Nodokļu slogs, neskaidrības par birokrātiskajiem procesiem kavē mazo ražotāju attīstību.
Latvijas vietējie produkti ir pieprasīti un ļoti garšīgi, taču nepieciešama lielāka valsts ieinteresētība mazo uzņēmumu attīstības veicināšanā, stāsta Rāmkalnu pārstāvis Kaspars Timermanis. Uzņēmums kā pārtikas ražotājs jau izaudzis un ražotne kļuvusi par šauru, taču tas atrodas Pierīgā, tādēļ vairākkārt nav izdevies piesaistīt Eiropas finansējumu, jo šā reģiona uzņēmējiem iespējas tikt pie atbalsta ir ierobežotas.
Lielāku pretimnākšanu no valsts institūcijām gaida arī z/s Donas saimniece Ilze Briede. Viņa izveidojusi maizes darbnīcu Blomē, kur projektā ieguldīti galvenokārt pašu līdzekļi. «Šobrīd trūkst institūcijas, kas palīdzētu jaunajam ražotājam. Ja es sāku cept maizi, tad man jāiet uz VID, uz PVD, tad pie ugunsdzēsējiem un tā tālāk. Nekur nav uzskaitīts, pie kādām institūcijām jāvēršas, lai sāktu ražošanu,» skaidro z/s Donas saimniece.
Lai veicinātu vietējās preces noietu, Vidzemē izveidots pārrobežu projekts FoodArt, kas mazajiem ražotājiem palīdz rast noieta tirgus un strādāt pie inovatīviem produktiem. Lielākam ražotāju izrāvienam gaida lielāku valsts atbalstu.
#2/13
Z/s Donas saimniece Ilze Briede norāda, ka tiek cepti tādi produkti, kurus Rīgā nevar nopirkt.
#10/13
Unikālais ar ko varam pārsteigt, ir tas produkts, kas izaudzis tepat - ogas, sēnes, vietējās zivis. Tie ir produkti, kas atrodami tepat, dabā, nevis ievesti.
#11/13
Rāmkalni kā pārtikas ražotājs jau izaudzis un esošā ražotne kļuvusi par šauru, taču tā iemesla dēļ, ka tas atrodas Pierīgā, vairākkārt nav izdevies piesaistīt Eiropas finansējumu.