Transports un loģistika

Lietuvieši ieguldīs miljonus Liepājas ostā

Vēsma Lēvalde,20.02.2012

Jaunākais izdevums

Lietuvas kapitāla SIA BioMerkurs šogad plāno Liepājas ostā ieguldīt 2,3 miljonus latu, uzbūvējot jaunu sauskravu un ģenerālkravu termināli.

2012., 2013. un 2014.gadā SIA BioMerkurs plāno trīs jaunas darbavietas ar vidējo darba algu 513 Ls mēnesī. Nākamgad uzņēmums cer apgrozīt 637,4 tūkstošus latu, bet 2014.gadā - 819,54 tūkstošus latu. SIA BioMerkurs arī saņēmusi Liepājas speciālās ekonomiskās zonas uzņēmuma statusu.

Db.lv rakstīja, ka SIA BioMerkurs Liepājā noslēgusi ilgtermiņa zemes nomas līgumu (līdz 2041.g. 30.novembrim) ģenerālkravu un sauskravu termināļa būvniecībai. SIA BioMerkurs ir LSEZ SIA Baltic Transshipment Center ilggadēja biznesa partnera - Lietuvas uzņēmuma UAB Biovoice - meitasuzņēmums. BioMerkurs plāno izbūvēt kurināmā ražotni un noliktavu, pārkraušanas laukumus un dzelzceļa atzaru. Būvprojekts jau iesniegts Liepājas būvvaldē.

Transports un loģistika

Lietuvieši Liepājas ostā būvēs termināli

Vēsma Lēvalde,12.12.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (LSEZ) valde slēgs ilgtermiņa nomas līgumu ar Lietuvas kapitāla SIA BioMerkurs par daudzfunkcionāla termināļa būvniecību Liepājas ostā.

SIA BioMerkurs ir LSEZ SIA Baltic Transshipment Center ilggadējs sadarbības partneris, Lietuvas uzņēmuma UAB Biovoice meitasuzņēmums. Liepājas ostā tas plāno uzbūvēt kurināmā ražotni un noliktavu, pārkraušanas laukumu un dzelzceļa atzaru. Liepājas būvvaldē jau iesniegts beramkravu un ģenerālkravu termināļa būvniecības projekts.

Ilgtermiņa nomas līguma termiņš ir 2041.gada 30.novembris. Nomas maksa par 73,8 tūkst. kvadrātmetru lielu teritoriju noteikta 0,50 Ls/m2 gadā.

Db.lv rakstīja, ka iecere varētu šīs grupas kravu apjomu palielināt Liepājas ostā par aptuveni 100 tūkstošiem tonnu gadā. Plānoto beramkravu termināli apsaimniekos LSEZ SIA Baltic Transshipment Center (BTC), kurai kuģus lielākoties aģentē Hanza Liepāja. Jaunais projekts cieši saistīts ar Karostas kanāla attīrīšanas projektu, kuram atkārtotu iepirkumu LSEZ pārvalde cer izsludināt 2012.gada februārī.

Eksperti

Neskatoties uz tirgus stagnāciju, ieguldījumu straume ETF turpina uzturēt jaunu Bitcoin cenu rekordu gaidas

Polina Brotjē, Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā,19.06.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jūnija sākums bija ļoti daudzsološs biržā tirgotajiem Bitcoin fondiem – mēneša pirmajā nedēļā investīciju apjoms, kas ieplūda Bitcoin ETF, pārsniedza to “digitālā zelta” apjomu, kas vidēji tiek iegūts divu mēnešu periodā.

Jūnija pirmajā nedēļā biržā tirgotie 11 Bitcoin fondi kopumā iegādājās 25 729 BTC, kas ir gandrīz astoņas reizes vairāk nekā tajā pašā periodā jauniegūtie 3 150 BTC.

Institucionālo investoru pieaugošā interese iegādāties Bitcoin turpina nostiprināt tā pozīcijas kā digitālā laikmeta zelta alternatīvu. Daudzi investori un kapitāla tirgus dalībnieki Bitcoin jau izsenis ir uzskatījuši par “digitālo zeltu”, norādot, ka investīcijām BTC līdzīgi kā investīcijām zeltā ir ne vien vērtību saglabājoša, bet arī vērtību palielinoša funkcija. Lielāko kriptovalūtu ETF kopējā vērtība ASV biržās šobrīd ir aptuveni 60 % no zelta ETF vērtības. Pie tam jāņem vērā, ka investīcijas zelta ETF notiek jau 20 gadus, savukārt Bitcoin spot ETF ASV tika atvērti tikai šī gada sākumā.

Eksperti

Kriptovalūttu tirgus piedzīvo otru vēsturiski sliktāko februāri

Polina Brotjē, Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā,06.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Februāra mēnesis noslēdzās ar krasu kritumu tirgū, un visu vadošo kriptovalūtu vērtība strauji samazinājās. Tostarp Bitcoin (BTC) vērtība nokritās par 17,5 %, Ethereum (ETH) zaudēja vairāk nekā 32 %, savukārt Ripple (XRP) vērtība samazinājās par 30 %.

Vēl sliktāks februāris kriptovalūtu tirgū tika piedzīvots tikai 2014. gadā, kad BTC cena nokritās vairāk nekā par 30 %.

