Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīguma (ACTA) parakstīšana lielā mērā sakrīt ar laiku, kad ASV tiek plaši diskutēts par SOPA (Stop Online Piracy Act), kas pamatā ir vērsts tieši attiecībā uz interneta pirātisma samazināšanu, taču ACTA līgumā interneta jautājums ir «diezgan sekundārs».
Tā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja premjerministrs Valdis Dombrovskis.
«Es domāju, ka lielā mērā līguma parakstīšana sakrīt ar laiku, kad ASV tiek diskutēts par diviem jaunajiem likumiem, kas ir ASV pamatā vērsti tieši attiecībā uz interneta pirātisma samazināšanu, tā saucamā SOPA, kas ASV ir izraisījis lielus protestus, un kaut kā šie divi jautājumi pašreiz ir sasaistījušies kopā,» uzskata premjers. «Sašutums [par ACTA līgumu] ir tikai atsevišķās valstīs. Mēs zinām, ka Polijā par šo jautājumu notiek diskusijas, Latvijā, protams, ir bijuši iebildumi par to,» tā viņš.
«ACTA līgums pamatā runā par viltotu preču tirdzniecību, un šis interneta jautājums līgumā ir diezgan sekundārs,» skaidro premjers.
Dombrovskis vēlreiz atgādināja, ka šis līgums ir pietiekami ilgi apspriests. «Tas ir bijis publiski pieejams kopš 2010. gada pavasara. Latvijas pozīcija par šo līgumu ir apstiprināta 2010. gada jūlijā, iepriekš izsūtot uzņēmējus pārstāvošām organizācijām šo līgumprojektu. Būtiskais jau ir tas, ka mēs ar šo līgumu neuzņemamies nekādas jaunas apņemšanās, jo lielā mērā to jau pašreiz regulē esošās Eiropas Savienības prasības. Šis līgums vienkārši nodrošina šo prasību plašāku, starptautisku piemērošanu,» saka premjers, atgādinot, ka 22 no 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm šim līgumam jau ir pievienojušās.
Db.lv jau vēstīja, ka aizvadītajā nedēļā Latvijas vēstnieks Japānā Pēteris Vaivars valdības vārdā parakstīja ACTA līgumu. Ekonomikas ministrija uzsver, ka jaunais līgums pēc būtības neparedz neko vairāk, kā ir jau noteikts ES tiesību aktos saistībā ar intelektuālo īpašumtiesību aizsardzību.
Tāpat arī ziņots, ka ACTA nolīguma parakstīšana Latvijā izsaukusi sašutumu un neizpratni vairāku tehnoloģiju sektoru pārstāvju vidū. Tiek apgalvots, ka šis nolīgums tiek pieņemts bez konsultācijām ar vadošajiem ekspertiem.
Ministrija gan norāda, ka jau 2010. gada pavasarī līguma teksta projekts bija oficiāli pieejams vairākās starptautiskajās interneta vietnēs, kā, piemēram, Eiropas Komisijas mājaslapā, savukārt Ekonomikas ministrijas interneta vietnē līguma teksta gala versija latviešu valodā ir bijusi pieejama kopš 2011. gada 20. oktobra.