Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgums (ACTA) pēc būtības neparedz neko vairāk, kā ir jau noteikts ES tiesību aktos saistībā ar intelektuālo īpašumtiesību aizsardzību, informē Ekonomikas ministrija.
Ministrija uzsver, ka viss, kas līdz šim ir bijis likumīgs – ACTA ietvaros paliks likumīgs. Ekonomikas ministrija norāda, ka ACTA neparedz cilvēku izspiegošanu, lai nodrošinātu autortiesību aizsardzību. Cilvēki joprojām brīvi varēs izmantot interneta sniegtās iespējas, kā arī tāpat kā līdz šim izmantot sociālos tīklus, piemēram, Draugiem.lv, Facebook vai Twitter. ACTA neparedz arī iPadu, iPhone vai datoru pārbaudi, norāda ministrija.
Ekonomikas ministrija skaidro, ka pēc intelektuālā īpašuma tiesību īpašnieka pieprasījuma, interneta pakalpojumu nodrošinātājam būs jāsniedz informācija par lietotāju kontu, kas izmantos pārkāpuma veikšanai, tomēr papildus slogs interneta pakalpojumu sniedzējam netiks radīts.
Ministrija norāda, ka jau 2010. gada pavasarī līguma teksta projekts bija oficiāli pieejams vairākās starptautiskajās interneta vietnē, kā, piemēram, Eiropas komisijas mājaslapā, savukārt Ekonomikas ministrijas interneta vietnē līguma teksta gala versija latviešu valodā ir bijusi pieejama kopš 2011. gada 20. oktobra.
ACTA paredz komerciāla rakstura (arī nelielos sūtījumos) kontroli uz robežas, lai ierobežotu viltotu preču starptautisko tirdzniecību, piemēram, no Ķīnas, kas ir lielākais preču viltojuma avots. Līgums paredz, ka šādas kontroles var neattiecināt uz ceļotāju personīgo bagāžu.
Db.lv jau vēstīja, ka ceturtdien Latvijas vēstnieks Japānā Pēteris Vaivars valdības vārdā parakstīja ACTA līgumu. Kopumā līgumu parakstījušas 22 Eiropas Savienības valstis. Līgumu pagaidām nav parakstījusi Igaunija, kas pavēstījusi, ka tai par to vēl nepieciešamas diskusijas valdībā. Tāpat līgumu parakstīt drīzumā plāno Kipra, Vācija, Nīderlande un Slovākija.
Protestējot pret ACTA parakstīšanu, Polijas ielās izgājuši tūkstošiem cilvēku, bet hakeru grupējums Anonymous uzsācis parakstu vākšanas kampaņu. Grupējums arī izplatījis video, kurā stāsta par ACTA. Tomēr izskanējusi arī pret grupējumu vērsta kritika, kas saistīta ar tā «pārspīlēto reakciju».