Viena no svarīgākajām amatpersonām, kam vajadzēja panākt Eiropas Parlamenta vienošanos par Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīguma (ACTA) ratificēšanu, piektdien, 27. janvārī, atkāpusies no amata, vēsta BBC.
Kaders Erifs (Kader Arif), kas līdz šim sagatavoja oficiālus ziņojumus par nolīgumu, paziņojumā par savu atkāpšanos no amata norādīja, ka viņš «nepiedalīsies šai maskarādē».
Viņš stāstīja, ka ir bijis aculiecinieks «līdz šim vēl nepieredzētiem amatpersonu manevriem», ko tās veica, sagatavojot nolīgumu.
E. Erifs sarunas par ACTA raksturo šādi: «dialoga trūkums ar sabiedrību, atklātības trūkums kopš sarunu sākuma un Eiropas Parlamenta ietekumu neņemšana vērā». Vinš norādīja arī, ka ACTA teksts nav pienācīgi izskaidrots.
Db.lv jau vēstīja, ka ceturtdien Latvijas vēstnieks Japānā Pēteris Vaivars valdības vārdā parakstīja ACTA līgumu. Kopumā līgumu parakstījušas 22 Eiropas Savienības valstis. Līgumu pagaidām nav parakstījusi Igaunija, kas pavēstījusi, ka tai par to vēl nepieciešamas diskusijas valdībā. Tāpat līgumu parakstīt drīzumā plāno Kipra, Vācija, Nīderlande un Slovākija.
Protestējot pret ACTA parakstīšanu, Polijas ielās izgājuši tūkstošiem cilvēku, bet hakeru grupējums Anonymous uzsācis parakstu vākšanas kampaņu.
Savukārt Latvijas Republikas Ekonomikas ministrija norādījusi, ka pēc būtības ACTA neparedz neko vairāk, kā ir jau noteikts ES tiesību aktos saistībā ar intelektuālo īpašumtiesību aizsardzību. Ministrija uzsvēra, ka viss, kas līdz šim ir bijis likumīgs – ACTA ietvaros paliks likumīgs. Ekonomikas ministrija norāda, ka ACTA neparedz cilvēku izspiegošanu, lai nodrošinātu autortiesību aizsardzību.