Ziemeļeiropā tehnoloģiju jaunuzņēmumu jeb startup industrija ir samērā jauna, taču tas nav mīnuss – Silīcija ielejas investori to jau ir noskatījuši kā reģionu ar nākotnes potenciālu
Tā intervijā DB stāsta 500 startups partneris Šons Persivals (Sean Percival). 500 startups ir viens no daudzajiem sēklas jaunuzņēmumu akseleratoriem Silīcija ielejā. Atšķirībā no citiem tas ir sācis lūkoties Ziemeļeiropas virzienā – savlaicīgi sākot darbību šajā reģionā, ir liels potenciāls ieguldīt veiksmīgās nākotnes kompānijās. Paredzams, ka drīzumā reģionu atklās arī citi investori.
Fragments no intervijas:
Kāpēc izvēlējāties būt Ziemeļeiropā?
Silīcija ieleja ir lieliska un interesanta vieta, bet tā arī ir ļoti koncentrēta, tur notiek pārāk daudz dažādu aktivitāšu, kompānijas nereti ir pārvērtētas. Ir iespējams sagaidīt gan uzplaukumu, gan burbuli. Mana interese ir ļoti agrīnas stadijas kompānijas, jaunas ekosistēmas. Pirms gada atbraucu uz Ziemeļeiropu, iemīlējos šajā vietā un cilvēkos, saskatīju iespējas un sapratu, ka šis reģions vēl nav atklāts. Redziet, Silīcija ielejas investori iegulda tikai tās kompānijās. Šajā ziņā esam atšķirīgi – strādājam 18 valstīs visā pasaulē, meklējam jaunas ekosistēmas, kas atrodas attīstības procesā. Ierodamies agri un, kad šīs ekosistēmas attīstās, nobriest, tur jau darbojamies. Protams, uzņemamies risku. Līdzīgi rīkojāmies Brazīlijā un Indijā pirms četriem gadiem, kad visi teica, ka esam neprātīgi, bet tagad visi vēlas tur būt. Guvām panākumus, esam izgājuši no piecām kompānijām, pārdodot savas daļas tajās. Tās bija tiešām veiksmīgas, vairākkārt pavairojām ieguldīto kapitālu. Un Indija nebija zināma kā valsts, kur šādi gadījumi notiek. Redzam ieguvumus no tā, ka toreiz uzņēmāmies risku.
Vai esat ieinteresēts arī Baltijas reģionā?
Jā, esmu. Daudzi cilvēki mani mudina darboties gan Baltijā, gan ziemeļos. Tad varētu runāt par astoņām valstīm – tas ir liels apjoms.
Esam maza komanda, fonds ir neliels. Tai ir pievienojusies partnere, kura darbojas Krievijā, Austrumeiropā, Baltijā un Izraēlā. Centīsimies labāk saprast šo reģionu. Tik tikko esam palīdzējuši Igaunijas kompānijai ResultsOnAir nonākt Kalifornijā, tā ir iestājusies mūsu akseleratorā.
Kāda veida atšķirības redzat starp Silīcija ieleju un Baltiju?
Baltijā un Ziemeļvalstīs cilvēki ir kautrīgi. Tas ir pilnīgi pretēji Amerikai un Kalifornijai, kur neviens nav kautrīgs, visiem ir liels ego. Ielejā ir pierasts kļūdīties un ciest neveiksmi. Baltijā cilvēki baidās par to, ka pēc tam, kad būs izgāzušies, viņiem vairs nebūs iespēju vai arī vienīgais pieejamais darbs būs kādā uzņēmumā.Kalifornijā ir ievērojami lielāka apetīte pēc riska.
Visu interviju Jācīnās ar kautrīgumu lasiet 2. februāra laikrakstā Dienas Bizness.