Neņemot vērā to, ka jaunā benzopirēna norma apstiprināta jau pirms trim gadiem, gaļas kūpinātāji sākuši protestēt tikai tagad – īsu brīdi pirms normas stāšanās spēkā, ceturtdien raksta Diena.
Db.lv jau rakstīja, ka divas trešdaļas no pārbaudītajiem 30 uzņēmumiem atbilst jaunajai benzopirēna normai – 2 μg/kg, bet viena trešdaļa iekļaujas robežās 2 μg/kg – 5 μg/kg, - tātad neatbilst Briseles noteiktajiem kritērijiem par benzopirēna īpatsvaru kūpinājumos. Tā, veicot pārbaudes uzņēmumos, pērn konstatējis Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Tas nozīmē, ka daļai vēl ir jāveic kādi uzlabojumi, piemēram, jāsamazina kūpināšanas laiks vai jāveic uzlabojumi krāsnīs, lai normu izpildītu, DB atzina Pārtikas uzraudzības departamenta Dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas uzraudzības daļas vadītāja vietniece Ilze Plīkša.
To, ka gaļas kūpinātāji iepriekš ne pārāk aktīvi pretojās normas ieviešanai, apstiprina arī Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete: «2011. gadā, kad šīs normas apstiprināja, par tām interese bija zivrūpniekiem, kuri aktīvi un veiksmīgi darbojās, lai nodrošinātu reālistisku benzopirēna līmeņa noteikšanu šprotēs.»
Par šprotēm savulaik cīnījās Zivrūpnieku asociācijas vadītājs Didzis Šmits. Viņam neesot ilūziju, ka jaunā norma ieviesta, lai pasargātu cilvēkus no vēža. «Tie cipari, kas ir regulā, neatspoguļo rūpi par patērētāju. Tas ir noteiktu biznesa interešu rezultāts,» teic D. Šmits
Viņš atklāj, ka viena no normas lobētājām bijusi Vācija, jo tai ir interese attīstīt savu pārtikas iekārtu ražotāju biznesu uz normas rēķina.
«Ja EK tiešām rūpētu patērētāju veselība šajā jautājumā, būtu sperti pilnīgi citi soļi. Piemērm, pierādīts, ka lielākā benzopirēna koncentrācija ir, horizontāli grilējot, tajā pašā laikā neviens nav aizliedzos ražot horizontālus grilus,» skaidro D. Šmits.
Lai arī līdz normas ieviešanai palikuši vien daži mēneši, iespējas glābt mazos uzņēmumus, kas kūpina gaļu pēc tradicionālām metodēm, vēl esot. S. Kalniete teic, ka nepieciešama detalizēta analīze, kurus ražotājus šī norma skar. Savukārt Zemnieku Saeimas priekšsēdētāja Maira Dzelzkalnēja teic, ka vajadzētu piešķirt šiem kūpinājumiem speciālā nacionālā produkta statusu.