SIA Baltic Crystal, kas dibināta pērnā gada vasarā, tuvā nākotnē cer sevi pieteikt pusvadītāju monokristālu - leikosafīru - tirgū, Rīgā uzsākot šī materiāla, kas tālāk izmantojams gaismas diodēs, LED televizoros, skalpeļos, lēcās, automašīnu apgaismojumā, logos, iluminatoros, elektronikā un mikročipos, ražošanu.
Uzņēmuma attīstības direktors Aleksejs Zagumenovs Db.lv stāstīja, ka kopumā uzņēmuma attīstībā plānots ieguldīt 15 miljonus ASV dolāru, no kuriem kristālu audzēšanas iekārtu iegādē plānots ieguldīt vairāk nekā 11 miljonus ASV dolāru. Ražošana Rīgā varētu sākties šā gada beigās.
«Materiāla ražošanu mēs varētu uzsākt šā gada beigās, pašlaik mēs vēl veicam sagatavošanās darbus,» uzsver Krievijas uzņēmējs, kurš sava biznesa attīstīšanai lēmis par labu Latvijai. Monokristāls leikosafīrs tiks ražots, izmantojot Kiropolusa metodi.
Latvija Krievijas uzņēmējus ieinteresējusi «sakārtotākās uzņēmējdarbības un politiskās vides dēļ». «Biju patīkami pārsteigts par pozitīvo un cilvēcisko attieksmi no Latvijas lielāko uzņēmumu puses, kā arī no citu sadarbības partneru puses. Šķiet, ka šeit atbildīgie cilvēki uzņēmējdarbību atbalsta, cenšas palīdzēt. Līdz šim šķēršļus mūsu biznesam neviens te nav centies likt,» A. Zagumenovs stāsta par savu pieredzi, darbojoties Latvijā.
Kristālu pusvadītāju materiālu ražošanas tirgus pasaulē nav liels, turklāt pērn noteiktos segmentos bijis šī elektrību labi vadošā materiāla deficīts, turklāt pusvadītāju tirgus pasaulē strauji aug, stāsta Baltic Crystal pārstāvis.
Izmantojot jaunākās tehnoloģijas, ir iespējams izaudzēt liela diametra kristālu, kura svars sasniedz pat 90 kilogramus, skaidro A. Zagumenovs.
Baltic Crystal cer sadarboties ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) un piesaistīt Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu ražošanas uzsākšanā. Patlaban notiek sarunas ar LIAA par sadarbības līguma slēgšanu.
Patlaban pasaulē kristālu audzēšanas tirgū ir aptuveni 15 lieli spēlētāji, lielākie nāk no Krievijas, ASV un Japānas, pēdējo gadu laikā tiem pievienojušies arī Korejas uzņēmēji. «Daudzas kompānijas, piemēram, Taivānā, pašas gan ražo pusvadītāju materiālus, gan tos tālāk sagriež, un pēcāk arī ražo, piemēram, LED diodes, un no tām – spuldzītes,» A. Zagumenovs min piemēru pusvadītāja kristāla izmantošanā. «Mēs šo materiālu tikai ražosim un pārdosim tālāk kompānijām, kas to savukārt izmantos savu iekārtu ražošanā,» stāsta uzņēmējs.
Uzņēmums Rīgā radīs ap 12 darbavietu. «Sākotnēji plānojām piesaistīt augsta līmeņa speciālistus no Krievijas, bet šādi speciālisti parasti darbu nemeklē, jo jau aktīvi darbojas savā nozarē. Tagad esam atraduši profesionālus ķīmiķus un fiziķus Latvijā,» norāda A. Zagumenovs.