Bitcoin februāri iesāka visai cerīgi pie 98 393 eiro cenu atzīmes, tomēr mēneša laikā tā vērtība virzījās uz leju, straujākos kritumus piedzīvojot 24. februārī un mēneša pēdējā dienā. BTC cena februārī īslaicīgi noslīdēja pat zem 76 000 eiro, bet pēc tam atkal atguvās, mēnesi noslēdzot pie 81 138 eiro cenu atzīmes. Šis 17,5 % kritums sekoja spēcīgajam kāpumam janvārī, ko daudzi analītiķi jau iepriekš raksturoja kā pārlieku strauju un neilgtspējīgu.

Ethereum (ETH) turpināja uzrādīt salīdzinoši sliktākus rezultātus un arī februārī piedzīvoja straujāku vērtības samazināšanos nekā Bitcoin. Mēneša sākumā ETH cena bija 3183 eiro, bet līdz februāra beigām noslīdēja pat līdz 2150 eiro, sasniedzot 32,5 % kritumu. Tas, ka ETH cena krīzes brīžos piedzīvo salīdzinoši straujāku kritumu nekā BTC kopumā, ir ierasts cenu veidošanās modelis kriptovalūtu tirgū, jo nenoteiktības periodos investoriem ir tendence samazināt riska pozīcijas, pārdodot altkoinus un atgriežoties pie BTC.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Gatavojoties jaunajai graudaugu sezonai, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (LSEZ) kapitālsabiedrība Baltic Transshipment Center (BTC) uzsākusi jaunas noliktavas būvniecību, plānojot investēt aptuveni trīs miljonus eiro.

Investīcijas ir vērstas uz vietējo graudu plūsmas palielināšanu. Noliktavu plānots nodot ekspluatācijā šā gada 1. augustā, informē LSEZ.

BTC ir viena no vecākajam Liepājas speciālās ekonomiskās zonas kapitālsabiedrībām, kas savu uzņēmējdarbību uzsāka 1999. gadā, izbūvējot pirmo terminālu Karostas kanālam pieguļošajā teritorijā.

Šobrīd ir uzsākta jaunas noliktavas būvniecība 5400 m2 platībā, papildinot jau esošo noliktavu platību, kas ir 12 000 m2.

LSEZ SIA “BTC” pieder "Scandagra Group", kas ir Zviedrijas kooperatīva "Lantmännen" un Dānijas kooperatīva "DLG" kopuzņēmums. "Lantmännen" un "DLG" katram pieder 50% "Scandagra Group" akciju . Tāpat "Scandagra Group" ietilpst tādi uzņēmumi kā "Scandagra Estonia", "Scandagra Lithuania", "Scandagra Latvia", RSEZ A/S "Rēzeknes dzirnavnieks".

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kriptovalūtu tirgum augustā kopumā bija lejupejoša tendence – vadošās kriptovalūtas piedzīvoja kritumu vidēji par 9 %.

Tomēr strauju palēcienu kriptovalūtas piedzīvoja pēc Grayscale – viena no lielākajiem kripto aktīvu pārvaldītājiem – negaidītās uzvaras tiesā pret ASV Vērtspapīru un biržu komisiju, norāda Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā Polina Brotjē.

Mēneša pirmajā pusē kriptovalūtu tirgus bija ļoti stabils, bez straujām izmaiņām. Situācijā mainījās 15. augustā, kad kriptovalūtu tirgus vērtība kritās, sekojot kārtējam bāzes procentu likmju paaugstinājumam. Savukārt 29. augustā varēja novērot pilnīgi pretēju kriptovalūtu tirgus reakciju.

Pēc Grayscale uzvaras tiesā pret ASV Vērtspapīru un biržu komisiju kriptoaktīvi dažu stundu laikā piedzīvoja strauju kāpumu vidēji par 6 %. Tiesas spriedums paver ceļu Bitcoin ETF (biržā tirgoto fondu) izveidei ASV biržās. Tas atvieglos kriptovalūtu pieejamību institucionālajiem investoriem, piemēram, pensiju fondiem, tādejādi ievērojami kāpinot kopējo pieprasījumu pēc kriptoaktīviem. Tomēr straujais cenu kāpums bija īslaicīgs, jo kriptovalūtu vērtība pēdējā mēneša laikā atkal nokritās, atgriežoties iepriekšējā līmenī, kādā tā bija pirms tiesas lēmuma.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bezskaidrās un skaidrās naudas maksājumu attiecība Latvijā 2024.gada februārī bija 77% pret 23%, informē Latvijas Bankas pārstāvji, atsaucoties uz jaunāko 2024.gada pavasara Latvijas Bankas "Maksājumu radaru".

Tas ir vēsturiski augstākais bezskaidrās naudas maksājumu īpatsvars, uzsver Latvijas Bankas pārstāvji.

Salīdzinājumā ar 2023.gada augustu 2024.gada februārī pieaugusi bezskaidrās naudas lietošana. Pirms pusgada bezskaidrās un skaidrās naudas maksājumu attiecība bija 73% pret 27%, kamēr pirms gada - 2023.gada februārī - tā bija 67% pret 33%.

Šogad februārī vidējais maksājumu skaits, ko viens iedzīvotājs veic nedēļas laikā, bija 17,1, kamēr 2023.gada augustā - 13,8, bet 2023.gada februārī - 14,3. Tostarp 13,1 maksājums šogad februārī veikts bezskaidrā naudā un četri maksājumi skaidrā naudā.

