http://www.db.lv/uploads/ck/images/Clipboard04(26).jpg
Notiekot Latvijas gāzes tirgus liberalizācijai, jārēķinās ar gāzes sadārdzināšanos, nevar izslēgt arī būtiskas izmaiņas a/s Latvijas gāze akcionāru struktūrā, šodien raksta Dienas Bizness.
«Latvenergo ir reāls piemērs tam, ka pēc kompānijas sadalīšanas elektrības cena pieauga par 15%. Ja runājam par gāzes kompāniju sadalīšanu, tad Eiropas Savienības prakse rāda, ka šis process rada aptuveni 2-10 milj. eiro lielas izmaksas. Latvijas gāzes gadījumā varētu būt runa par aptuveni 2 milj. eiro lielām papildu izmaksām, kas, protams, būs jāsedz gāzes patērētājiem,» norāda a/s Latvijas Gāze (LG) valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis, kā papildus risku minot faktoru, ka pašlaik Latvijai esot par 15-20% zemāka gāzes cena nekā abām Baltijas kaimiņvalstīm, kas jau sākušas savu tirgu liberalizāciju un tādā veidā pabojājušas attiecības ar gāzes uzņēmumu akcionāriem, kas visām trim Baltijas valstīm ir gandrīz identiski, galveno lomu spēlējot Gazprom un vācu E.ON.
DB jau rakstīja, ka vācu energomilzis E.ON 2011. gadā strādāja ar aptuveni 2 miljardu eiro zaudējumiem. E.ON dzīvi apgrūtināja gan Vācijas uzsāktā enerģētikas politikas maiņa, atsakoties no kodolenerģijas, kur divas no pirmajām slēgtajām atomelektrostacijām piederēja E.ON. Tāpat E.ON cieta no neizdevīgiem ilgtermiņa dabasgāzes iepirkuma līgumiem, kuros gāzes cena bija piesaistīta naftai, līdz ar to bieži tai esot krietni augstāka nekā gāzes biržā. E.ON koncerns pašlaik ir nozīmīgā restrukturizācijas procesā, savu nākotni lielā mērā saistot ar tādiem reģioniem kā Brazīlija, Turcija un Indija.
«Pilnīgi noteikti uzņēmuma sadalīšana celtu dabasgāzes izmaksas par 15-20%, tā tas ir vienmēr. Gāzes tirgus liberalizācijai var būt vairāki varianti – liberālais, kad netiek mainīta īpašnieku struktūra un pārvades struktūras tiek nodalītas formāli, kā tas bija a/s Latvenergo gadījumā. Taču var būt arī variants, kad faktiski tiek veikta slēpta nacionalizācija. Ceru, ka Latvijas gāzes gadījumā tiks iets liberālais ceļš, nepārkāpjot akcionāru līgumu, kas uzņēmuma akcionāriem nodrošina netraucētu savu investīciju atguvi līdz 2017. gadam. Pretējā gadījumā Latvijai jārēķinās ar nopietniem tiesas procesiem,» norādīja Itera Latvija prezidents Juris Savickis.