Vairums Eiropas valstu plāno atbalstīt savas tērauda ražotnes, solot a/s Liepājas metalurgs nežēlīgu tirgus konkurenci.
Tērauda ražošanas tirgus tā saukto trešo valstu spiediena dēļ Eiropā sašaurinājies līdz kritiskajai robežai, tāpēc Eiropas Parlaments pērn decembrī pieņēma rezolūciju par nozares stratēģisko nozīmi un pieļaujamo valsts atbalstu, lai mazinātu augsto enerģijas un izejvielu cenu ietekmi uz ražotāju konkurētspēju pasaulē. Tas legalizē valsts atbalstu daudzām rūpnīcām, ar kurām konkurē vienīgais metalurģijas uzņēmums Baltijas valstīs – a/s Liepājas metalurgs(LM). Ja liepājnieki būs spiesti maksāt ne tikai par pašu patērēto elektrību, bet arī augošo nodevu par «zaļo» enerģiju valstī, konkurences cīņa tiks zaudēta, riskējot ar 2300 darbavietām un valsts galvoto kredītu.
Latvijas tērauda pārstrādātājiem ir ārkārtīgi augsta atjaunojamo energoresursu (AER) maksa, salīdzinot ar citiem vadošajiem Eiropas Savienības (ES) metāla pārstrādes nozares centriem. 2011.gadā tā bija četras reizes augstāka nekā Itālijā, taču 2015.gadā tā jau būs deviņas reizes augstāka, liecina konsultāciju firmas KPMG pētījums, kurš, kā norādīts pētījumā, prognozēs ir pat konservatīvāks nekā a/s Latvenergo. Ja šobrīd AER maksas daļa jeb obligātā iepirkuma komponents (OIK) Latvijā ir 9,7%, tad pēc KPMG aprēķiniem, tas draud pieaugt līdz 43,45%. Salīdzinājumam – Lielbritānijā tas ir 1,7% un pieaugs līdz 3,7%, Itālijā – no 2,5% līdz 7,2%, Vācijā – no 0,05% līdz 0,1%, bet Francijā – no 0,1% līdz 0,5%. Savukārt krītošais Eiropas tirgus, ko ietekmē pieaugošais imports no trešajām valstīm, attiecas arī uz a/s Liepājas metalurgs. «Pateikt par situāciju nozarē «nopietna» nozīmē nepateikt neko,» metalurģijas problēmas ES raksturo a/s Liepājas metalurgs valdes priekšsēdētājs Valērijs Terentjevs.
«Cenu pieaugums atstāj ietekmi uz uzņēmumu konkurētspēju gan ES, gan globālā mērogā. Diemžēl šai problēmai nav vienkāršu risinājumu. EM ir saņēmusi priekšlikumus un rekomendācijas, kā pārdalīt OIK maksājumus atkarībā no pieslēgumu grupas (sprieguma līmeņa). Tomēr – ja vienai grupai OIK maksājumus samazina, tad citai tie būtu jāpalielina,» norāda Ekonomikas ministrija.