"Maksājumu radara" dati liecina, ka modernās tehnoloģijas iegūst arvien lielāku lomu maksājumu jomā. 2024.gada februārī būtiski auga zibmaksājumu lietošana - tos ikdienā izmanto 41% aptaujāto, kas ir par 10 procentpunktiem vairāk nekā pirms pusgada un par astoņiem procentpunktiem vairāk nekā 2023.gada februārī.

Investors

Bitkoins: nākotnes vispasaules valūta vai globālā piramīda?

ABLV Bank galvenais analītiķis Leonīds Aļšanskis,08.09.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2017. gada astoņu mēnešu laikā notikušais straujais pasaulē pirmās kriptovalūtas cenas kāpums no 800 līdz 5000 dolāriem ir izraisījis jaunu bitkoin fenomena apspriešanas vilni. Atgādināsim, ka bitkoins (BTC, bitcoin) ir pirmā decentralizētā (pateicoties blockchain tehnoloģijai) elektroniskā nauda, kas parādījās 2009. gadā, kad kāds Satoshi Nakamoto izstrādāja tai speciālo programmatūru.

Radot šo naudu, autors (vai autoru grupa) visticamāk negaidīja, ka viņu lolojums izraisīs tādu interesi pasaulē un pārvērtīsies par īstu izaicinājumu mūsdienu bezseguma naudai (fiat-naudai). Atgādināsim, ka par fiat-naudu sauc nacionālo valūtu, kas ir valdības pasludinātais maksāšanas līdzeklis, kas nav nodrošināts ar konkrētiem aktīviem. Šobrīd, kad pasaule ir pilnībā atteikusies no “zelta standarta” 20. gadsimta 70. gados, tādas ir gandrīz visas nacionālās valūtas.

Taču ticību fiat-naudai uztur ne tikai valdības prasības, bet arī nacionālo ekonomiku varenība.Uz ko būtu jābalstās ticībai bitkoin, kas ir tīrā prāta produkts, no paša sākuma nebija skaidrs. Decentralizētā bitkoin emisija, ko sauc par mainingu, bija pieejama jebkuram indivīdam un tās iegūšanai bija nepieciešams tikai internets un dators. Sākumā — pietika arī ar personīgo datoru. Taču autors ir ierobežojis kopējo bitkoin emisijas apjomu (21 miljons) un iestrādājis mehānismu, kas būtiski sarežģī to iegūšanas procesu līdz ar naudas masas pieaugumu. Un tam ir gluži saprotami mērķi: novērst jaunizveidotās norēķinu vienības vērtības krišanos. Sākotnēji bitkoin pastāvēšana nesolīja tam rožainu nākotni (jāpatur prātā, ka tā tas ir bijis arī ar internetu). Un, iespējams, pirmie maineri uztvēra bitkoin emisiju kā jaunu aizraujošu spēli. To apliecina arī pirmie darījumi ar jauno valūtu: 2010. gadā viens sistēmas lietotājs nopirka no cita divas picas par 10 000 BTC, kas pēc 2017. gada augusta kursa ir 25 miljoni ASV dolāru par katru picu.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamo īpašumu uzņēmums «Baltic Sotheby`s International Realty» reklamē iespēju iegādāties īpašumu, maksājot par to ar virtuālo jeb kriptovalūtu: par 399 bitkoiniem (bitcoin, BTC) var kļūt par īpašnieku augšstāva apartamentam jeb penthausam Jūrmalā, Dzintaros esošajā projektā «Park Residences».

«Baltic Sotheby`s International Realty» īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Vestards Rozenbergs skaidro: «Finanšu pasaules pārmaiņas iet roku rokā ar virtuālās valūtas inovācijām, bitcoin popularitāte pasaulē pieaug, un mēs sekojam pasaules tendencēm un mūsu klientu prasībām. Arvien pieprasītākas kļūst un turpina attīstīties tādas vietnes, kurās var norēķināties ar bitcoin (piemēram, BitPremier u.c.). Nekustamā īpašuma nozare jau globālā mērogā diskutē, ka bitcoin drīzumā varētu kļūt par vienu no galvenajām maksājumu formām īpašumu iegādē.»

Bitcoin ir virtuālā valūta jeb apmaksas sistēma, kuru kontrolē paši tās dalībnieki un tā ir decentralizēta: nav vienas konkrētas iestādes, kas šo valūtu emitētu, to apgrozībā laiž paši tīkla dalībnieki, kas labprātīgi iesaistījušies valūtas ieguves procesā un atvēlējuši sava datora skaitļošanas jaudu, par to pretī saņemot virtuālo valūtu, kuru tie vēlāk pārdod vai izmanto pirkumu atmaksai.

Finanses

ASV biržās varētu sākt tirgot pirmos Ethereum ETF

Polina Brotjē, Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā,23.07.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Gada sākumā ievērojamu kriptovalūtu cenu lēcienu izraisīja Bitcoin (BTC) spot ETF tirdzniecības uzsākšana ASV biržās. Savukārt šobrīd esam pavisam tuvu otras lielākās kriptovalūtas Ethereum (ETH) spot ETF tirdzniecības uzsākšanai ASV biržās, kas varētu kļūt par starta šāvienu jaunam kriptovalūtu cenu rallijam.

