«Nauda projektu realizācijai nav problēma, jo investori apzinās jaunu projektu rentablitātes iespējas. Diemžēl Latvijā inovāciju joprojām ir maz,» pauž SIA Virtual CEO valdes loceklis Nikolajs Adamovičs, kura uzņēmums organizē Komercializācijas reaktoru – zinātnieku un uzņēmēju tikšanās.
Latvijas dalība Eiropas Savienībā (ES) ir vilinošs aspekts zinātniekiem no Krievijas un NVS valstīm, kurās attīstīt uz jaunām tehnoloģijām balstītu biznesu, kas aptvertu arī ES, ir ļoti grūti, pauž N. Adamovičs, norādot, ka liela daļa jaunu tehnoloģiju iegulst zinātnisko izstrādņu arhīvu plauktos. Viņš stāsta, ka tehnoloģiju integrācijā jaunos produktos un pakalpojumos, kas vērsti uz noietu ES valstīs, ļoti ieinteresēti ir dažādu valstu investori.
«Manuprāt, šie apstākļi ir lielisks resurss, kā Latvijai panākt būtisku izrāvienu inovatīvas biznesa vides izveidei. Jau šobrīd redzams, ka šim biznesa virzienam ir ne vien liels potenciāls, bet jau arī labi rezultāti,» uzskata SIA Virtual CEO valdes loceklis, kā piemēru minot to, ka Komercializācijas reaktora ietvaros, sadarbojoties Latvijas, Krievijas un NVS valstu zinātniekiem, uzņēmējiem un uzņēmējdarbības iesācējiem, izveidojušies 17 jauni uzņēmumi, no kuriem seši jau guvuši finansējumu.
«Aptuveni 73% no industriālajām inovācijām nepārtop veiksmīgos produktos, jo neatbilst lietotāju prasībām. Tātad būtiskākais ir atrast veidu, kā jaunās tehnoloģiju iespējas savienot ar patērētāju vēlmēm,» norāda N. Adamovičs.
Viņš skaidro, ka «tikai aptuveni 20% Latvijas uzņēmumu laika posmā no 2006. - 2008. gadam ir izstrādājuši un ieviesuši ražošanā jaunus vai būtiski uzlabotus produktus. Inovāciju ieviešanas jomā Latvija ierindojas 30. vietā no 33 ES dalībvalstīm un asociētajām valstīm. Latvijā ir arī viens no zemākajiem valsts un privātā sektora investīciju apjomiem pētniecībā un attīstībā ES, un tas būtiski kavē lietišķās pētniecības attīstību, to rezultātu komercializāciju un inovatīvu komercdarbību,» norāda Virtual CEO valdes loceklis. Vienlaikus viņš atzīst, ka «Latvijā ir ļoti augsti kvalificēts un radošs darbaspēks, kas ir izcils resurss inovāciju ieviešanai».
Db.lv jau vēstīja, ka nākamais Komercializācijas reaktora pasākums norisināsies šā gada 15. un 16. maijā, Swedbank galvenajā ēkā, savukārt dalībnieki var reģistrēties pasākumam līdz 9. maijam.
Jau rakstīts, ka plānotās tikšanās laikā ir iecerēts prezentēt divpadsmit zinātnieku izstrādātas tehnoloģijas, kuras varētu kļūt par veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatu. Piemēram, vāju signālu reģistrācija, kas dod iespēju «nolasīt» informāciju par vairāku tūkstošu kilometru attālumā notiekošo, dabas masīvu monitorings, kas ļauj brīdināt par ugunsgrēku iespēju, specifisku atkritumu utilizācijas tehnoloģija u.c. Vienas dienas laikā būs iespējams iepazīties ar zinātniekiem no Krievijas, Armēnijas, Kazahstānas un Ukrainas un pārrunāt kopīga uzņēmuma izveidošanu. Tikšanās rezultātā izveidotajiem uzņēmumiem būs iespēja saņemt finansējumu izstrādāto projektu realizācijai no tādām Latvijas un starptautiskajām kompānijām kā Imprimatur Capital, Seed Fund of Russiuan Venture Company, Amber Sea Business Angel Club u.c.. Projekti var pretendēt arī uz «paātrinājumu» – 25 tūkst ASV dolāru saņemšanu tūlītējai projekta realizācijai. Šajā jomā «Komercializācijas Reaktors» sadarbojas ar Amber Sea Business Angel Club, Start-up Academy Skolkovo u.c.