Grieķijas parāda krīze ne tuvu nav atrisināta, lai to izdarītu, ir jārīkojas daudz radikālāk, uzskata Vašingtonas Ekonomikas un politikas pētniecības centra direktors ekonomists Marks Veisbrots.
Vai jūs nemulsina, ka runāt par starptautisko aizdevēju sliktajiem padomiem un konsolidācijas nederīgumu uz Latviju jūs aicina ar tādiem politiskajiem spēkiem saistīti cilvēki, kuru premjers savulaik pats lūdza starptautisko aizdevēju palīdzību?
Jāņem vērā, ka Latvijas ekonomika saruka par 25%, pirms tā sāka atgūties. Cik cilvēku darbu zaudēja! Tas, ka ekonomika galu galā sākusi augt, nav nekāds panākums, jo jūsu kritums ir postošākais visā pasaulē.
Bet īpatnēji tad jums tas nešķiet, ka šie cilvēki, kuru varas laikā tika ņemti aizdevumi un mēs tikām uzlikti uz konsolidācijas «sliedēm», pēc tam sāka runāt pretēji?
Jūs esat zaudējuši ceturto daļu savas ekonomikas, atgūta ir tikai niecīga daļa, esat zaudējuši cilvēkus emigrācijas dēļ, nodarbinātība ir stipri zem pirmskrīzes rādītājiem. Kur šai situācijai rast atbilstīgu salīdzinājumu vērtējumam? Ka varēja būt arī sliktāk? Var jau būt. Tikai kaut kā nevienam citam vēl sliktāku rezultātu nav.
Līdz šim. Diez vai kāds var precīzi pateikt, kas notiks ar Grieķiju.
Grieķija nav zaudējusi tik daudz, cik Latvija.
Vēl nav.
Viņi nav zaudējuši tik lielu nacionālā ienākuma daļu kā Latvija.
Jūs pirms laika sarunā ar SVF amatpersonu Luku Everertu likāt viņam atzīt, ka fonda diktētā konsolidācijas politika Eiropā nav darbojusies. Kā tieši to saprast?
Tā nav tikai SVF politika, jo tā jau ir vienota ar Eiropas Centrālo banku (ECB), Eiropas Komisiju un G7, kur lēmumi tika pieņemti. Viņiem bija jāatzīst, ka tā ir izgāšanās, jo kā gan vēl lai to sauc? Kad Grieķija parakstīja pirmo vienošanos ar SVF 2010. gada maijā, viņu valsts parāds bija 115% no IKP. Tagad tie ir 166%, viņu ekonomika saraujas par 5,5% gadā, un piedevām Eiropā ir krīze, kas ir palēninājusi visu globālo ekonomiku.
Kas var būt lielāka izgāšanos par šo? Ja nu vēl viena pasaules mēroga recesija. Bet es nedomāju, ka tādai noteikti būtu jānāk. Mans viedoklis ir, ka neviens šo nevar saukt par veiksmes stāstu, tāpēc mani izbrīna, ka Latvija tiek par tādu dēvēta. Ja nu vienīgi jūs nevērtējat savus rādītājus tikai gada griezumā.