Lai gan atsevišķās biržās, piemēram, Kanādā un Zviedrijā, jau iepriekš tika tirgoti Bitcoin un Ethereum cenai piesaistīti finanšu instrumenti, tomēr ETF ledus kriptovalūtu jomā reāli iekustējās tikai šā gada sākumā, kad ASV tika apstiprināti 11 ETF (biržā tirgotie fondi), kuru bāzes aktīvs ir Bitcoin. Šo ETF starts kļuva par vienu no vienu no visveiksmīgākajiem ETF vēsturē. Līdz jūnija beigām Bitcoin ETF izdevās piesaistīt 33,1 miljardu ASV dolāru. Šim notikumam bija divi nozīmīgi aspekti.

Pirmkārt Bitcoin ETF nodrošināja ērtu un regulētu piekļuvi investīcijām kriptovalūtās esošajā finanšu tirgus sistēmā, bez nepieciešamības pašam tieši pārvaldīt kriptoaktīvus. Tādejādi, tiek plaši atvērtas durvis institucionālajiem investoriem. Otrkārt, kriptovalūtu tirgū ievērojamā apjomā ienāca jauns kapitāls, kas šogad nodrošināja jauna augstākā Bitcoin cenu līmeņa sasniegšanu vēl pirms BTC dalīšanas notikuma, kad atlīdzība par viena bloka ieguvi tiek samazināta uz pusi.

Finanses

Pirmais bitkoinu darījums – divu picu iegāde – šodien maksātu 100 miljonus dolāru

Zane Atlāce - Bistere,29.11.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmais dokumentētais darījums ar bitkoiniem (BTC) fiksēts 2010.gadā, kad kāds vīrs vārdā Lāslo Hanjecs (Laszlo Hanyecz) par 10 000 BTC iegādājās divas Papa John's picas, vēsta Bussiness Insider. Šodien šāda darījuma vērtība lēšama 100 miljonos ASV dolāru.

Šis virtuālo norēķinu veids pasaulē strauji kļūst aizvien populārāks. Vēl pirms gada šīs virtuālās valūtas vienība tika tirgota par 450 dolāriem, bet nu jau viena BTC cena pārsniegusi 10 000 dolāru. Šīs digitālās valūtas vērtība šogad ir augusi par vairāk nekā 800%.

Db.lv jau vēstīja, ka, piemēram, BHB Network vadītājs Džakomo Zuko prognozē, ka virtuālās valūtas Bitcoin cena var samazināties līdz nulles līmenim, taču var arī sasniegt vairākus miljonus dolāru.

Būvniecība un īpašums

Septiņiem uzņēmumiem piemēro 52 tūkstošu eiro sodu par vienošanos LDz cenu aptaujās

Žanete Hāka,01.11.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Konkurences padome (KP) nolēmusi sodīt septiņus uzņēmumus par saskaņotām darbībām 29 VAS Latvijas dzelzceļš cenu aptaujās par būvdarbu un remontdarbu veikšanu dažādos Latvijas reģionos, informē KP.

Par dalību aizliegtā vienošanā uzņēmumiem kopumā piemērots naudas sods gandrīz 52 tūkstošu eiro apmērā.

KP ierosināja lietu pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) saņemtā ziņojuma. KNAB informēja KP par tā rīcībā esošu informāciju, ka VAS Latvijas dzelzceļš rīkotajās iepirkuma procedūras pretendenti ar dzelzceļa amatpersonu atbalstu saskaņojuši darbības pirms iepirkuma procedūras un tās laikā.

Lietas izpētes laikā KP konstatēja, ka septiņi uzņēmumi – SIA Ogre S, SIA Dinar būve, SIA BTC, SIA Smarts, SIA PVL plussV, SIA Smartbūve un SIA KKT Construction – ilgstošā laika posmā ir savstarpēji saskaņojuši savus piedāvājumus kopumā 29 VAS Latvijas dzelzceļš cenu aptaujās. Konkrētās iepirkumu procedūras notikušas laika periodā no 2011. līdz 2014. gadam un bijušas saistītas ar dzelzceļa būvdarbiem un remontdarbiem visā Latvijā.

Eksperti

Ieguldījumu apmērs Bitcoin ETF turpina piedzīvot jaunus rekordus

Polina Brotjē, Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā,12.04.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aktuālās kriptovalūtu tirgus tendences: ieguldījumu apmērs Bitcoin ETF turpina piedzīvot jaunus rekordus, NFT tirgus uzrāda dzīvības pazīmes un mēmu monētu bums izceļ jaunās platformas BASE potenciālu.

Kopš Bitcoin spot ETF apstiprināšanas šā gada sākumā investīciju ieplūšana tajos ir palielinājusies ar katru nākamo mēnesi. Janvārī vidējā dienas neto plūsma bija 98 miljoni ASV dolāru, februārī 287 miljoni ASV dolāru un martā jau 231 miljons ASV dolāru. Pie tam martā reģistrētas divas dienas ar rekordaugstiem ieguldījumu rezultātiem – 12. martā tika ieguldīts vairāk nekā 1 miljards ASV dolāru, bet 13. martā vairāk nekā 680 miljoni ASV dolāru. Līdz ar to kopējās investīcijas spot Bitcoin ETF pārsniedza 12 miljardus ASV dolāru.

Visveiksmīgākie fondi Bitcoin piesaistē ir BlackRock IBIT un Fidelity FBTC, kas uzkrājuši BTC attiecīgi 13 miljardu un 7 miljardu ASV dolāru apmērā. Abiem līderiem ar visai lielu atrāvienu seko Ark Invest ARKB un Bitwise BITB, kas piesaistīja BTC attiecīgi 2,3 miljardu ASV dolāru un 1,6 miljardu ASV dolāru apmērā. Savukārt citos jaunajos ETF fondos ieplūda noguldījumi no 60 miljoniem līdz vairāk nekā 450 miljoniem ASV dolāru apmērā.

