Nezalezhnist jeb tulkojumā no ukraiņu valodas Neatkarība - tā ceturtdien Singapūrā tika nokristīta gāzes ieguves platforma, kuru a/s Rīgas kuģu būvētava (RKB) piegādās Ukrainas valsts uzņēmumam Černomorneftegaz, raksta laikraksts Diena.
Pēc nesenajiem «gāzes kariem» ar Krieviju Ukraina apņēmusies iegūt pilnīgu enerģētisko neatkarību no sava austrumu kaimiņa, tāpēc arī tiek īstenots vērienīgais projekts, kurā Latvijas uzņēmums pamanījies «nokost» teju 400 miljonus dolāru vērtu kumosu, skaidro laikraksts.
Neatkarība, kas tagad sāk pusotru mēnesi garo ceļojumu uz Bosfora jūras šaurumu, gan pilnīgu Ukrainas enerģētisko neatkarību vēl nenodrošināšot.
Iepirkuma konkursā, kuru pagājušā gada nogalē izsludināja Ukrainas valsts uzņēmums, pieteicās 124 pretendenti, tāpēc Latvijas miljonāra Vasilija Meļņika vadītās RKB uzvara šajā Austrumeiropas valstī radīja lielu ažiotāžu. Jautāts, kas Latvijas uzņēmumam jādara, lai uzvarētu tādā konkursā, V. Meļņiks tikai daudznozīmīgi atbildējis: «Tas ir mūsu komercnoslēpums.»
190 metru augstā platforma teorētiski varētu iegūt gan naftu, gan gāzi, bet gāze pašlaik esot Ukrainas prioritāte. Pats sarežģītākais šajā projektā gan vēl esot priekšā, arī fāze, kurā vistiešāk iesaistīsies RKB inženieri.
«Galvenais iemesls, kāpēc šādu platformu Melnajā jūrā līdz šim nav, ir tas, ka tās nevar nogādāt caur Bosfora jūras šaurumu, pār kuru ir uzcelts tilts. Tādēļ mums būs jāveic dārga un sarežģīta operācija - vispirms tā jādemontē un pēc tam jāatjauno,» skaidrojis V. Meļņiks.
Vispirms platforma tikšot nogādāta Turcijā, tas prasīs aptuveni pusotru mēnesi, jo, lai izvairītos no iespējamiem pirātu uzbrukumiem, to vilkšot apkārt Āfrikas rietumu krastam. Kad platforma nonāks Turcijā, tai tiks nozāģētas kājas un liela daļa virsējās apdares - lai pakļūtu zem tilta, tā nedrīkst būt augstāka par 58 metriem.
Nogādāšana cauri šaurumam arī būšot projekta bīstamākā daļa, jo šajā brīdī būve būs nestabila. Pēc izkļūšanas no šauruma platforma tiks atkal samontēta, iebūvējot tajā visas Melnās jūras specifikai nepieciešamās iekārtas, piemēram, ūdens attīrīšanas sistēmu.