Kā produktu ilgāk saglabāt svaigu, pagarinot tā derīguma termiņu, – tas ir ražotājiem aktuālākais jautājums; svarīgs ir arī preces vizuālais noformējums, jo cilvēki pērk ar acīm, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Videi draudzīgs, tai pašā laikā spējīgs saglabāt produkta labās īpašības ilgtermiņā, viegli pamanāms veikala plauktos, turklāt par saprātīgu cenu, – tāds ir iepakojums, par kādu varētu sapņot ikviens ražotājs.
600 veidu
Šādi mūsdienīgi iepakojumi sadarbībā ar pārtikas ražotājiem top Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Iepakojuma materiālu īpašību izpētes laboratorijā, kurā LLU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļas zinātniece, docente Sandra Muižniece-Brasava kopā ar universitātes studentiem un mācību spēkiem pēta dažādu iepakojuma materiālu saderību ar produktiem, meklējot risinājumu to ilgākai uzglabāšanai. Piemēram, gaļas salātu iepakošanai atrasta pieeja, lai salāti uzglabātos pat līdz 52 dienām. «Mūsu laboratorijas pētījuma lauks ir iepakojums mijiedarbībā ar produktu, pētām produkta saderību ar materiālu, lai pagarinātu derīguma termiņu, neizmantojot konservantus, e-vielas, atrodot piemērotāko iepakojumu un iepakošanas tehnoloģiju,» stāsta S. Muižniece-Brasava. Derīguma termiņa ilgums īpaši ir svarīgs tiem uzņēmējiem, kuru produkcija tiek eksportēta. Viens no pēdējiem LLU laboratorijas izstrādātajiem risinājumiem ir vakuuma iepakojums, kurā divus gadus istabas temperatūrā var glabāt mizotus un sagrieztus kartupeļus, kuri ir tvaicēti savā sulā un saglabājuši visas vērtīgās īpašības. Šiem kartupeļiem nav klāt konservantu un e-vielu, ilgo glabāšanas laiku nodrošina iepakojuma materiāls un tehnoloģija.
Zinātniece atzīst, ka pastāv dažādi stereotipi par videi draudzīgu iepakojumu, taču viņa norāda, ka ne viss, ko cilvēki uzskata par videi draudzīgu, tāds ir patiesībā. Ir iepakojumi, kuri tiešām ir videi draudzīgi, bet pie nosacījuma, ka tos apstrādā 60 grādu temperatūrā pēc Celsija. Ja šāds materiāls tiek vienkārši nomests zemē, tad, nonācis augsnē, tas noteikti nebūs videi draudzīgs, bet tieši tāds pats kā visi pārējie. «Tie maisiņi, kurus vairākos lielveikalos ieteica izvēlēties kā videi draudzīgus, patiesībā nemaz tādi nav, jo sadalās tikai pirmā frakcija, pārējais aiziet gruntsūdeņos un augsnē, pastarpināti nonākot augļos un dārzeņos, kurus lietojam uzturā,» atzīst S. Muižniece-Brasava.
Šādi maisiņi pat ir videi vēl kaitīgāki nekā parastie maisiņi, un tie cilvēki, kuri tos iegādājās, labu mērķu vadīti, ir izdarījuši videi vēl lielāku kaitējumu. «Bieži vien patērētājam šķiet, ka visu var pakot vienādos polimēra maisiņos. Nebūt ne – pavisam Latvijā pārtikas iepakošanai šobrīd tiek izmantoti aptuveni 600 plēvju veidi, un mūsu uzdevums ir katram produktam atrast labāko, lai tas būtu svaigs, drošs, kvalitatīvs un ilgāk uzglabātos,» stāsta pētniece. Šīs plēves ir atšķirīgas, dažai ir viens slānis, citai – trīs, vēl kādai – pat pieci slāņi.
Visu rakstu Derīguma termiņa diktāts lasiet 21. maija laikrakstā Dienas Bizness.