Eksperti

Apjukums digitālo aktīvu tirgū – kriptovalūtas uz notikumiem reaģē atšķirīgi

Polina Brotjē, Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā,04.04.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Marts kriptovalūtu tirgū bija pilns ar raibiem notikumiem, un kriptovalūtas uz tiem reaģēja ļoti atšķirīgi. Piemēram, vadošās kriptovalūtas Bitcoin (BTC) cena mēneša ietvaros gandrīz nemainījās, savukārt otra nozīmīgākā kriptovalūta Ethereum (ETH) piedzīvoja ievērojamu kritumu.

Vienlaikus citu vadošo kriptovalūtu – XRP un BNB – cena martā pat palielinājās, izvērtējot pēdējā mēneša notikumus kriptovalūtu tirgū norāda Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā Polina Brotjē. Par nozīmīgāko notikumu martā varam uzskatīt ASV prezidenta 6. martā parakstīto dekrētu par ASV stratēģiskās kriptovalūtu rezerves izveidi. Saskaņā ar to stratēģisko rezervi veidos piecas kriptovalūtas – Bitcoin, Ethereum, XRP, Solana un Cardano. Šī ziņa sākotnēji izraisīja strauju cenu kāpumu minētajām kriptovalūtām, tomēr eiforijai mazinoties, arī cena pēc dažām dienām atgriezās mēneša sākuma līmenī.

Bitcoin mēnesi sāka pie 81 217 eiro cenu atzīmes un noslēdza ar 0,9 % kritumu, samazinoties līdz 80 512 eiro. Ziņas par ASV stratēģisko kriptovalūtu rezervi mēneša sākumā uz īsu brīdi ļāva cenai palēkties līdz 91 000 eiro, tomēr pēc tam cena atkal atkāpās līdz iepriekšējam līmenim. Tādejādi BTC cena martā, neskatoties uz nelielo kritumu, parādīja noturību. Jāņem arī vērā, ka marts vēsturiski Bitcoin ir bijis visai sarežģīts mēnesis, tāpēc kritumu, kas nesasniedz pat vienu procentu, var uzskatīt par samērā pozitīvu zīmi.

Eksperti

Bitcoin cena palielinās, bet Ethereum turpina stagnēt

Polina Brotjē, Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā,06.05.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aprīlī, līdzīgi kā martā, kriptovalūtu tirgū nebija vienotas tendences un dažādas kriptovalūtas uz notikumiem reaģēja atšķirīgi – Bitcoin (BTC) turpināja kāpumu, savukārt otra lielākā kriptovalūta Ethereum tajā pašā laikā piedzīvoja kritumu.

XRP turpināja nostiprināt savas pozīcijas ar nelielu pieaugumu, savukārt BNB vērtība nedaudz samazinājās. Bitcoin aprīlī parādīja spēku, un tā cena pieauga par 9,5 % no 76 184 eiro līdz 83 386 eiro. Šis cenas kāpums turpināja nostiprināt Bitcoin dominanci kopējā kriptovalūtu tirgū.

Tāpat varēja novērot arī institucionālo investīciju palielināšanos, jo lielie finanšu spēlētāji turpināja palielināt savas Bitcoin pozīcijas, nostiprinot BTC kā vērtību uzkrājoša aktīva lomu.

Atšķirībā no Bitcoin, Ethereum aprīlī piedzīvoja 5,5 % kritumu, no 1 684 līdz 1 592 eiro. Lai gan Ethereum ir atkopies no gada sākuma zemākajiem cenu līmeņiem (ap 1,4 tūkstošiem eiro), pēdējā gada laikā izaugsmes ziņā tas joprojām ievērojami atpaliek no Bitcoin.

Eksperti

Bitcoin sasniedz jaunu cenas rekordu

Polina Brotjē, Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā,06.11.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bitcoin kriptovalūtas cena šogad jau otro reizi ir pārspējusi iepriekšējo cenas rekordu, šodien cenai pārsniedzot 75 tūkstošu ASV dolāru cenas atzīmi. Tādejādi ir pārspēts šī gada martā sasniegtais cenas rekords — 73 738 USD. Straujš BTC cenas kāpums sekoja labajiem sākotnējiem Donalda Trampa vēlēšanu kampaņas rezultātiem ASV.

Jāņem gan vērā, ka balsu skaitīšana jorpojām turpinās.

Kopš 2024. gada sākuma Bitcoin ir uzrādījis pieaugumu par vairāk nekā 70 %, un jaunais cenas rekords ir saistāms ar vairāku makroekonomisku un politisku faktoru mijiedarbību. Tradicionāli Bitcoin cenas kāpumam ir pozitīva ietekme arī uz citiem digitālajiem aktīviemViens no galvenajiem straujās izaugsmes iemesliem ir vēlēšanu process Amerikas Savienotajās Valstīs. Daudzi investori un tirgotāji jau šobrīd izdara nozīmīgas likmes kriptovalūtu tirgū neatkarīgi no vēlēšanu iznākuma.

