Jaunās Teikas attīstītājs – Hanner projekta nākamās kārtās ēkai cer piesaistīt vietējo pircēju un meklē zemesgabalus nākamajiem projektiem
Kopumā visu projektu Jaunā Teika plānots pabeigt piecu gadu laikā – aptuveni 2019.gadā, taču tas būs atkarīgs no situācijas tirgū, intervijā DB stāsta Lietuvas kompānijas Hanner valdes loceklis Mindaugs Valucks (Mindaugas Valuckas). Vienlaikus attīstītājs jau meklē jaunas iespējas, notiekot pārrunas par pāris jauniem objektiem. Jaunajā Teikā pašlaik tiek būvēta ceturtā projekta ēka, tā ir pirmā, ko Hanner sācis pēc krīzes un cer ar to vairāk uzrunāt vietējo pircēju.
Izmēģina tehnoloģijas
«Galvenais izaicinājums attīstītājiem ir pircēju uzticēšanās; klienti joprojām ir diezgan pasīvi, nespēj pieņemt lēmumu,» jauno dzīvokļu tirgu Rīgā raksturo M. Valucks. Savukārt Viļņā tirgus šogad būtiski pieaudzis un noskaņojums esot ļoti pozitīvs. Noskaņojumam Rīgā būtu jāuzlabojas, taču grūti pateikt, kad un kā tas notiks. Tāpat būtu jāpieaug vietējo pircēju darījumu skaitam, cer M. Valucks.
Viens no iemesliem, kas kavē vietējos iedzīvotājus iegādāties dzīvokļus jaunajos projektos, ir to cena. «Tas ir liels izaicinājums – piedāvāt labas dzīvokļu cenas no vienas puses un uzturēt labu budžetu būvniecībai no otras,» atzīst M. Valucks. Jaunos dzīvokļus lētāk uzcelt nevarot, jāņem vērā arī tas, ka būvizmaksas pieaug, tāpēc jādomā par efektivitāti. Arī Hanner domājot par jaunām būvniecības tehnoloģijām, kuras plānots izmēģināt nākamgad.
«Dzīvojamā segmentā ir vieta jauniem projektiem, bet tiem jābūt vairāk mērķētiem uz vie- tējiem pircējiem, dzīvokļu cenas būtu viņiem pieejamas. Lielākā daļa attīstītāju koncentrējas uz nerezidentiem un ārzemniekiem, cenas ir pārāk augstas. Ja vietējam pircējam pieņemamu produktu ir iespējams piedāvāt tirgū, tad, manuprāt, tam ir vieta,» secina M. Valucks.
Cik var samaksāt?
Hanner valdes loceklis jauno dzīvokļu tirgu iedala divos segmentos – vietējo pircēju daļu un nerezidentu daļu. «Redzam, ka nav tik daudz projektu, kas spēj piedāvāt tādu cenu līmeni, ko vietējie pircēji var atļauties,» viņš skaidro. Tādējādi rodas disbalanss – jauno dzīvokļu tirgū it kā ir piedāvājums, taču tas nav tas, ko meklē potenciālie klienti.
Arī Jaunās Teikas pirmajās divās dzīvojamās ēkās dzīvokļi bijuši lieli un dārgāki un vairāk bijis klientu – nerezidentu, taču ar piedāvājumu jaunajā, 10 miljonus eiro vērtajā ēkā attīstītājs mēģinās vairāk uzrunāt vietējo pircēju. No M. Valucka stāstītā noprotams, ka tajā tiks piedāvāti mazāki dzīvokļi. «Sākam no tā punkta, cik daudz cilvēki spēj maksāt par divu trīs istabu dzīvokli un kādus dzīvokļus mēs varam par to piedāvāt,» viņš klāsta. Ēkas būvniecību plānots pabeigt nākamā gada pavasarī. Tajā atradīsies biroju telpas aptuveni 3500 m2 platībā un 100 dzīvokļi, kuru platība būs no 35 līdz 115 m2. Dzīvokļu rezervācija tiks sākta septembrī, oktobrī, bet aktīvā pārdošana – 2015.gada rudenī. Ja rezervācijas rezultāti būs labi, tiks sākta arī nākamās dzīvojamās ēkas būvniecība.
Kopumā Jaunās Teikas rajona attīstības projektā ir paredzētas vēl trīs dzīvojamās mājas un biroju ēka ar komerc- platībām nelielā apjomā. Apbūves iecere paredz tuvākajos piecos gados kvartālu papildināt ar aptuveni 30 tūkst. m2 biroju un sabiedrisko telpu platībām un aptuveni 22 tūkst. m2 (aptuveni 500 dzīvokļiem) dzīvojamo platību.
Biroji uz labu laimi
Par to, kad sākt biroju ēkas būvniecību, lēmums vēl nav pieņemts. M. Valucks neizslēdz iespēju to sākt vienlaicīgi ar nākamo dzīvojamo ēku, taču vispirms jāsagaida tirgus reakcija uz piedāvātajiem 3500 m2 jaunajā ēkā. «Ja redzēsim, ka pieprasījums nav tik liels, un nevaram visas telpas iznomāt, tad varam plānus nedaudz atlikt. Optimistiskajā variantā plānojam sākt vienas dzīvojamās mājas un viena biroja būvniecību nākamgad. Ja re- dzēsim, ka pieprasījums nav tik liels, varam nedaudz pagaidīt,» viņš stāsta.
Biroju ēku attīstīšana ir nedaudz sarežģītāka, jo, to uzbūvējot, var paiet kāds laiks, kamēr tā tiek iznomāta, savukārt dzīvokļu būvniecība ir nedaudz ātrāks bizness, piebilst M. Valucks. Biroju tirgū aktivitāti faktiski radot jaunpienācēji – kompānijas, kas pārceļ savu darbību no citām valstīm utt., taču šādus lēmumus nav iespējams prognozēt. Tādējādi attīstītājam jāiegulda līdzekļi ēkas būvniecībā, bet pēc tam «jāsēž un jāgaida» nomnieki.
«Rīgā ir daudz senāk tapušu biroju, kur visas platības ir iznomātas, tostarp mūsu Europa biznesa centrs. Un ja kāds vēlētos pārcelties uz Rīgu pēc pāris mēnešiem, mēs neko nevaram piedāvāt. No otras puses – nevēlamies sākt jaunās ēkas būvniecību, jo nezinām, vai šīs kompānijas būs,» saka M. Valucks.
Hanner ieskatā ir pieprasījums pēc A klases birojiem labā vie- tā, tāpēc kompānijai arī ir ieceres par attīstību šajā virzienā. Tiek vērtētas teritorijas tuvāk galvaspilsētas centram.
«Biroja telpām meklējam vietas tuvāk centram, jo uzskatām, ka A klases centra biroju tirgū ir cita situācija, brīvo telpu īpatsvars ir ļoti mazs un cenas ir labākas. Protams, tam ir grūti atrast labu zemesgabalu. Dzīvojamā segmentā skatāmies uz abām tirgus daļām – gan kaut ko vietējam pircējam par pieejamām cenām varbūt ne tik labā vietā, gan īpašumus tuvāk centrā, kur piedāvājumu varētu kombinēt ar dzīvokļiem nerezidentiem, jo viņus pārāk neinteresē vietas ārpus centra.» Pašlaik pārrunājot vairāku zemesgabalu iegādi, un, iespējams, kāds darījums tiks noslēgts pat šogad.