīd vērojams naftas ieguves bums, kas, protams, atstāj nomierinošu iespaidu uz tiem, kas tirgojas Ņujorkas preču biržā. Tie, kas pārzina norises naftas tirgū, zina teikt un cita starpā izvirza teoriju, ka tieši ģeopolitiskā spriedze ir tā, kas attur no naftas cenu krituma, jo faktori, kas saistīti ar piegādēm un patēriņu, pašreiz nekādā ziņā nav labvēlīgi tam, lai melnais zelts kļūtu dārgāks. Drīzāk gan pretēji – netiek izslēgts, ka šobrīd atvērtās pozīcijas ar cerību, ka cenas augs, varētu tikt slēgtas, tādējādi veicinot cenas kritumu. Tāpēc Latvijā un citās Austrumeiropas valstīs naftas cenu stabilitāti veicina faktori, kuru faktiskās izpausmes ir vairāku tūkstošu kilometru attālumā. Tas savukārt liek saglabāties stabilām gāzes cenām un pastarpināti arī elektroenerģijas un siltumapgādes tarifiem, kuri lielā mērā atkarīgi no tā, cik dārgs vai lēts ir zilais kurināmais. Izskatās, ka iepriekš minēto faktoru dēļ cenas varētu sākt sarukt, tādējādi izdarot spiedienu arī uz inflācijas rādītāju, kas konkrētajā gadījumā būtu ekonomikai labvēlīgs.
Deflācijas atnākšana varētu būt saistīta arī ar finanšu procesiem Rietumeiropā, proti, vēl aizvien neveselīgajām kreditēšanas tendencēm, kas savukārt neļauj veicināt straujāku ekonomikas aktivizēšanos un pamatinflācijas pieaugumu. Tas var izrādīties bīstami Latvijas eksportētājiem, kuri cieš no ekonomiskajām negācijām Krievijā, galu galā samazinot patērētāju aktivitāti arī pie mums.