Otrs nozīmīgs faktors ir Bitcoin biržā tirgoto fondu (ETF) ietekme uz kopējo kriptovalūtu tirgu kopš to darbības uzsākšanas ASV janvāra sākumā. Investīcijām Bitcoin ETF ir pievērsušies tādi finanšu nozares smagsvari kā BlackRock un Fidelity, kā arī vēl septiņi citi nozīmīgi aktīvu pārvaldības uzņēmumi. Kopš to darbības uzsākšanas deviņu fondu pārvaldībā ir nonācis Bitcoin vairāk nekā 68,5 miljardu dolāru vērtībā, kas ir aptuveni 5 % no visa BTC kriptovalūtu apjoma.

Viedokļi

Vai ETF kļūs par jaunā kripto buļļu tirgus katalizatoru?

Polina Brotjē, Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā,19.12.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kriptovalūtu vērtība pēdējos mēnešos ir strauji pieaugusi, un viens no šī kāpuma iemesliem ir Bitcoin ETF jeb biržās tirgoto kriptovalūtu fondu sagaidāmā iekļaušana ASV biržās.

Kriptovalūtu ETF ir fonds, kurš ir piesaistīts kriptovalūtu aktīviem un kura akcijas tiek tirgotas biržā. Atbilstoši fonda daļu vērtības izmaiņas seko līdzi kriptovalūtu cenas izmaiņām. Šie fondi ļauj investoriem pastarpināti ieguldīt kriptovalūtu aktīvos, pašiem tos tiešā veidā nepērkot, nepārdodot un neturot. Pastāv divu veidu kriptovalūtu ETF: tūlītējā darījuma ETF (spot) un nākotnes ETF (future).

Nākotnes ETF tiek tirgoti ASV biržās jau kopš 2021. gada. Šo fondu pārvaldniekam nepieder pati kriptovalūta, bet tas tirgo tiesības (nākotnes līgumus) nākotnē pirkt vai pārdot kriptovalūtu par noteiktu cenu. Savukārt tagadnes ETF operē ar kriptovalūtām atbilstoši tā brīža tirgus cenai. Tas nozīmē, ka šie fondi nepastarpināti pērk un pārdod kriptovalūtas, piemēram, Bitcoin vai Ethereum. Un tieši tagadnes jeb spot ETF ir tie fondi, kuru atļauju tirdzniecībai ASB biržās cenšas panākt vairāki ietekmīgi uzņēmumi.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šogad par sevi atkal atgādinājusi atpazīstamākā pasaules virtuālā valūta – bitkoins.

Šī veidojuma cena februāra vidū atzīmējās virs apaļā 10 tūkstošu ASV dolāru līmeņa. Tiesa gan, šīs nedēļas otrajā pusē tā kopš savām nesenajām virsotnēm jau atkal bija sarukusi aptuveni par 700 ASV dolāriem.

Neskatoties uz šādām ievērojamām svārstībām, bitkoina cena gada laikā ir palēkusies gandrīz par 150%. Valdot šādam fonam, šobrīd atkal manāmas runas, ka virtuālās valūtas varētu būt nobriedušas jaunu rekordu sasniegšanai. Tiek minēti salīdzinājumi, ka tā paša bitkoina cena varētu atrasties gluži vai uz "Telsa trajektorijas" ("Tesla" akcijas cena nepilnu astoņu mēnešu laikā pieaugusi par 400%).

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Biedrība "Taureņa efekts" kļuvusi par pirmo labdarības organizāciju Latvijā, kas ziedojumus pieņem arī alternatīvā formātā: turpmāk ziedotājiem būs iespēja atbalstīt biedrību arī bartereiro veidā.

"Mēs pastāvīgi paplašinām iespējas veikt ziedojumus. Tagad mūsu biedrība ir kļuvusi arī par ABSI, lielākās FinTech tirdzniecības platformas Ziemeļeiropā, tirdzniecības platformas dalībnieku, un var pieņemt ziedojumus bartereiro veidā," saka Olga Kazaka, "Taureņa efekts" līdzdibinātāja.

Ziedojumi dažādos alternatīvos formātos jau sen vairs nav jaunums daudzviet pasaulē, tomēr Latvijā tā joprojām nav izplatīta prakse.

"Mēs varam un mums ir jāstrādā pie tā, lai nodrošinātu ikvienam pēc iespējas ērtākas ziedojuma metodes. Progresīvās valstīs jau sen ir populāri ziedojumi virtuālajā valūtā: UNICEF sniedz iespēju ziedot Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) un Litecoin (LTC) veidā. Pēc ANO Bērnu fonda datiem, kriptovalūtas ziedojumi pozitīvi ietekmē bērnu dzīvi visā pasaulē: tie palīdz nodrošināt izglītību Sīrijas konflikta laikā, piegādāt pārtiku Klusā okeāna reģiona valstīs un atbrīvot bērnus no militārā dienesta Dienvidsudānā.

Eksperti

Ethereum elektroenerģijas patēriņš samazināsies par 99%

Polina Brottier, Binance pārstāve Latvijā,14.09.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kriptopasaules līderis Bitcoin (BTC) bieži tiek kritizēts saistībā ar lielo enerģijas patēriņu, kas nepieciešams tā ieguves procesā. Savukārt Ethereum (ETH), kas šobrīd ir otra lielākā kriptovalūta pasaulē, sper lielu soli pretējā virzienā, lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu par 99%.

Ethereum atrodas pārejas procesā no ieguves uz līdzdalības mehānismu. Līdz ar to jaunu ETH kriptovalūtas vienību radīšanā jeb “rakšanā” nebūs nepieciešams izmantot lielus datoru resursus un vairs netiks patērēta elektroenerģija milzīgos apmēros.

