Kipras parādsaistību krīze rada sistēmisku risku, kas draud izvērsties visā eirozonā, pavēstījis eirozonas finanšu ministru padomes jeb Eirogrupas prezidents Jerūns Deiselblūms. Viņš arī atzinis, ka Kiprai nav citu iespēju, kā vien piekrist starptautiskajam aizdevumam.
Tikmēr izskanējis, ka Kipras politiķi atteikušies no pretrunīgi vērtētajām nodevām noguldījumiem. Patlaban gan vēl nav zināms, kādā veidā Kipra varētu iegūt starptautiskā aizdevuma saņemšanai nepieciešamo finansējumu, vēsta BBC. Iepriekš tika pieļauts, ka valsts papildus naudu varētu meklēt sociālajos fondos vai arī piesaistot finansējumu no Krievijas.
Eirozonas finanšu ministru padomes prezidents uzrunājot Eiropas Parlamenta ekonomikas komiteju, norādījis, ka lēmumus, kura ietvaros ar nodevu tikti aplikti mazie noguldījumi, tapis sadarbībā ar Eirogrupu, tāpēc viņš par to uzņemas pilnu atbildību. Tomēr J. Deiselblūms uzsvēra, ka nodeva bijusi mērķēta tieši pret nerezidentiem. «Lielākā daļa noguldītāju Kiprā par tādiem patiesībā nav uzskatāmi. Viņi ir investori,» sacīja J. Deiselblūms. Taču to, ka ar nodevu jāapliek arī noguldījumi, kas ir mazāki par 100 tūkstošiem, izdomājusi Kipras puse, uzsvēra Eirogrupas vadītājs.
Eirogrupas vadītājs arī atzīmēja, ka Kiprai nav citu iespēju, kā vien atgriezties pie noguldījumu nodevas, ja valsts vēlas saņemt starptautisko aizdevumu. «Es neesmu pārliecināts, ka šis aizdevums ir pilnībā zudis, jo patiesībā es neredzu īpaši daudzas alternatīvs. Ir arī citi veidi, kādos nodeva ir strukturējama un mēs esam atvērti citiem piedāvājumiem,» sacīja J. Deiselblūms.
J. Deiselblūms arī norādīja, ka patlaban izskatoties, ka Krievija neesot ieinteresēta Kipras glābšanā un pat, ja tā būtu, Maskavas aizdevums nepalīdzētu atrisināt salas parādu krīzi. «Es varu teikt, ka gadījumā, ja krievi izdomās aizdot Kiprai naudu, tas nepalīdzēs uzlabot parādu situācijas ilgtspēju un nodrošināt valsts nākotni,» sacīja Eirogrupas vadītājs.
Viņš arī apliecināja, ka eirozona līdz šim ir kavējusies ar Kipras banku modeļa problēmu apzināšanos un pauda bažas par salas radītās nestabilitātes sekām. «Dotajā brīdī es esmu pārliecināts, ka noteikti pastāv sistēmiskie riski un es domāju ka pēdējo dienu satraukums, diemžēl, to ir apstiprinājis,» sacīja J. Deiselblūms. Iepriekš citi Eiropas Savienības un Vācijas politiķi pauda, ka Kipras krīzes ietekme uz eirozonu un Savienību kopumā nebūs spēcīga.
Tikmēr Eiropas Centrālā banka (ECB) pavēstījusi, ka Kiprai līdz pirmdienai ir jāspēj nodrošināt aizdevuma saņemšanai nepieciešamā summa, pretējā gadījumā iestāde pārtrauks Kipras bankām izsniegt ārkārtas līdzekļus, lai tās izvairītos no sabrukuma.
Kiprā bankas paliks slēgtas līdz otrdienai, lai izvairītos no straujas kapitāla aizplūšanas. Kipras galvaspilsētā Nikosijā iedzīvotāji izveidojuši garas rindas pie bankomātiem, lai izņemtu savu naudu.