Novecojušu karšu izmantošana tiešmaksājumos Latvijai draud ar iespējamiem uzrēķiniem jeb soda naudām, turklāt šis uzrēķins var būt 2%, 5%, 10% vai pat 20% apmērā, atkarībā no konstatētā riska.
Lā vēsta Latvijas Televīzijas raidījums De facto, aprēķinot platību maksājumus, tiek izmantotas ortofotokartes, kuras gatavo Aizsardzības ministrijas Latvijas Ģeotelpiskās Informācijas aģentūra. Šajās kartēs Lauku atbalsta dienests (LAD) iezīmē precīzas teritorijas, par kurām maksāt tiešmaksājumus Latvijas lauksaimniekiem.
Ja šo izmaksu pamato ar novecojušām kartēm, Latvijai ir risks pēc Eiropas audita pārbaudēm uzrēķinos zaudēt miljoniem latu, vēsta raidījums.
«Mēs saskatām šeit problēmu, un mēs esam iestāde, kas strādā ar Eiropas Savienības naudu, un mēs nevēlamies nonākt nepatikšanās. Lielās nepatikšanās,» raidījumam norāda LAD direktore Anna Vītola-Helviga.
Ja Eiropas Komisija konstatē, ka valsts strādā ar novecojušiem lauku reģistra datiem, uzrēķins var būt 2%, 5%, 10% vai pat 20% apmērā, atkarībā no konstatētā riska. Latvijas gadījumā mazākās sankcijas naudas izteiksmē būtu no 3,5 miljoniem latu, saka LAD direktore.
De facto vēsta, ka šobrīd aptuveni pusei karšu aktualitāte ir uz atļautās piecu gadu robežas, bet jau no nākamā gada Eiropas Komisija prasa platību maksājumus pamatot jau ar kartēm, kuru vecums ir līdz trim gadiem.
Raidījums informē, ka februāra laikā Zemkopības ministrijā taps informatīvs ziņojums valdībai, ar lūgumu pēc papildu finansējuma.
«Šī mirkļa resurss mums patiešām ļauj tikai desmit gadu laikā visu aktualizēt, un mums tiešām ir teritorijas, kur mums kartes ir no 2007.gada, - pieci gadi un vecākas. Un tas apmērs, kāds mums šobrīd ir, ne tikai neļauj iedzīt, bet visu laiku liek atpalikt, un mēs no tā vilciena pēdējā vagona atpaliekam un atpaliekam aizvien vairāk, un ja nebūs šī papildu finansējuma, tad mēs viņā nekad neieleksim,» sacīja Ģeotelpiskās informācijas aģentūras direktors Harijs Baranovs.
Raidījums arī atzīmē, ka Ģeotelpiskās informācijas aģentūra šobrīd aerofotogrāfijas ar nepieciešamo informāciju spēj sagatavot pusotra gada laikā. Savukārt tas, ko prasa LAD vajadzības, ir datu apstrāde jau sešu mēnešu laikā.