Kriptovalūtu “rakšana” jeb ieguve blokķēžu tehnoloģijā apzīmē monētu emisijas jeb ieguves procesu. Monētas tiek piešķirtas par blokķēdes tīkla uzturēšanu, apstiprinot transakcijas un nodrošinot sarežģītu kriptogrāfijas algoritmu skaitļošanu. Šo darbību veikšanai ir neieciešama jaudīga aparatūra, kas patērē daudz elektroenerģijas. Uz skaitļošanas jaudu balstīto emisijas procesu sauc par darba apliecinājuma mehānismu (Proof-of-Work, PoW). Vienkāršoti izsakoties – ja tīkla ietvaros esi paveicis darba uzdevumu un vari parādīt skaitļošanas atrisinājumu, par to kā atlīdzību saņemsi jaunu kriptovalūtas vienību.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Martā Liepājas ostā pārkrauti 676,5 tūkstoši tonnu, kas ir lielākais kravu apgrozījums atjaunotās ostas vēsturē viena mēneša laikā.

Salīdzinot ar martu 2011. gadā, pieaugums ir 156,13%, bet salīdzinot ar šā gada februāri - 118,62%. Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks Guntars Krieviņš kravu pieaugumu skaidro ar labu graudaugu ražu 2011. gadā un veiksmīgu pārvaldes sadarbību ar ostas uzņēmumiem, izveidojot nepieciešamo infrastruktūru lieltonnāžas kuģu apkalpošanai un kravu apstrādei.

2011. gada graudaugu raža jau vairākus mēnešus nodrošina intensīvu kravu apgrozījumu Liepājas ostā labībai un labības produktiem. Martā tās bija 249,2 tūkst. t. Beramkravu termināli strādājuši ar pilnu jaudu, ievērojami palielinot apstrādāto kravu apjomu. Pēc rekonstrukcijas Liepāja bulk terminal martā pārkrāva 167,5 tūkst. t – pieaugums salīdzinot ar 2011. gada martu 332,58 %.

Investors

Bitcoin cena kopš septembra sākuma zaudējusi vairāk nekā 20%

Žanete Hāka,14.09.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ceturtdien virtuālās valūtas Bitcoin cena saruka par 7% pēc tam, kad viena no lielākajām biržām Ķīnā paziņoja par darbības pārtraukšanu, raksta CNBC.

Kriptovalūtas cena saruka līdz 3601,4 dolāriem, kas ir ievērojami zemāk nekā šomēnes sasniegtais rekordaugstais līmenis – 5013,91 dolārs.

Birža BTC China paziņoja, ka slēgs darbību līdz 30.septembrim, ņemot vērā, ka Ķīnas amatpersonas ierobežo darījumus ar kriptovalūtām.

Ķīna patlaban cīnās ar kriptovalūtu izmantošanu. Septembra sākumā Ķīnas mediji ziņoja, ka regulatori aizlieguši kompānijām piesaistīt naudu ar sākotnējo monētu piedāvājumu palīdzību. Kopš tā laika Bitcoin vērtība ir zaudējusi vairāk nekā 20%.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bitcoin revolucionārā ienākšana valūtu pasaulē aizsākās pirms gadu desmita, nu tas sen izaudzis no bērna autiņiem. Raugoties uz bitmonētas panākumiem, radušies arī sekotāji - eksistē daudzas citas kriptovalūtas, piemēram, NEO, litecoin un ethereum, tomēr bitcoins ir vispazīstamākā virtuālā kriptovalūta.

Kriptovalūta ir digitālā valūta, kas dzīvo savu patstāvīgu dzīvi - bez centrālo banku vadošajiem norādījumiem un regulējumiem. Līdzšinējās pasaules valūtas ir pakļautas stingriem noteikumiem, bet kripto ķēdes regulē paši lietotāji.

Kriptovalūta ir izvietota blokķēžu tehnoloģiju pasaulē. Tajā ir savi noteikumi un procesi - bitcoinus var iegūt ar rakšanas (mining) palīdzību, saņemot atalgojumu par padarīto darbu.

Bitmonētu rakšana ir pa spēkam jebkuram, lai gan ir vajadzīgi ieguldījumi datortehnikā un programmatūrā. Jebkuru darījumu blokķēdē apstiprina vairāki sistēmas dalībnieki, tāpēc nekāda banku vai regulatora uzraudzība vienkārši nav vajadzīga. Vienkārši izsakoties, bitcoins ir decentralizēta kriptovalūta, ar netraucētu attīstības ciklu. Jāpiebilst, ka bitcoinus var arī iegādāties par naudu, proti, iemainīt pret eiro, dolāriem un citām valūtām. Tāpēc kriptovalūtas ir kļuvušas par daudzu iecienītu investīciju mērķi.

Finanses

Tirgus analītiķi gadu mijā no jauna pārvērtē kriptonozares līderu pozīcijas tirgū

Db.lv,20.01.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2022. gads parādīja, ka finanšu tirgi ir grūti prognozējama un ļoti sarežģīta nozare, kuras potenciālos attīstības virzienus ir ļoti grūti paredzēt pat ļoti pieredzējušiem investoriem un tirgotājiem.

Tā piemēram, vairāki kriptopasaules biznesa milži aizvadītā gada satricinājumus nepārdzīvoja un bija spiesti pamest skatuvi. Tas vienu brīdi mudināja tirgus analītiķus un pētījumu uzņēmumus bažīgi lūkoties arī pasaulē lielākās kritpobiržas Binance virzienā. Tomēr jaunākie pētījumi un analītiķu dati ļauj domāt, ka Binance 2023. gadu sagaida vēl stiprākās pozīcijās nekā jelkad iepriekš.

Bernstein: Binance šobrīd veido aptuveni 75% no pasaules kriptovalūtu tirgus

Pētījumu kompānijas Bernstein Research analītiķi savā jaunākajā Starptautisko digitālo aktīvu pārskatā 2023 uzsver, ka kriptovalūtu birža Binance ir “maksātspējīga, likvīda un stabila”. To apstiprina arī biržā esošie digitālie aktīvi 55 miljardu ASV dolāru vērtībā, kas ir pārbaudīti. Tāpat pētījumā uzsvērts, ka birža jau ir pierādījusi savu spēju “izturēt liela mēroga līdzekļu aizplūšanas pārbaudi”, kā tas notika, piemēram, 2022. gada 13. decembrī, kad tika izņemti klientu līdzekļi 6 miljardu ASV dolāru apmērā. Pētījumā norādīts, ka Binance tirgus daļa šobrīd veido aptuveni 75% no pasaules kriptovalūtu tirgus. Bernstein Research ir globālās aktīvu pārvaldības firmas AllianceBernstein Holding L.P. izpētes grupa, kas tiek uzskatīta par vienu no Volstrītas vadošajiem finanšu tirgus izpētes centriem.

Eksperti

Volatilitātes vilnis finanšu tirgos martā: tarifi, recesijas draudi un Eiropas stratēģiskais solis

Voldemārs Strupka, Signet Bank ieguldījumu eksperts,08.04.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Martā globālos akciju tirgos saglabājās augsta volatilitāte, galvenokārt saasinoties tirdzniecības karam, kā arī recesijas un inflācijas bažu dēļ. Gan ASV, gan Eiropas akcijas piedzīvoja kritumu, lai gan zaudējumi Eiropā bija mazāk izteikti nekā ASV. To veicināja Vācijas paziņojums par jauniem aizsardzības un infrastruktūras izdevumiem, kā arī Eiropas akciju relatīvi zemāks novērtējums un lielāki kapitāla ieplūdumi salīdzinājumā ar ASV akcijām.

Tomēr Eiropas autobūves nozare cieta smagus zaudējumus jaunizsludināto ASV tarifu dēļ – lielāko automobiļu ražotāju akcijas nokritās par 10–15%. Tikmēr Ķīnas akcijas uzrādīja relatīvu noturību salīdzinājumā ar ASV un Eiropas sāncenšiem. Šo spēku galvenokārt veicināja augošs tehnoloģiju sektors un investoru optimisms pēc pozitīvajiem paziņojumiem Nacionālā Tautas kongresa laikā, neskatoties uz notiekošo ASV-Ķīnas tirdzniecības karu.

Eiropas un Amerikas akcijas piedzīvo zaudējumus

Vācijas STOXX 600 mēneša laikā samazinājās par 5,2%, savukārt DAX par 4,2%. Tomēr 2025. gada 1. ceturksnī STOXX 600 joprojām pārspēja S&P 500 par 17% dolāru izteiksmē. S&P 500 martā zaudēja 4,1%, indeksam noslēdzot sliktāko ceturksni gandrīz trīs gadu laikā. Russell 2000 indekss samazinājās par 4,3%, kamēr Dow Jones nokritās par 2,8%. Tikmēr Nasdaq-100 cieta lielāko kritumu starp ASV indeksiem šajā mēnesī, sarūkot par 5,6%. Ķīnas CSI 300 palika nemainīgs, bet Shanghai Composite pievienoja 0,6%. Trampa paziņojums 2. martā par ASV stratēģisko kriptovalūtu rezervi sākotnēji izraisīja kripto cenu pieaugumu – Bitcoins dienas laikā uzkāpa par vairāk nekā 11%. Tomēr šis kāpums bija īslaicīgs, ņemot vērā konkrētu detaļu trūkumu. Neskatoties uz šo, marts kriptovalūtām bija vēl viens neveiksmīgs mēnesis – Bitcoins noslēdza mēnesi nedaudz virs BTC/USD 82 500 līmeņa, piedzīvojot 4,3% kritumu, savukārt Ethereum virs ETH/USD 1 800 līmeņa, sarūkot par 20%.

Ražošana

Scandagra Latvia reģistrē divas jaunas komercķīlas

Žanete Hāka,26.03.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lauksaimniecības produkcijas tirgotājs SIA Scandagra Latvia reģistrējis divas jaunas komercķīlas, liecina Lursoft informācija.

Viena komercķīla reģistrēta Swedbank, un tās nodrošinātā prasījuma maksimālā summa ir 16,42 miljoni latu, savukārt otra – 7 miljonu latu vērtībā reģistrēta SIA Swedbank līzings.

SIA Scandagra Latvia darbu sāka 2009. gada jūlijā kā SIA LSEZ SIA Baltic Transshipment Center (SIA BTC) meitasuzņēmums.

2011. gadā uzņēmuma apgrozījums bija 30,29 miljoni eiro (21 miljons latu), kas tam ļāva ierindoties Latvijas lielāko uzņēmumu saraksta TOP 500 199. vietā.